Ծավ․ նոր սահմանամերձ (ֆոտոպատմություն)
Ծավը մեկն է Կապանի այն վեց գյուղերից, որոնք 2021թ․ նոյեմբերի կեսին զրկվեցին գյուղ տանող հիմնական ճանապարհից․ ադրբեջանական զինված ուժերն ուղեկալներ տեղադրեցին ճանապարհի վրա։ Այժմ Ճակատեն, Շիկահող, Սրաշեն, Ներքին Հանդ, Ծավ ու Շիշկերտ գյուղեր հնարավոր է հասնել կամ շրջանցիկ՝ 130 կմ երկար Մեղրիի ճանապարհով, կամ ամենագնացներով՝ Կապան-Գեղանուշ-Ճակատեն այլընտրանքային ճանապարհով, որը վատ եղանակին՝ առատ ձյան կամ անձրևների պատճառով ուղղակի փակվում է։
«Հետք»-ն այցելել էր Ծավ ձմռանը՝ մեկուսացման մշտական վտանգի մեջ գտնվող գյուղի առօրյան լուսանկարներով վավերագրելու։
Հունվարյան մի առավոտ, երբ առատ ձյուն էր, Կապանի կայարանից գյուղեր գնացող «ՈւԱԶ» մեքենան, որը օրվա մեջ երեք անգամ անվճար տեղափոխում է քաղաքացիներին, տեղում չէր։ Երկու օր անց եղանակն ավելի բարեհաճ գտնվեց։
Կապան-Ճակատեն-Ծավ՝ «կյանքի ճանապարհը»։
Շվեյցարիա՞, թե՞ Հայաստան․ մշտական համեմատությամբ էս տեսարանում Ծավ գյուղն է։ Առաջին պլանի տնակները տասնամյակներ առաջ տեղի ունեցած երկրաշարժից հետո տրամադրած ժամանակավոր-մշտական փայտե տներն են, հետևի պլանում Նավս անունով սարն է (ձախից) ու Խուստուփ լեռան մի հատված։ Գյուղն անտառի մեջ է, ավելի ճիշտ՝ Շիկահողի արգելոցի։
Տուն՝ խաղողի բարձր վազերով։
Տիկին Անահիտը հիշում է, որ առաջ կյանքն ավելի աշխույժ էր գյուղում․ հինգ խանութ կար, այժմ երկուսն են, շարժն ու երիտասարդները՝ քիչ։
Հին կամուրջ՝ Ծավ-Շիշկերտ ճանապարհին։
Մանկապարտեզի երեխաները՝ հանգստի ժամին։
Փորձված մեթոդով՝ անվադողեր վառելով, հալեցնում են գետնի տակ սառած ջրի խողովակը։
Ձյան պես ճերմակ Մուսյա կատուն։
Ծավի հայտնի լավաշի մասին ֆոտոշարքը կարող եք տեսնել այստեղ։
Թե ինչու է այս սարը կոչվում Նավս, հստակ պատասխան չկա։
Առավոտյան պետք է արթնանաս ու աշխատես, ու այդպես ամեն օր․ 73-ամյա Վահագնի կյանքի բանաձևը։
Սուրբ Գևորգ եկեղեցին։
Ծավի մեղրը հայտնի է Կապանից մինչև Երևան։
«Ոսկոր ենք, որ կուլ չի գնում,- Ծավի դպրոցում հիշում են, որ դեռ առաջին Արցախյան պատերազմի ժամանակ թշնամին հասել էր մինչև Սյունիք, գյուղի մատույցներ,- մեր արմատները պինդ են, արկերը դպրոցի վրայով անցնում էին, բայց մի ժամ անգամ դասերը չեն ընդհատվել․ մեզ պետք է ընդամենը երկու բան՝ ապահովություն ու ճանապարհ»։
«Դասավանդիր Հայաստան» ծրագրով Ծավում աշխատող անգլերենի իսպանացի ուսուցչուհին՝ Միսս Պալոման։
Հիշատակի անկյուն դպրոցում։
ՀՀ հյուսիսարևելյան սահմանները պահող ժամկետային զինծառայողը համագյուղացի երիտասարդների հետ․ այսօր Տիգրանն արձակուրդ էր եկել։
Արմենն իր ազնվացեղ շների հետ։
Դպրոցի բակում։
Կարմիր խաչի մեքենաները։
Տարածաշրջանի այլ գյուղերի համեմատ, Ծավը մի փոքր հեռու է նոր սահմանից՝ ոչ թե մի քանի հարյուր մետր, այլ ընդամենը մի քանի կմ է բաժանում գյուղն ադրբեջանական դիրքերից, որտեղից, սակայն, հստակ դիտարկվում է գյուղը։

Цав: новое приграничное село (фотоистория)
Цав – одно из шести сел Капана, которые в середине ноября 2021 года лишились своей основной дороги, так как азербайджанские вооруженные силы установили на ней пропускной пункт.
Сейчас до сел Чакатен, Шикаох, Срашен, Неркин Анд, Цав и Шишкер можно добраться либо обходным путем через Мегри, который длиннее на 130 км, либо на внедорожнике по альтернативной дороге Капан-Гегануш-Чакатен, которая во время обильных снегопадов или проливных дождей становится непроходимой.
Hetq.am побывал в Цаве зимой, чтобы фотодокументировать будни села, находящегося под постоянной угрозой изоляции.
В одно январское утро, когда выпало много снега, автомобиля “УАЗ”, который трижды в день бесплатно доставляет людей от железнодорожной станции в Капане в отдаленные села, не оказалось на месте. Через два дня распогодилось.
“Дорога жизни” Капан-Чакатен-Цав
Швейцария или Армения? Этот вид села Цав постоянно заставляет сравнивать его со Швейцарией. Домики на первом плане были предоставлены жителям для временного-постоянного проживания после произошедшего несколько десятков лет назад землетрясения. На заднем плане – гора Навс (слева) и часть горы Хуступ. Село окружено лесами, точнее, Шикаохским заповедником.
Дом с поднятыми до уровня крыши виноградными лозами.
По словам Анаит, раньше жизнь в селе была оживленной, действовали пять магазинов. Сегодня их осталось два, да и молодежи стало меньше.
Старый мост по дороге Цав-Шишкерт.
Детишки из детского сада играют на свежем воздухе.
Испытанный метод: размораживание водопроводных труб с помощью горящих покрышек.
Белоснежная кошка Муся.
Фоторяд об известном цавском лаваше см.здесь.
Никто точно не знает, почему гора называется Навс.
Просыпаться утром и приступать к работе, и так каждый день – вот формула жизни 73-летнего Ваагна.
Церковь святого Геворка.
Цавский мед известен от Капана до Еревана.
“Мы как кость в горле, которую невозможно проглотить”. В местной школе вспоминают, что еще во время первой Арцахской войны враг дошел до Сюника, приблизился к селу. “У нас крепкие корни. Снаряды летали над школой, но занятия ни на час не прекращались. Нам нужны всего две вещи: надежность и дорога”.
В рамках программы “Преподавай, Армения!” английский язык в Цаве преподает испанка мисс Палома.
Уголок памяти в школе.
Защищающие северо-восточную границу Армении военнослужащие вместе со своими молодыми односельчанами. Сегодня Тигран приехал в отпуск.
Армен со своими овчарками.
В школьном дворе.
Машины Красного Креста.
Цав по сравнению с другими селами региона находится чуть дальше от границы. Азербайджанские позиции расположены всего в нескольких километрах от села, однако оттуда Цав хорошо просматривается.