Վահագն Խաչատուրյանը` Հայաստանի հինգերորդ նախագահ
71 կողմ ձայներով Վահագն Խաչատուրյանն ընտրվեց Հայաստանի Հանրապետության նախագահի պաշտոնում: Խաչատուրյանի թեկնածությունն առաջադրել էր «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը, վերջինս զբաղեցնում էր Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի պաշտոնը:
Փակ-գաղտնի քվեարկության արդյունքները ներակայացրեց Հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը:
Նիստին ներկա էին միայն քաղաքական մեծամասնության պատգամավորները, նրանք հոտնկայս ծափահարություններով շնորհավորեցին նորընտիր նախագահին: Վահագն Խաչատուրյանը շնորհակալություն հայտնեց վստահության քվեի համար:
Նախագահող Հակոբ Արշակյանը հայտնեց, որ նախագահի ընտրությունից հետո տասներորդ օրը կհրավիրվի ԱԺ հատուկ նիստ, որտեղ նախագահի երդմնակալության արարողությունը կլինի:
Մասնագիտությամբ տնտեսագետ Վահագն Խաչատուրյանը 1992-1996 թվականերին զբաղեցրել է Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը, մինչև 1999 թվականը եղել է ԱԺ պատգամավոր:
Եղել է նաև առաջին նախագահ Լևորն Տեր-Պետրոսյանի խորհրդականը: Առաջադրվելուց առաջ Խաչատուրյանը ՀԱԿ-ից դուրս գալու դիմում է ներկայացրել:
Ընդդիմությունը նախագահի ընտրության ինչպես առաջին, այնպես էլ երկրորդ փուլին չմասնակցեց:
Վահագն Խաչատուրյանը Հայաստանի հինգերորդ նախագահն է: Պաշտոնաթող նախագահ Արմեն Սարգսյանը հրաժարականի դիմում էր ներկայացրել 2022թ.-ի հունվարի 23-ին:

Ваагн Хачатурян стал пятым президентом Армении
71 депутат Национального Собрания проголосовал за избрание Ваагна Хачатуряна президентом Республики Армения. Кандидатуру Хачатуряна, занимавшего пост министра высокотехнологической промышленности, выдвинула правящая партия “Гражданский договор”.
На сегодняшнем заседании парламента присутствовало только политическое большинство.
Врио председателя НС Акоп Аршакян сообщил, что на десятый день после избрания президента будет созвано специальное заседание парламента для проведения церемонии инаугурации.
Ваагн Хачатурян имеет специальность экономиста. В 1992-1996 гг. он занимал должность мэра Еревана, до 1999 г. был депутатом НС. Хачатурян также выполнял обязанности советника первого президента РА Левона Тер-Петросяна.
До выдвижения кандидатом в президенты РА Ваагн Хачатурян подал заявление о выходе из партии “Армянский национальный конгресс”.
Парламентская оппозиция в выборах нового президента не участвовала.
Ваагн Хачатурян стал пятым президентом Армении. Его предшественник Армен Саргсян подал в отставку 23 января 2022 г.