«Հյուսիս-հարավ» ծրագիրը դարձրել ենք «Հյուսիս-հարավ-արևելք-արևմուտք»․ Նիկոլ Փաշինյան
Այսօր հայտարարվել է «Հյուսիս-հարավ» ավտոճանապարհի՝ Սիսիան-Քաջարան հատվածի նախաորակավորման մրցույթը։ Այս մասին Կառավարության փետրվարի 17-ի նիստի մեկնարկին հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Առաջին փուլում հրավիրում ենք այն կազմակերպություններին, որոնք կարող են և հայտ են ներկայացնում այդ ճանապարհի շինարարությունն իրականացնելու համար։ Նախագծի արժեքը մի քանի հարյուր միլիոն դոլար է, և այս մասշտաբի ներդրումային ծրագիր, ըստ էության, Հայաստանի անկախության պատմության մեջ չի իրականացվել։ «Հյուսիս-հարավ» ծրագիրը վերաձևակերպել ենք և դարձրել «Հյուսիս-հարավ-արևելք-արևմուտք»։ Սա նշանակում է, որ «Հայկական խաչմերուկի» ճյուղերից մեկը Հայաստանը կկապի Իրանին, մյուսը՝ Ադրբեջանը Հայաստանին և հետագայում՝ դեպի Նախիջևան, Թուրքիա»,- քննարկման ժամանակ նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը հույս հայտնեց, որ մինչև տարեվերջ աշխատանքն իրականացնող շինարարական ընկերություն կլինի։
«Արևելք-արևմուտքի նախագծային հատվածն արված չէ, բայց հընթացս, քաղաքական պայմանավորածությունների և համաձայնությունների ձեռքբերման համատեքստում, շատ արագ կիրականացնենք նաև այդ հատվածը։ Հիմա կոնկրետ աշխատանքներ ենք իրականացնում Երասխ–Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու հայկական հատվածի կառուցման համար»։
Գործադիրի ղեկավարը հույս հայտնեց, որ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները որևէ փաստաթղթի տեսքով կարձանագրվեն։ Ըստ նրա՝ նախաորակավորման փուլը տևելու է 70 օր։

“Проект “Север-Юг” мы превратили в проект “Север-Юг-Восток-Запад” – Никол Пашинян
Сегодня объявлен предквалификационный тендер на строительство дорожного участка Сисиан-Каджаран автомагистрали Север-Юг, сообщил на заседании правительства 17 февраля премьер-министр Никол Пашинян.
“На первом этапе мы приглашаем организации подать заявки на строительство этого участка. Стоимость проекта составляет несколько сотен миллионов долларов. За всю историю независимой Армении инвестиционная программа такого масштаба фактически не осуществлялась. Проект “Север-Юг” мы превратили в проект “Север-Юг-Восток-Запад”. Это значит, что одна из ветвей “Армянского перекрестка” свяжет Армению с Ираном, другая – с Азербайджаном, а в дальнейшем будет выход на Нахиджеван и Турцию”,- сказал во время обсуждения премьер.
Пашинян выразил надежду, что до конца года появится строительная компания, которая выполнит эти работы.
В настоящее время ведутся работы по строительству армянского участка железной дороги Ерасх-Джульфа-Ордубад-Мегри-Горадиз, отметил глава правительства, выразив надежду, что достигнутые договоренности будут закреплены документально. Предквалификационный этап составляет 70 дней.