Փոխնախարար Մինասյանն անշարժ գույքի խոշոր սեփականատեր է
Արդարադատության փոխնախարար Գրիգոր Մինասյանը, որն այդ պաշտոնին նշանակվել է Նիկոլ Փաշինյանի կողմից հունվարի 12-ին, օրերս լրացրած հայտարարագրում մեծածավալ գույք է ներկայացրել:
Գ. Մինասյանը, ով ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի փեսայի՝ Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի կրտսեր եղբայրն է, հայտարարագրել է 14 միավոր անշարժ գույք, որոնք ձեռք է բերել 2004-2020 թթ. ընթացքում:
14 միավոր գույք. Երեւան, Ծաղկաձոր, Բուլղարիա, Հունաստան
Մինասյանն ու կինը հաշվառված են Երեւանի Կենտրոն վարչական շրջանում՝ Տերյան փողոցում: Կենտրոնում պաշտոնյան 7 միավոր անշարժ գույք է հայտարարագրել՝ 2 բնակարան, 3 ավտոտնակ, հասարակական նշանակության 1 շինություն եւ 1 ավտոկայանատեղի: Շենգավիթում էլ Գրիգոր Մինասյանը 2 բնակարան եւ 2 հատ ոչ բնակելի տարածք ունի բազմաբնակարան շենքում: Երեւանից դուրս պաշտոնյան 1 առանձնատուն է հայտարարագրել Ծաղկաձորում, ինչպես նաեւ 1-ական բնակարան Բուլղարիայի Սոզոպոլ եւ Հունաստանի Սալոնիկ քաղաքներում:
Անշարժ գույքերից 4 հատը (Ծաղկաձորի առանձնատունը, Սալոնիկի բնակարանը, Կենտրոնում գտնվող ավտոտնակ ու ավտոկայանատեղի) Գ. Մինասյանին պատկանում են միանձնյա սեփականության իրավունքով, մյուսները՝ որպես համատեղ կամ բաժնային սեփականություն:
Բոլոր գույքերը, բացի երեքից, Մինասյանը գնել է: Նշված երեք գույքից երկուսի ձեռքբերման եղանակը հայտարարագրում նշված է «այլ» տողի տակ: Դրանցից մեկը Կենտրոնում գտնվող բնակարան է (2004-ին ձեռք բերված գույքի նկարագրության բաժնում նշված է՝ Մյասնիկյանի շրջգործկոմի որոշում), մյուսը՝ ոչ բնակելի տարածք Շենգավիթի բազմաբնակարաններից մեկում, որը ձեռք է բերվել 2014-ին, նկարագրության մեջ էլ գրված է՝ համայնքի ղեկավարի որոշում: Այս վերջին պարագայում խոսքն, ըստ էության, 2014 թ. Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի կայացրած որոշման մասին է, որով Արշակունյաց 49 հասցեում Մինասյանի կողմից ինքնակամ իրականացված նկուղն օրինական է ճանաչվել, ապա հասցե է ստացել: Նկատենք, որ 39-ամյա Մինասյանը 2013-2018 թթ. եղել է Երեւանի ավագանու անդամ ՀՀԿ խմբակցությունից: Նա նաեւ ՀՀԿ անդամ է եղել, չնայած այդ մասին արդարադատության նախարարության կայքում՝ փոխնախարարի կենսագրության բաժնում, այսօր խոսք չկա:
3 գույքից մյուսը, որ չի գնվել Մինասյանի կողմից, նրա բնակարանն է Բուլղարիայի Սոզոպոլ քաղաքում, որը պաշտոնյան նվեր է ստացել 2012-ին:
Փոխնախարարի ծնողները նրան ու կնոջը ծովափնյա բնակարան են նվիրել
Բուրգասի շրջանի Սոզոպոլ քաղաքում, որը գտնվում է Սեւ ծովի ափին, Գրիգոր Մինասյանի ծնողները՝ բժիշկ Արա Մինասյանն ու Արմինե Հասրաթյանը (1962-1975 թթ. Երեւանի քաղաքապետ Գրիգոր Հասրաթյանի դուստրն է), 2011 թ. օգոստոսին բնակարան են ձեռք բերել «Sozopoli Style Club» հյուրանոցում (հյուրանոցներում սեփականության իրավունքով բնակարաններ վաճառելը տարածված պրակտիկա է Բուլղարիայում, որի հիմնական նպատակը հավանական ներդրողներին գրավելն է):
Ամուսինները 71 քմ մակերեսով 2-սենյականոց բնակարանը (հյուրանոցն ունի 1-3-սենյականոց բնակարաններ) գնել են տեղական «Sozopolo» ընկերությունից 24.600 բուլղարական լեւով (ներկայում՝ մոտ 12.500 եվրո): Ենթադրաբար ցածր արժեքը պայմանավորված է նրանով, որ գույքը գնվել է կառուցապատման փուլում (նախկին հայ պաշտոնյաների կողմից Բուլղարիայում նման եղանակով ձեռք բերված գույքի մասին կարող եք կարդալ այստեղ): Մեր նշած տարբերակի օգտին է խոսում նաեւ այն, որ հյուրանոցային բնակարանները գովազդող բրոշյուրներից մեկում, որում առաջարկվում էին պատրաստի բնակարաններ՝ կահավորված եւ անհատական դիզայնով, 1 քմ-ի գինը նշվել է շատ ավելի թանկ՝ 749-1799 եվրո:
2012-ի հուլիսին Արա Մինասյանն ու Արմինե Հասրաթյանը բնակարանը նվիրել են Գրիգոր Մինասյանին եւ վերջինիս կնոջը՝ Մարիա Ստեփանյանին: Գույքը վերջիններիս համատեղ սեփականությունն է:
«Sozopoli Style Club»-ն անմիջապես ծովափին է, ծովից 150 մ հեռավորության վրա: Ընդհանրապես, Սոզոպոլ քաղաքը հայտնի է իր հին պատմությամբ, հուշարձաններով, բալկանյան եւ միջերկրածովյան խոհանոցով, մշակութային կյանքով ու ավազոտ ծովափով, որոնց շնորհիվ էլ դարձել է պահանջված ուղղություն տուրիստների շրջանում:
Մինասյանին ու Անդրեասյանին գրավել է Կենտրոնական Մակեդոնիան
Ինչ վերաբերում է հունական Սալոնիկում 2020 թ. Գրիգոր Մինասյանի գնած բնակարանին, որը, կրկնենք, նրա միանձնյա սեփականությունն է, ապա հետաքրքիր է, որ Հունաստանի այն նույն պերիֆերիայում (վարչական միավոր է), որտեղ գտնվում է Սալոնիկը՝ Կենտրոնական Մակեդոնիայում, 2019 թ. առանձնատուն է գնել (կրկին միանձնյա սեփականության իրավունքով) Մինասյանի ներկայիս վերադասը՝ արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը: Վերջինիս տունը, սակայն, ոչ թե Սալոնիկում է, այլ դրանից 80 կմ հեռու գտնվող Գերակինիում, որը Սալոնիկի պես Էգեյան ծովի ափին է եւ կուրորտային բնակավայր է:
Նկատենք, որ Կարեն Անդրեասյանն ու Գրիգոր Մինասյանը համատեղ աշխատելու փորձ ունեն: Առաջինը 2011-2016 թթ. ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն էր, իսկ երկրորդը 2012 թ. ՄԻՊ-ի աշխատակազմում իրավական վերլուծության վարչության պետն էր:
Մեքենաները, ընկերությունները
Փոխնախարար Մինասյանը պաշտոնի ստանձնման հայտարարագրում նշել է նաեւ, որ ունի 2 հատ մեքենա՝ «Toyota» (2013 թ. արտադրության) եւ «Cadillac» (2016 թ.) մակնիշի:
Պաշտոնյան 2012-ին հիմնել է «Էյ Էմ իրավաբանական ընկերություն» ՍՊԸ-ն, որում 60 % մասնակցություն ունի: Մինասյանն այստեղ տնօրեն էր 2013-ից մինչեւ փոխնախարար նշանակվելը: Հայտարարագրից տեղեկանում ենք, որ Գ. Մինասյանը սեփական ընկերությանը 5 մլն դրամ փոխառություն է տվել: Կինը՝ Մարիա Ստեփանյանը, տնօրեն է եւ 100 % բաժնեմաս ունի «Փրոֆ Թաքս» ՍՊԸ-ում, որն զբաղվում է հաշվապահական հաշվառմամբ, աուդիտով, խորհրդատվական ծառայություններով:
Գ. Մինասյանը նաեւ Աթենքում տեղակայված Հանրային իրավունքի եվրոպական կազմակերպության (EPLO) տնօրենների խորհրդի անդամ է (2011-ից ՀՀ պաշտոնական ներկայացուցիչն է այստեղ), բացի դրանից՝ 2014-ից կազմակերպության երեւանյան մասնաճյուղի տնօրենն է:
Թանկարժեք զարդերը, դրամական միջոցներն ու եկամուտները
Նորանշանակ փոխնախարարը 4 մլն դրամը գերազանցող մի քանի միավոր թանկարժեք գույք ունի, որոնք բոլորը նվեր է ստացել 2009-ին: Մինասյանի «հավաքածուում» կա 2 հատ ձեռքի ժամացույց՝ 22 հազ. եւ 16 հազ. դոլար արժեքներով, ինչպես նաեւ 3 հատ արվեստի գործ, որոնք արժեն 15 մլն դրամ, 15 հազ. դոլար եւ 12 հազ. դոլար:
Դրամական միջոցների բաժնում պաշտոնյան հայտարարագրել է բանկում ունեցած մոտ 3,4 մլն դրամ, 1.030 դոլար եւ շուրջ 180 հազ. եվրո, իսկ կանխիկ միջոցներից՝ 20 հազ. դոլար եւ 2.000 եվրո:
Որպես եկամուտ Գրիգոր Մինասյանը հայտարարագրել է երեւանյան «Թի ընդ Ջի Գրուպ» ՍՊԸ-ից ստացած 480 հազ. դրամ վարձակալության վճարը: Ըստ էության, այս գումարը նա ստացել է հունվարի 1-ից 12-ի ընթացքում, քանի որ օրենքով պաշտոնի ստանձնման հայտարարագրում նշվում են այն եկամուտները, որոնք տվյալ անձը ստացել է հունվարի 1-ից մինչեւ պաշտոնն ստանձնելու օրը: Նշված ընկերությունն, ըստ ՊԵԿ-ի, զբաղվում է հանրային սննդի կազմակերպմամբ, սակայն ժամանակավոր դադարեցրել է գործունեությունը: Հետաքրքիր է, որ 2021-ին էլ նախարար Անդրեասյանն էր իր պաշտոնի ստանձնման հայտարարագրում գրել, որ 4,2 մլն դրամ վարձավճար է ստացել «Թի ընդ Ջի Գրուպ» ՍՊԸ-ից (այսինքն՝ 2021 թ. հունվար-օգոստոս հատվածում):
Գ. Մինասյանը հայտարարագրել է նաեւ 1.400 եվրո վարձ Մուրաթիդիս Խարալամբոսից (ըստ ամենայնի, ազգությամբ հույն է): Սա, թերեւս, Սալոնիկի բնակարանի վարձակալությունից հայ պաշտոնյայի ստացած եկամուտն է հունվարի առաջին տասնօրյակում:

Замминистра юстиции Григор Минасян – крупный владелец недвижимости
Заместитель министра юстиции Григор Минасян, назначенный на эту должность премьер-министром Николом Пашиняном 12 января 2022 года, на днях представил декларацию об имуществе и доходах, из которой следут, что он является крупным владельцем недвижимости.
Г.Минасян – младший брат зятя третьего президента РА Сержа Саргсяна и бывшего посла Армении в Ватикане Микаела Минасяна. В своей декларации новоназначенный замминистра указал 14 единиц недвижимости, которые он приобрел в 2004-2020 гг.
14 единиц надвижимости: Ереван, Цахкадзор, Болгария, Греция
Григор Минасян и его жена зарегистрированы в Ереване в доме на улице Терьяна, в центре столицы. Здесь у высокопоставленного чиновника имеется 7 единиц недвижимости: две квартиры, три гаража, строение общественного значения и одно место на парковке. Кроме того, заместитель министра задекларировал две квартиры и два нежилых помещения в многоквартирном здании в столичном округе Шенгавит. За пределами Еревана у Минасяна имеется частный дом в Цахкадзоре и по одной квартире в городах Созополь (Болгария) и Салоники (Греция).
Четыре единицы недвижимости (особняк в Цахкадзоре, квартира в Салониках, гараж и автопарковка в центре Еревана) принадлежат Г.Минасяну на правах единоличной собственности, остальные являются совместной или долевой собственностью.
Всю недвижимость, за исключением трех единиц, Григор Минасян купил. Способ приобретения двух из этих трех единиц указан в разделе “Прочее”. В частности, квартира в центре Еревана, согласно декларации, была приобретена в 2004 году на основании решения райисполкома Мясникянского района Еревана. В том же 2004 году Минасян приобрел нежилое помещение в одном из многоквартирных зданий в округе Шенгавит, основанием для чего послужило решение мэра Еревана. В последнем случае речь идет о решении занимавшего в 2014 году должность мэра столицы Тарона Маркаряна, которым самовольно построенное подвальное помещение по адресу Аршакуняц, 49 было признано законным и получило адрес. Отметим, что в 2013-2018 гг. 39-летний Минасян был членом совета старейшин Еревана от Республиканской партии Армении. Более того, он состоял в рядах РПА, однако в опубликованной на сайте Минюста биографии замминистра эта информация отсутствует.
Третья единица недвижимости, которая не была куплена Минасяном, представляет собой квартиру в болгарском городе Созополь, которую чиновник получил в подарок в 2012 году.
Родители замминистра подарили сыну и его жене квартиру в приморском городе
В августе 2011 г. родители Григора Минасяна – врач Ара Минасян и Армине Асратян (дочь мэра Еревана в 1962-1975 гг. Григора Асратяна) приобрели в гостинице “Sozopoli Style Club” (в Болгарии продажа в собственность квартир в гостиницах является принятой практикой и преследует цель привлекать потенциальных инвесторов).
Двухкомнатную квартиру площадью 71 кв.м супруги приобрели у компании “Sozopolo” за 24.600 болгарских левов, что составляет около 12.500 евро. Низкая стоимость недвижимости предположительно обусловлена тем, что она, по всей вероятности, была куплена на этапе строительства (о приобретении аналогичным путем недвижимости в Болгарии бывшими армянскими должностными лицами можно прочитать здесь). В пользу указанного нами варианта говорит то обстоятельство, что в одной из рекламных брошюр готовые обустроенные квартиры в гостиницах предлагались по гораздо более высокой цене – 749-1799 евро за 1 кв.м.
В июле 2012 г. Ара Минасян и Армине Асратян подарили квартиру Григору Минасяну и его жене Марии Степанян. Недвижимость является совместной собственностью супругов.
Гостиница “Sozopoli Style Club” расположена в 150 метрах от Черного моря. Город Созополь известен своими историческими памятниками, балканской и средиземноморской кухней, культурной жизнью, песчаными пляжами, благодаря чему стал востребованным направлением туризма.
Минасяна и Андреасяна привлекла Центральная Македония
Что касается приобретения в 2020 году квартиры в греческом городе Салоники, которая, напомним, находится в единоличной собственности Григора Минасяна, то приведем любопытный факт: в 2019 году в той же греческой периферии Центральная Македония, где находятся Салоники, квартиру купил (опять-таки в личную собственность) нынешний шеф Г.Минасяна – министр юстиции Карен Андреасян. Однако его недвижимость находится не в Салониках, а в Геракини, курортном поселке на берегу Эгейского моря.
Отметим, что Карен Андреасян и Григор Минасян имеют опыт совместной работы: первый в 2011-2016 гг.занимал должность Защитника прав человека РА, второй – в 2012-ом был начальником аналитического управления администрации ЗПЧ.
Автомобили, компании
В декларации, поданной на момент вступления в должность заместителя министра, Г.Минасян указал две машины – “Toyota” (производство 2013 г.) и “Cadillac” (2016 г.).
В 2012 году чиновник основал ООО “Юридическая компания Эй Эм”. Его доля в этой компании составляет 60%. С 2013 г. и до назначения заместителем министра Григор Минасян занимал в ООО должность директора. Из декларации следует, что Минасян предоставил собственной компании заем на сумму 5 млн драмов.
Его жена Мария Степанян занимает пост директора и владеет 100% долей ООО “Проф Такс”, которое проводит бухгалтерский учет, аудит, предоставляет консалтинговые услуги.
Г.Минасян является также членом совета директоров действующей в Афинах Европейской организации общественного права (EPLO). С 2011 г. он является официальным представителем Армении в этой организации, а с 2014 года – директором ереванского филиала EPLO.
Предметы роскоши, денежные средства, доходы
Новоназначенный замминистра юстиции владеет несколькими предметами роскоши, которые он получил в подарок в 2009 году. Речь идет о двух наручных часах стоимостью 22 тысячи и 16 тысяч долларов и трех предметах искусства стоимостью 15 млн драмов, 15 тысяч и 12 тысяч долларов.
В разделе “Денежные средства” чиновник указал банковские вклады на сумму 3,4 млн драмов, 1.030 долларов и около 180 тыс. евро, а также 20 тысяч долларов и 2000 евро наличными.
В качестве дохода Григор Минасян задекларировал полученную от действующего в Ереване ООО “Ти энд Джи Групп” арендную плату в размере 480 тысяч драмов. По данным Комитета госдоходов, эта компания занимается организацией общественного питания, однако в настоящее время ее деятельность временно прекращена. Интересно, что в 2021 году о получении от ООО “Ти энд Джи Групп” арендной платы в размере 4,2 млн драмов (за январь-август 2021 г.) указал в своей декларации на момент вступления в должность и министр юстиции К.Андреасян.
Г.Минасян задекларировал также арендную плату в размере 1.400 евро от Муратидиса Хараламбоса (по всей видимости, грека по национальности). Можно предположить, что это деньги за аренду квартиры в Салониках, которые армянский чиновник получил в первой декаде января.