Ելիսեյան պալատում տեղի է ունեցել Փաշինյանի և Մակրոնի հանդիպումը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ելիսեյան պալատում հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ: Այս մասին հաղորդում է կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Առանձազրույցի ընթացքում զրուցակիցները կարևորել են Փարիզում «Հավակնություններ՝ Հայաստան-Ֆրանսիա» համաժողովի անցկացումը և համոզմունք հայտնել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի տնտեսության, ենթակառուցվածքների, զբոսաշրջության, առողջապահության, կրթության, գիտության և մշակույթի ոլորտներում երկկողմ համագործակցության զարգացմանն ու ընդլայնմանը:
Կողմերն ընդգծել են, որ փոխվստահության և բարեկամության վրա հիմնված հայ-ֆրանսիական փոխգործակցությունն առաջիկայում նոր թափով կզարգանա՝ համատեղ տարբեր նախագծերի քննարկմամբ ու իրականացմամբ:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգիռ է ֆրանսիական բիզնեսի՝ հայաստանյան շուկայում ներկայացվածության ընդլայնմամբ: Կարևորվել է տնտեսության այնպիսի ճյուղերում փոխգործակցությունը, ինչպիսիք են՝ ենթակառուցվածքները, զբոսաշրջությունը, ջրամբարաշինությունը, գյուղատնտեսությունը և այլն:
Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության՝ Էմանուել Մակրոնն իր հերթին ընդգծել է բարեկամ Հայաստանի հետ տնտեսական և հումանիտար ոլորտներում կապերը խորացնելու Ֆրանսիայի պատրաստակամությունն ու հետաքրքրվածությունը:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակը: Վարչապետն անթույլատրելի է համարել իրավիճակը լարելու յուրաքանչյուր փորձ և նշել, որ ինչպես Արցախում, այնպես էլ հայ-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանը շարունակում է սադրիչ գործողությունները, ինչի հետևանքով հայկական կողմը մարտի 7-ին ունեցել է մեկ զոհ և վիրավոր:
Ինչպես ասվում է կառավարության մամուլի հաղորդագրությունում, զրուցակիցները կարևորել են ԼՂ հակամարտության համապարփակ կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում և 44-օրյա պատերազմից հետո ստորագրված եռակողմ հայտարարությունների իրականացումը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Էմանուել Մակրոնն անդրադարձել են նաև միջազգային ասպարեզում տեղի ունեցող գործընթացներին:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and French President Emmanuel Macron met today at the Élysée Palace and discussed the holding of the "Ambitions: Armenia-France" conference in Paris.
The two, according to a statement released by Pashinyan’s office, said the conference will give a new impetus to the development and expansion of bilateral cooperation in the fields of economy, infrastructure, tourism, health, education, science and culture.
Pashinyan noted that the Armenian government is interested in expanding French businesses in the Armenian market and Macron stressed France's readiness and interest in deepening ties with Armenia in the economic and humanitarian spheres.
They also discussed the situation around Nagorno Karabakh, and Pashinyan said Azerbaijan’s attempts to escalate the situation, by provocative actions, is unacceptable.
Pashinyan told Macron about the March 7 Azerbaijani gunfire that killed one Armenian border soldier and wounded another.
They also stressed the importance of reaching a comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict within the framework of the OSCE Minsk Group Co-chairs’ format and the implementation of the trilateral statements signed after the 44-day war.
Nikol Pashinyan and Emmanuel Macron also referred to developments taking place in the international arena.