«Ադրբեջանը քաղաքականացնում է ռազմագերիների վերադարձի հարցը». Թովմասյանը դիմել է միջազգային կառույցներին
Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր, Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը դիմել է միջազգային կառույցներին՝ խնդրելով միջոցներ ձեռնարկել Ադրբեջանի հանցավոր գործողությունները կանխարգելելու նպատակով.
44-օրյա պատերազմից անցել է ավելի քան մեկ տարի, իսկ Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործությունների ահասարսուռ դեպքերը շարունակվում են բացահայտվել։
Այսպես, ՀՀ քննչական կոմիտեի համապատասխան վարչությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել ռազմագերի Արթուր Ջիվանի Մարտիրոսյանի զոհվելու վերաբերյալ 2021 թվականի նոյեմբերի 16-ին գերեվարված զինծառայողների խոշտանգման, նրանց նկատմամբ անմարդկային, նվաստացուցիչ վերաբերմունք դրսևորելու, դիտավորությամբ լուրջ տառապանքներ պատճառելու, վիրավոր զինծառայողին անօգնական վիճակում թողնելու և անհրաժեշտ բժշկական օգնություն չցուցաբերելու պայմաններում։
Ահազանգ եմ հնչեցնում միջազգային կառույցներին՝ խնդրելով իրենց լիազորությունների շրջանակներում անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել Ադրբեջանի անթույլատրելի ու հանցավոր գործողությունները կանխարգելելու նպատակով և խստագույնս դատապարտել այս և 44-օրյա պատերազմից հետո շարունակվող ահաբեկչական գործողություները։
Ադրբեջանն առ օրս ոչ միայն չի վերադարձնում, այլև քաղաքականացնում է ռազմագերիների վերադարձի հարցը, դարձնում քաղաքական առևտրի առարկա և առաջ քաշում նոր նախապայմաններ։ Միջազգային իրավասու օղակների կողմից նման դեպքերը պետք է ենթարկվեն անհատական ուսումնասիրության և արժանի գնահատականի՝ իրենց իրավասություններին համահունչ ձեռնարկելով համապատասխան գործողություններ: Միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի Ադրբեջանի կողմից միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպտագույն ոտնահարումները և ռազմագերիների միջազգայնորեն երաշխավորված իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ գործուն քայլեր ձեռնարկի։
Պետք է գործադրվեն պատասխանատվության մեխանիզմներ․ քանի դեռ հանցագործություն իրականացրած անձինք չեն ենթարկվել պատասխանատվության, նմանատիպ հանցագործությունների վտանգը պահպանվելու է, և դրանք շարունակելու են լրջագույն մարտահրավեր լինել միջազգային հումանիտար իրավունքին։ Հիշեցնեմ՝ համաձայն «Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին» 1949 թ. օգոստոսի 12-ի Ժնեւի կոնվենցիայի դրույթների՝ գերության մեջ պահող տերությունն է պատասխանատվություն կրում ռազմագերիների հետ վարվելակերպի համար:
Ռազմագերիների հետ պետք է մշտապես վարվել մարդասիրաբար: Գերության մեջ պահող տերության ցանկացած անօրինական գործողություն կամ անգործություն, որոնք հարուցում են նրա իշխանության տակ գտնվող ռազմագերու մահը, կամ ռազմագերու առողջությունը դնում լուրջ սպառնալիքի տակ, արգելվում են և կդիտվեն որպես սույն Կոնվենցիայի լուրջ խախտումներ: Ռազմագերիները նաև պետք է մշտապես օգտվեն պաշտպանությունից, հատկապես բռնության կամ ահաբեկման ամեն տեսակի ակտերից, վիրավորանքից և ամբոխի հետաքրքրասիրություններից: Նրանց նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառումն արգելվում է:
Ցանկացած հանգամանքներում ռազմագերիներն ունեն իրենց անձի և պատվի նկատմամբ հարգանքի իրավունք: (...): Հարգելի՛ միջազգային գործընկերներ, Ձեր աչքի առաջ Ադրբեջանը ոտնահարում է միջազգային հումանիտար իրավունքը, մի՛ լռեք, գործե՛ք, քանի դեռ ուշ չէ։

“Азербайджан политизирует вопрос возвращения военнопленных”: Тагуи Товмасян обратилась к международным структурам
Депутат фракции “Честь имею” Национального Собрания Армении, председатель постоянной парламентской комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян обратилась к международным структурам с просьбой принять меры к предотвращению преступных действий со стороны Азербайджана.
После 44-дневной войны прошло больше года, однако до сих пор становится известно о чудовищных военных преступлениях, совершенных Азербайджаном.
В рамках расследуемого в Следственном комитете РА уголовного дела получены фактические данные о гибели военнопленного Артура Мартиросяна, о применении пыток к взятым в плен 16 ноября 2021 года военнослужащим, бесчеловечном, унижающим их достоинство обращении, умышленном причинении тяжких страданий, оставлении раненого военнослужащего в беспомощном состоянии, неоказании ему необходимой медицинской помощи.
В своем обращении Тагуи Товмасян призвала международные структуры в рамках их полномочий принять безотлагательные меры к предупреждению недопустимых преступлений со стороны Азербайджана и решительно осудить как эти, так и продолжающиеся после 44-дневной войны террористические действия.
Азербайджан не только до сих пор не вернул военнопленных, но и политизирует этот вопрос, превращая его в предмет политического торга и выдвигая новые предусловия. Подобные случаи должны быть изучены компетентными международными структурами в индивидуальном порядке и получить достойную оценку, говорится в обращении.
“Международная общественность должна осудить грубейшие нарушения Азербайджаном международного гуманитарного права и предпринять действенные шаги по защите гарантированных на международном уровне прав военнопленных”,- подчеркивает Т.Товмасян.
Депутат считает необходимым задействование механизмов привлечения к ответственности: “До тех пор, пока совершившие преступления лица не будут привлечены к ответственности, угроза подобных преступлений будет сохраняться, и они будут продолжать бросать серьезный вызов международному гуманитарному праву”.
В обращении приведены положения Женевской конвенции “Об обращении с военнопленными” от 12 августа 1949 г.:
“С военнопленными следует всегда обращаться гуманно. Любой незаконный акт или бездействие со стороны держащей в плену державы, приводящие к смерти военнопленного, находящегося в ее власти, или ставящие здоровье военнопленного под серьезную угрозу, запрещаются и будут рассматриваться как серьезные нарушения настоящей Конвенции. В частности, ни один военнопленный не может быть подвергнут физическому калечению или же научному или медицинскому опыту какого бы то ни было характера, который не оправдывается соображениями лечения военнопленного и его интересами.
Военнопленные равным образом должны всегда пользоваться защитой, в особенности от всяких актов насилия или запугивания, от оскорблений и любопытства толпы.
Применение к ним репрессалий воспрещается.
При любых обстоятельствах военнопленные имеют право на уважение к их личности и чести. (...)”.
В заключение Т.Товмасян обратилась к международным партнерам с призывом: “На ваших глазах Азербайджан попирает международное гуманитарное право. Не молчите! Действуйте, пока не поздно”.