Ռուբլու արժեզրկման պատճառով հայ արտահանողների մի մասը ժամանակավորապես դադարեցրել է արտահանումը դեպի Ռուսաստան
Հակառակ պարագայում՝ նրանք ստիպված են վնասով աշխատել։
Ռուսական ռուբլին ռուս-ուկրաինական պատերազմի և Արևմուտքի կողմից պատժամիջոցների սահմանման այս օրերին նոր պատմական հակառեկորդներ է գրանցում։
Փետրվարի 28-ի առավոտյան Մոսկովյան բորսայում դոլարի փոխարժեքը հասել է 100 ռուբլու շեմին այն պարագայում, երբ պատերազմին նախորդող օրերին 75-76 ռուբլու սահմաններում է եղել։ Օրվա ընթացքում ռուբլին որոշակի տատանումներով շարունակել է արժեզրկվել։
Ռուսական ռուբլին հակառեկորդներ է գրանցում նաև Հայաստանում՝ կտրուկ արժեզրկվելով հայկական դրամի նկատմամբ։
Կենտրոնական բանկի (ՀՀ ԿԲ) հրապարակած տվյալներով՝ փետրվարի 28-ին ռուբլու միջին փոխարժեքը կազմել է 4.79 դրամ՝ նախորդ աշխատանքային օրվա համեմատ (փետրվարի 25) նվազելով 0.99 դրամով։
Համեմատության համար նշենք, որ ամսվա ընթացում՝ մինչև ռուս-ուկրաինական պատերազմը, ռուբլին 6.2-6.4 դրամի սահմաններում է եղել։
Փետրվարի 28-ին՝ օրվա ընթացքում, ըստ rate.am փոխարժեքների կայքի, փոխարժեքի փոխանակման որոշ կետերում ռուբլու առքը նվազեց ու հասավ ընդհուպ մինչև 2.5 դրամի։ Ներկայում այն 3-4 դրամի սահմաններում է։
Փոխարենը, առավել բարձր դիրքերում է մնացել վաճառքը՝ որոշ փոխանակման կետերում գերազանցելով 6 դրամը։
Երբ տեղի են ունենում գործընթացներ, որոնք կասկածի տակ են դնում ռուբլու նկատմամբ վստահությունը, այն մարդիկ ովքեր ռուբլի ունեն, մտածում են, որ ռուբլին հետագայում էլի է արժեզրկվելու է և սկսում են շատ արագ վաճառել իրենց ունեցած ռուբլին։ Սա հանգեցնում է ռուբլու առաջարկի ավելացմանը ու դրա գնի նվազմանը։
Ի դեպ, ռուբլու փոխարժեքի նվազմանը զուգահեռ վերջին օրերին բարձրացել է դոլարի գինը։ Սա կարող է նշանակել, որ ազատվելով ռուբլուց՝ քաղաքացիները իրենց խնայողությունները դոլարի են վերածում։ Աճում է դոլարի նկատմամբ պահանջարկը, բարձրանում է դրա գինը։ Օրվա ընթացքում փոխանակման կետերում և բանկերում դոլարի վաճառքի գինը հատեց 490 դրամի շեմը՝ որոշ կետերում հասնելով մինչև 493 դրամի։
Ինչպեսև կանխատեսվում էր, արժեզրկվող ռուբլին փաստի առաջ է կանգնեցրել հայ արտահանողներին։
Դժվար կացության և անորոշության մեջ են հատկապես այն արտահանողները, որոնք ռուսական կողմի հետ պայմանագրեր են կնքել ռուսական ռուբլով։ Այժմ մատակարարված ապրանքների դիմաց նրանք ստանում են արժեզրկված գումար։
Իսկ ովքեր պայմանագրեր են կնքել ամերիկյան դոլարով, թվում է, թե առաջին հայացքից կարող են շահել, սակայն նրանց առաջ էլ ռուսական կողմն է դռները փակում՝ ապրանքները դառնում են ավելի թանկ ու պակաս մրցունակ։
Հայաստանից հյութեր և պահածոներ արտահանող «Սիս նատուրալ» ընկերությունը անորոշ ժամանակով սառեցրել է արտահանումները Ռուսաստան։
«Ներկա պահին դադարեցված է։ Ռուբլու այս տատանումների ժամանակ արտահանումը արտադրողների համար դառնում է անեկամտաբեր, եթե պայմանագրերը ռուբլով են։ Իսկ եթե կան դոլարով պայմանագրեր, այդ ժամանակ արդեն ռուսական կողմի համար են ապրանքները թանկանում, իրենք էլ հրաժարվում են, ասում են՝ ապրանքը դառնում է ոչ մրցունակ։ Գնային բարձրացումների համար ժամանակ է պետք, որ ընդհանուր շուկան գա դրան։ Որոշ ժամանակ պետք է դադարեցնենք արտահանումը, մինչև հասկանանք, թե ինչ կլինի»,- «Հետքի» հետ զրույցում նշում է «Սիս նատուրալ»-ի նոր շուկաների զարգացման բաժնի տնօրեն Դավիթ Հակոբյանը։
Ըստ նրա՝ առայժմ անորոշ է, թե երբ կվերսկսեն արտահանումները։
Եթե այս վիճակը երկար շարունակվի, ստիպված կլինեն մեծացնել արտահանումը դեպի այլ շուկաներ, որոնք կախվածություն չեն ունենա ռուբլուց։
«Արտահանումներ ունենք դեպի Ամերիկա, Կանադա, եվրոպական տարբեր երկրներ։ Կարող ենք մեծացնել արտահանումները դեպի այդ երկրներ։ Իսկ, օրինակ, Ղազախստանի պարագայում, որտեղ ևս արտահանումներ ունենք, չենք կարող մեծացնել ծավալները, քանի որ այդ շուկան ևս էական կախում ունի ռուբլուց»,- ասում է Դավիթ Հակոբյանը։
Ըստ նրա՝ այս իրավիճակը, անշուշտ, վնասում է նաև ռուս արտադրողներին։ Եթե արտադրանքի հումքը իրենք են արտադրում, տեղականն է, ապա ազդեցությունն ավելի մեղմ է լինում։ Բայց եթե հումքը ևս ներմուծում են, ապա ազդեցությունը մեծ է։
Բեռնափոխադրող «Սպիննակեր Գրուպ» ընկերության համահիմնադիր Նորայր Գևորգյանը օրվա սկզբում մեզ հետ զրույցում ևս փաստեց, որ շուկայում անհանգստություններ ու անորոշություններ կան։
Իրենց աշխատանքի հետ կապված չեղարկումներ դեռևս չեն եղել, սակայն ամեն րոպե, ըստ նրա, կարող է իրավիճակը փոխվել։
ԵՊՀ տնտեսագիտության ֆակուլտետի ֆինանսահաշվային ամբիոնի վարիչ, տնտեսագետ Հայկ Մնացականյանը նկատում է, որ այսօր ամենից շատ տուժում են այն արտահանողները, որոնք ռուսական կողմի հետ երկարաժամկետ պայմանագրեր ունեն ռուբլով։
Ռուբլու արժեզրկումից էապես տուժում են նաև այն հայ ընտանիքները, որոնց եկամտի հիմնական աղբյուրը Ռուսաստանում արտագնա աշխատանքի մեկնած հարազատների ուղարկած գումարներն են։ Այդ գումարները ռուբլով են։ Եթե օրեր առաջ հազար ռուբլին նրանք կարող էին փոխանակել մինչև 6500-7000 դրամով, երբեմն՝ ավելի բարձր, ապա այսօր՝ առավելագույնը 4000 դրամով։
«Փոխանցումները դրամով արտահայտված էական նվազում են։ Դրա հետևանքով գնողունակության անկում է գրանցվում»,- նկատում է տնտեսագետը։
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանը Հայաստանի գլխավոր առևտրային գործընկերն է։
Վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ 2021 թվականին Հայաստանը Ռուսաստան է արտահանել 847 մլն դոլարի ապրանք, որը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 24.5%-ով։ Իսկ Հայաստանը Ռուսաստանից ներմուծել է 1 մլրդ 782 մլն դոլարի ապրանք, որը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 19.2%-ով։
Ռուսաստանը առաջատարն է նաև արտասահմանից Հայաստան դրամական փոխանցումների գծով։
2021 թվականին բանկերի միջոցով ֆիզիկական անձինք արտասահմանից Հայաստան են ուղարկել մոտ 2 մլրդ 109 մլն դոլար, որից 856 մլն դոլարը կամ 41%-ը Ռուսաստանից է։
Նույն տարում Հայաստանից արտասահման է փոխացվել 1 մլրդ 226 մլն դոլարին համարժեք գումար, որից մոտ 402 մլն դոլարը կամ 33%-ը Ռուսաստան է ուղարկվել։

Девальвация рубля заставила армянских производителей временно прекратить экспорт в РФ. Альтернатива этому – убытки
В условиях российско-украинской войны и введенных Западом санкций против России регистрируются новые исторические антирекорды.
Утром 28 февраля стоимость доллара на Московской бирже достигла 100 рублей, тогда как до начала войны она составляла 75-76 рублей. В течение дня рубль продолжал падать.
Эта валюта бьет антирекорды и в Армении, обесцениваясь по отношению к армянскому драму.
По данным Центрального банка РА, 28 февраля средняя стоимость рубля составила 4.79 драма, что на 0,99 драма меньше, чем 25 февраля.
Для сравнения отметим, что до начала российско-украинской войны курс рубля в течение месяца держался на уровне 6.2-6.4 драма.
28 февраля, согласно сайту курса валют rate.am, российский рубль покупался за 2.5 драма. В настоящее время курс составляет 3-4 драма. Зато продажа осталась на более высоких позициях, превысив 6 драмов.
Когда происходят процессы, ставящие под сомнение доверие к российской валюте, люди, у которых есть рубли, в срочном порядке начинают их продавать, что  вызывает излишек предложения и снижение стоимости этой валюты.
Отметим, что параллельно девальвации рубля в последние дни начал дорожать доллар. Это может означать, что граждане, избавляясь от российских денег, переводят свои сбережения в доллары. Спрос на американскую валюту и ее курс растут. В течение дня в обменных пунктах и банках доллар продавался за 490-493 драма.
Как и прогнозировалось, армянские экспортеры встали перед фактом девальвации рубля. В трудном положении оказались особенно те предприниматели, которые заключили договоры с российской стороной в рублях. Сейчас за поставленные ими товары они получают обесцененные деньги.
На первый взгляд может показаться, что в выгрыше оказались те, кто заключил договоры в долларах США, однако двери перед ними закрывает уже российская сторона, ссылаясь на повышение стоимости товаров и падение их . конкурентоспособности.
Экспортирующая из Армении соки и консервы компания “Сис натурал” на неопределенное время заморозила поставки в Россию. “На данный момент экспорт продукции прекращен. Если договоры заключены в рублях, то в период колебания курса экспорт становится неприбыльным, а если в долларах, то тогда уже для российской стороны стоимость товаров повышается, и они отказываются их импортировать, ссылаясь на неконкурентоспособность. Мы на некоторое время прекратим экспорт, пока не поймем, что происходит”,- сказал в беседе с Hetq.am директор отдела развития новых рынков компании “Сис натурал” Давид Акопян. По его словам, пока неизвестно, когда возобновятся поставки –  если ситуация сохранится дольше, то придется увеличить экспорт на те рынки, которые не зависят от рубля.
“Мы экспортируем нашу продукцию в Америку, Канаду, европейские страны и можем увеличить экспорт на этих направлениях. А вот в случае с Казахстаном, куда мы тоже поставляем нашу продукцию, увеличить объемы невозможно, так как этот рынок тоже в значительной степени зависит от рубля”,- сказал наш собеседник.
Соучредитель компании по грузоперевозкам “Спиннакер Групп” Норайр Геворкян тоже указал на царящую на рынке неопределенность. По его словам, в их работе отмены договоренностей пока не было, однако ситуация может измениться в любую минуту.
Завкафедрой финансов Ереванского государственного экономического университета Айк Мнацаканян считает, что сложившаяся ситуация в первую очередь воздействует на тех экспортерах, которые заключили с российской стороной долгосрочные договоры в рублях.
От девальвации рубля в значительной степени страдают семьи, чьим основным источником дохода были деньги, отправляемые уехавшими на заработки в Россию родственниками. Если несколько дней назад тысячу рублей они обменивали на 6500-7000 драмов, то сегодня – максимум на 4000. “Вследствие этого снижается покупательная способность”,- отметил экономист.
Напомним, что Россия – главный торговый партнер Армении.
По данным Статистического комитета РА, в 2021 году наша страна экспортировала в РФ товаров на сумму 847 млн долларов, что на 24.5% выше прошлогоднего показателя. Объем импорта из России составляет 1 млрд 782 млн долларов, что на 19.2% превышает предыдущий показатель.
Россия является лидером и по объему присылаемых в Армению трансфертов.
В 2021 г. физические лица отправили через банки в РА около 2 млрд 109 млн долларов. Из них 856 млн, или 41%, поступили из России.
В том же году из Армении в зарубежные страны было переведено 1 млрд 226 млн долларов, из которых около 402 млн, или 33%, - в РФ.