Երբ խաբել սկսում է խաբվողը
Մայիսի 6-ին կայացած ընտրությունները վերջնականապես փաստեցին, որ քաղաքականությունը և հասարակությունը հայաստանյան իրականության մեջ միմյանց հետ որևէ կապ չունեն: Առաջինն ապրում է խաղի իր կոշտ կանոններով, իսկ երկրորդը` իրեն պարտադրված ձևախեղված ավանդույթներով, կարծրատիպերով: Հասարակությունը ոչ քաղաքականության և ոչ էլ պետության հետ այլևս հույսեր չի կապում: Նրա յուրաքանչյուր անդամ իր վաղվա օրը կապում է բացառապես իր ուիր հնարավորությունների հետ` «եղունգ ունես` գլուխդ քորիր» պարզ ու հասկանալի կենսափիլիսոփայությամբ:
Արդյունքում` հասարակությունը, որպես հավաքականություն, որպես գործոն, դադարում է գոյություն ունենալուց` վերածվելով սեփական վարքագիծը որոշող ու հանրային կարծիքի վրա մեծ հաշվով թքած ունեցող անհատների բազմության: Այս նոր կացութաձևը, մտայնությունը դրդում են մարդկանց առաջնորդվելու «շնից մազ պոկելն էլ քյար է» ցինիզմի հասնող սկզբունքով, որը լավագույնս դրսևորվում է բացահայտ կաշառք վերցնելու, ավելին` այն սեփական քվեն, ձայնը վաճառելու դիմաց պահանջելու միջոցով: Փաստ է այլևս, որ Հայաստանում սկսել է որակ կազմել լյումպեն մասսան և լյումպեն մտածողությունը, որը մշտապես պատրաստ է ենթարկվելու մանիպուլյացիաների, որն առաջնորդվում է օրվա հրամայականով, որը չունի ապագային միտված հայացք, համընդհանուր նպատակներ, որը չի գնահատում իր հավաքական ուժը: Սակայն նման իրապես ողբալի իրավիճակն ինքնաբերաբար չի առաջանում: Նման «հասարակություն» ստեղծվում է շատ որոշակի գործոնների ազդեցությամբ:
1. Հիմնական գործոններից մեկն արտագաղթն է: Երկրից հեռանում է հասարակության հիմնականում մտավոր հատվածը, այն մասսան, որը չնայած ունի քաղաքացիական գիտակցություն և հասարակություն կերտելու ներուժ, սակայն չի տեսնում դրա համար բավարար կենսապայմաններ և նախընտրում է պարզապես հեռանալ: Երկրում մնում են նրանք, ովքեր ապրում են միայն կամ հիմնականում արտաքին տրանսֆերտներով, որոնք պետության աջակցությունը և դրա կարիքը չեն զգում: Երկիրը նրանց համար սահմանափակվում է գլխին ունեցած տանիքով, հարևանության ու հարազատության այն միջավայրով, առանց որոնց պարզապես չեն կարող ապրել: Եվ նման տարածքի (ոչ թե պետության) համար այս մարդիկ ոչ մի պատասխանատվություն չեն զգում: Նրանք պարզապես առաջնորդվում են ինչ-որ պահի ինչ-որ չափով ստեղծված հնարավորությունից օգտվելու պարզ կանոնով:
2. Մարդիկ այլևս չեն հավատում քաղաքական համակարգին: Ամենատարածական կարծիքը հետևյալն է` «բոլորն էլ նույնն են»: Նման կարծիքի ձևավորման հարցում մեղավոր է հենց քաղաքական համակարգը: Կուսակցությունները հիմնվում են ոչ թե հասարակության սոցիալական, իրավական, տնտեսական պահանջների վրա, այլ բացառապես սեփական ամբիցիաների, ներկուսակցական հարաբերությունների, լիդերների քմահաճույքների: Դաշինքները ձևավորվում են` ի հեճուկս ընտրազանգվածների, հաճախ` նրանց թիկունքում:
Մարդիկ կուսակցությունների ձեռքին իրենց զգում են ինչպես թակարդում հայտնված որս, հասարակությունը քաղաքական սուբյեկտից վերածվել է օբյեկտի: Քաղաքական ուժերը կայացնում են որոշումներ` անընդհատ հղում կատարելով ժողովրդին, սակայն երբեք վերջինիս հետ հաշվի չեն նստում: Քաղաքականությունը վերածվել է ինտրիգների մի այնպիսի խաղի, որից «հասարակությունը» գլուխ չի հանում: Նրանք այլևս հրաժարվում են հասկանալ, թե կուսակցություններից որն է իրական, որը` կեղծ ընդդիմություն, որն է փոփոխությունների ձգտում, որը` այդ մասին խոսելը պարզապես քվե ստանալու միջոց է դարձնում, որն է Ռուսաստանի, որը` Ամերիկայի գործիքը: Եվ նրանք այս որակի ընտրությունների միջոցով հասկացնում են, որ չեն ուզում մասնակցել արդեն հոգնեցրած խաղերին, չեն ուզում լինել բովանդակային փոփոխությունների չգնացող, իրենց հետ մարդկային լեզվով խոսել չցանկացող ուժերի գերին: Սա ցույց է տալիս, որ նոր որակի քաղաքական ուժերի և նոր որակի քաղաքականության ի հայտ գալը այլընտրանք չունի:
3. Այդպես էլ չձևավորվեց ընտրակեղծիքների դեմ պայքարի հստակ պահանջարկ և քաղաքական օրակարգ, չարվեց ամենակարևորը` հասարակությանն այդ պայքարի ամենագործուն մասնակիցը դարձնելը: Ընտրարշավի մեկնարկին ստեղծվեց ընտրակեղծիքների դեմ պայքարի միջկուսակցական շտաբ, որում ներգրավված ուժերը` ԲՀԿ-ն, ՀՅԴ-ն և ՀԱԿ-ը, աչքի ընկան միայն նիստեր գումարելով, հայտարարություններ հնչեցնելով:
Չնայած աշխատակարգի ստեղծմանը` ընտրակեղծիքների դեմ պայքարի մեխանիզմներ այս շտաբն այդպես էլ չստեղծեց` ի սկզբանե ցույց տալով, որ դրանում ներգրավված ուժերի համար առանցքային է միայն հարցի ֆորմալ կողմի ապահովումը, որ հասարակությունն ընդամենը տեսնի, թե որքան նվիրված են ընտրակեղծիքների դեմ պայքարելու, իշխանության վերարտադրվելը թույլ չտալու գաղափարին: Իրականում, սակայն, ընտրակեղծիքների դեմ պայքարելու լուրջ ցանկություն չկար: Քվեարկության օրը այդ շտաբին միացած ԲՀԿ-ի կողմից ընտրակաշառք բաժանելու մասին տեղեկություններն ավելի քիչ չէին, քան ՀՀԿ-ի դեպքում: Եվ ընտրակաշառք բաժանող ԲՀԿ-ն փորձում էր համոզել, թե վճռական է ընտրակեղծիքների դեմ պայքարի հարցում:
Այս առումով ՀՀԿ-ն շատ ավելի ազնիվ գտնվեց` շտաբին չմիանալով հասկացնելով իր իրական մտադրությունները, քան ԲՀԿ-ն, որի արածն այլ բան չէր, քան պարզ աչքակապությունը: Նրա հետ համագործակցող ՀՅԴ-ն ինքը ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ իր վերջին հայտարարության մեջ հստակ հայտարարեց, որ ընտրակաշառք բաժանել են կոալիցիոն բոլոր կուսակցությունները: Մի՞թե հնարավոր էր այս մթնոլորտում ընտրակեղծիքների դեմ իրական պայքար ակնկալել, երբ անգամ ընտրացուցակները, որոնք դարձան ընտրակեղծիքների հիմնական գործիքը, այդպես էլ ոչ շտաբի, ոչ էլ դրանում ներգրավված ուժերի կողմից լուրջ ուսումնասիրության չենթարկվեցին:
«Ժառանգություն» կուսակցություն-միջկուսակցական շտաբ անդադար գզվռտոցները, իրար մեջ թակարդներ, ականներ, դավաճաններ որոնելու ճղճիմ ձգտումները ցույց տվեցին, որ ընտրակեղծիքների դեմ պայքարը պարզապես ընտրարշավի մաս է կազմում և ավելին չէր, քան PR-ը:
Ավելին. այն հանգամանքը, որ նման փաստացի անգործության պատճառով հնարավոր չէր լինելու ու չեղավ լուրջ փաստական բազա ձևավորելը` հետագայում ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու համար, փաստացի դարձավ ՀՀԿ-ի բացարձակ հաղթանակը լեգիտիմացնելու միջոցը: Եվ այս իմաստով շտաբը շատ ավելի գործեց ՀՀԿ-ի համար, քան նրա դեմ:
Ընտրություններից հետո ստեղծված իրավիճակն այլ կերպ, քան վակուումային, հնարավոր չէ համարել թե հանրության և թե քաղաքական համակարգի համար: Երկուսի դեպքում էլ պարզ չէ ելքը, ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ճանապարհը: Սա շատ նման է 2007թ. մայիսյան հետընտրական օրերին, միայն այն տարբերությամբ, որ եթե այն ժամանակ ու դրանից հետո քաղաքական ուժերն էին ընտրողների քթից բռնած ման տալիս, հիմա հանրությունն է բռնել քաղաքական ուժերի կոկորդը: Եվ սա մի թնջուկ է, առանց որը լուծելու, հնարավոր չի լինելու այս մեռյալ կետից առաջ շարժվել:

Когда обманывать начинает обманутый
Прошедшие 6 мая парламентские выборы окончательно подтвердили, что в армянской действительности между политикой и обществом нет ничего общего. Политика живет по своим жестким правилам игры, а общество – по навязанным ему искаженным традициям и стереотипам. Общество больше не связывает надежд ни с политикой, ни с государством. Каждый его член надеется только на свои возможности. В результате общество перестает существовать как собирательное явление, как фактор, превращаясь в сборище отдельных лиц, которые сами определяют свое поведение и, по большому счету, плюют на общественное мнение. Это новое мышление заставляет людей руководствоваться доходящим до цинизма принципом “с лихой собаки хоть шерсти клок”, который наилучшим образом проявляется в открытом получении взяток, более того, в требовании за определенную сумму продать свой голос.
Факт, что качество в Армении уже начали формировать люмпен-мышление и люмпен-масса. Последняя всегда готова подвергаться манипуляциям, руководствуется требованиями сегодняшнего дня, не думает о будущем, не имеет всеобщих целей, не ценит свою собирательную силу. Однако эта действительно плачевная ситуация не возникает сразу. Такое “общество” создается под влиянием определенных факторов.
1. Одним из основных факторов является эмиграция. Из страны уезжает в основном интеллектуальная часть общества, масса, которая хотя и имеет гражданское сознание и потенциал для создания гражданского общества, однако не видит достаточных для этого жизненных условий и предпочитает просто уехать. В стране остаются люди, которые живут только или в основном за счет внешних трансфертов и не нуждаются в содействии государства. Для них страна ограничивается крышей над головой, средой соседей и родных, без которых они просто не могут жить. И за эту территорию (а не за государство) люди не чувствуют никакой ответственности. Они просто руководствуются простым правилом: воспользоваться возможностью, созданной в определенной степени и в определенный момент.
2. Люди больше не верят политической системе. Самое распространенное мнение – “все они одинаковы”. И в вопросе формирования такого мнения виновата именно политическая система. Партии основываются не на социальных, правовых, экономических требованиях общества, а исключительно на собственных амбициях, партийных отношениях, капризах лидеров. Блоки формируются вопреки электоратам, иногда – за их спиной. В партиях люди чувствуют себя как звери в ловушке, общество из гражданского субъекта превратилось в гражданский объект. Политические силы принимают решения, постоянно ссылаясь на народ, но при этом никогда с ним не считаются. Политика превратилась в такую игру интриг, в которой “общество” уже не разбирается. Люди не могут понять, какая из оппозиционных партий реальная, а какая – ложная, какая стремится к изменениям, а какая – просто говорит об этом, чтобы получить голоса, какая является инструментом России, а какая – Америки. И выборами такого качества они дают понять, что не хотят участвовать в уже надоевших им играх, не хотят быть в плену сил, не желающих идти на содержательные изменения, говорить с ними человеческим языком. Это показывает, что появление политических сил и политики нового качества не имеет альтернативы.
3. Так и не сформировался четкий спрос на борьбу с избирательными нарушениями и политическую повестку. Не было сделано самое главное – общество не было превращено в наиболее действенного участника этой борьбы. В начале предвыборной кампании был создан единый межпартийный штаб борьбы с избирательными фальсификациями, однако вошедшие в него силы – “Процветающая Армения”, АРФ Дашнакцутюн и Армянский национальный конгресс – отличились только проведением заседаний и принятием заявлений.
Межпартийный штаб так и не разработал механизмы борьбы с избирательными фальсификациями, тем самым изначально показав, что для включенных в него сил ключевое значение имело лишь обеспечение формальной стороны вопроса, чтобы общество всего лишь видело, какую самоотверженную борьбу с фальсификациями они ведут, как пытаются не допустить репродукции власти. На самом деле у них не было серьезного желания бороться с избирательными фальсификациями. В день голосования сведений о раздаче взяток со стороны присоединившейся к этому штабу партии “Процветающая Армения” было не меньше, чем сведений о взятках, раздаваемых Республиканской партией Армении. При этом ППА пыталась убедить своих сторонников в том, что решительно настроена в вопросе борьбы с избирательными взятками.
В этом плане РПА, которая не присоединалась к штабу и тем самым дала понять о своих истинных намерениях, повела себя более честно, чем ППА, которая в действительности занималась очковтирательством. В своем последнем заявлении о результатах выборов сотрудничавшая с ППА АРФ Дашнакцутюн четко заявила, что взятки раздавали все коалиционные партии. Возникает вопрос: как можно надеяться на реальную борьбу с избирательными нарушениями в условиях, когда даже избирательные списки, ставшие основным инструментом избирательных фальсифкаций, не подверглись серьезным изучениям со стороны вошедших в межпартийный штаб сил?
Нескончаемая грызня между партией “Наследие” и межпартийным штабом, жалкие попытки искать друг у друга ловушки, мины, предателей, показали, что борьба с избирательными фальсификациями всего лишь составляла часть предвыборной кампании и была не более, чем PR.
Мало того, то обстоятельство, что из-за подобного бездействия оказалось невозможно создать серьезную фактологическую базу для оспаривания в дальнейшем результатов выборов, по сути, легитимизировало абсолютную победу РПА. И в этом смысле штаб скорее действовал в пользу, а не против РПА.
Возникшую после выборов ситуацию иначе, чем вакуумной как для общества, так и для политической системы, не назовешь. В обоих случаях выход из создавшейся ситуации не виден. Это очень похоже на поствыборные дни в мае 2007 г. с той лишь разницей, что если тогда политические силы водили за нос избирателей, то сейчас общество схватило за горло политические силы. И в этих условиях, не распутав этот клубок, нельзя будет сдвинуться с мертвой точки.