Ռոբերտ Քոչարյան. «Այնպիսի զանգված պետք է հավաքվի փողոցում, որ հնարավոր լինի իշխանությանը հեռացնել»
Գործող իշխանության նկատմամբ ծայրահեղ վատ վերաբերմունք ունեցողների թիվը շեշտակի աճել է՝ գերազանցելով իշխանությունների համակիրների թիվը:
Այս մասին փետրվարի 17-ին հրավիրված ասուլիսին ասաց երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը:
Քոչարյանը համաձայնեց լրագրողի դիտարկմանը, որ ընդդիմության վարկանիշը ևս ընկել է։
«Բայց նայեք՝ մեզանից հիասթափվողն այս իշխանության ֆանատը չի դառնալու, և մեզանից հիասթափվում են նրանք, ովքեր մեզանից սպասում են ավելի ռադիկալ քայլեր: Սա նշանակում է մի բան, որ ընդհանրապես ընդդիմադիր զանգվածը չի նվազում, աճում է: Իմ գնահատականով, դեռ չի հասունացել այն վիճակը, որով կկարողանանք մեծ զանգվածներ փողոց հանել, իսկապես մեծ զանգված է պետք, մենք չենք ուզում հիասթափեցնել մեր կողմնակիցներին»,- ասաց Քոչարյանը:
Ըստ պաշտոնաթող նախագահի՝ առանց փողոցային պայքարի գործող իշխանությունները չեն հեռանալու, հետևաբար այնպիսի զանգված պետք է հավաքվի փողոցում, որ հնարավոր լինի իշխանությանը հեռացնել: Քոչարյանն ընդգծեց՝ փողոց դուրս եկած մարդիկ պետք չէ պայքարեն որևէ քաղաքական գործչի, այդ թվում իր՝ իշխանության գալու համար, պայքարը պետք է լինի իշխանությանը հեռացնելու նպատակով:
«Երևանում 42%-ը տանել չի կարողանում այս իշխանությանը, վերջին հարցումներն են ամերիկյան կազմակերպության, ընդամենը 14%-ն է միանշանակ ընդունում այս իշխանություններին: Սա քաղաքական առումով ռումբ է իշխանության համար, մոտավորապես նույն հարաբերակցությունն է երիտասարդության շրջանում. ամենադժգոհ զանգվածը 18-35 տարեկան տարիքային շեմն է: Վեց ամիս առաջ այդպես չէր, երեք ամիս առաջ այդպես չէր, պրոցեսը գնում է այդ ուղղությամբ ու պետք է կարողանանք ճիշտ պահն օգտագործել»,- եզրափակեց Ռոբերտ Քոչարյանը:

Kocharyan: Regime Change In the Cards, Public Discontent Growing
Former Armenian President Robert Kocharyan, at a Yerevan press conference today, said the number of people dissatisfied with the Pashinyan government is growing but hasn’t reached a critical mass to implement regime change.
“In Yerevan, 42% cannot stomach this government. The latest polls are from the American organization. Only 14% unequivocally accept this government. This is a political time bomb for the government. It is approximately the same ratio among the youth,” Kocharyan said referring to July 2021 public opinion survey conducted on behalf of International Republican Institute and funded by the USAID.
"In my estimation, the situation has not yet matured to be able to take large masses to the streets. We really need a large crowd. We do not want to disappoint our supporters," said Kocharyan, who heads the main Hayastan opposition bloc.
The former president said the current government will not leave without a “street struggle” and that when it occurs the main aim must be to oust the Pashinyan administration and not to install this or that politician at the country’s helm.