Վարչապետը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել ՀՀ-ում Սիրիայի դեսպանի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փետրվարի 10-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմին, որն ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Ըստ հաղորդագրության՝ վարչապետը բարձր է գնահատել դեսպանի գործունեությունը հայ-սիրիական հարաբերությունների ամրապնդման գործում՝ նշելով, որ Հայաստանը հետևում է զարգացումներին և մաղթում է, որպեսզի բարեկամ Սիրիան օր առաջ հաղթահարի ճգնաժամը: Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ՀՀ կողմից 2019թ. Սիրիա ուղարկված մարդասիրական առաքելությանը, որը ծավալել է հումանիտար ականազերծման, բնակչության հակաականային իրազեկման, բժշկական ծառայությունների մատուցման գործունեություն: Վարչապետի խոսքով՝ առաքելությունը հարգանքի տուրք է Սիրիայի ժողովրդին, որն ապաստան է տվել 1915թ. Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ մեր հայրենակիցներին, և որի հետ հայ ժողովրդին միավորում են պատմական սերտ կապերը:
«Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմը գոհունակությամբ արձանագրել է ՀՀ կառավարության հետ արդյունավետ համագործակցության փաստը և նշել, որ պաշտոնավարման ընթացքում ներդրել է լավագույն ջանքերը երկկողմ կապերի զարգացման ուղղությամբ: ՀՀ-ում Սիրիայի դեսպանը երախտագիտություն է հայտնել ՀՀ կառավարությանը՝ ճգնաժամի ընթացքում ցուցաբերած աջակցության համար և նշել, որ Սիրիայի կառավարությունը շատ բարձր է գնահատում ՀՀ մարդասիրական առաքելությունը: Նա ընդգծել է, որ դա վկայում է երկու երկրների ամուր բարեկամության մասին և հարատև զարգացում, հաջողություններ մաղթել Հայաստանին և հայ ժողովրդին»,- նշված է վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Премьер-министр провел прощальную встречу с послом Сирии в Армении
Премьер-министр Никол Пашинян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Сирийской Арабской Республики в Республике Армения Мохаммада Хадж Ибрахима, который завершает свою дипломатическую миссию в нашей стране.
Премьер-министр высоко оценил деятельность посла по укреплению армяно-сирийских отношений, отметив, что Армения следит за развитием событий и желает, чтобы дружественная Сирия как можно скорее вышла из кризиса. Никол Пашинян коснулся направленной в Сирию в 2019 году гуманитарной миссии, которая осуществляла гуманитарное разминирование и медицинское обслуживание населения. По словам премьер-министра, миссия является данью уважения сирийскому народу, который приютил в 1915 году наших соотечественников, которые спаслись во время Геноцида армян, и с которым армянский народ связывают тесные исторические связи.
Мохаммад Хадж Ибрахим с удовлетворением констатировал факт эффективного сотрудничества с правительством Республики Армения, отметив, что за время своего пребывания в должности приложил максимальные усилия для развития двусторонних отношений. Посол Сирии в Армении поблагодарил правительство Армении за поддержку во время кризиса, отметив, что правительство САР высоко ценит деятельность гуманитарной миссии Армении. Он подчеркнул, что это свидетельствует о крепкой дружбе двух стран. Посол пожелал успехов и постоянного развития Армении и армянскому народу.