Արցախի ԱԳՆ հայտարարությունը գազի մատակարարման դադարեցման կապակցությամբ
Մարտի 21-ի երեկոյան Ադրբեջանի իշխանությունները կրկին խափանել են Արցախի գազամատակարարումը՝ խիստ ցուրտ եղանակային պայմաններում Արցախի բնակչությանը զրկելով ջեռուցման կարևոր ռեսուրսից։
Արցախի ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն՝ Ադրբեջանի պահվածքը մարդասիրական ահաբեկչություն է։ Այն կոպտորեն խախտում է միջազգային մարդասիրական և միջազգային իրավունքի նորմերն ու սկզբունքները, որևէ ձևով չի տեղավորվում բարոյականության շրջանակներում։
«Այդ ստոր արարքը ատելության և ազգայնամոլության հերթական դրսևորում է։ Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը խստիվ դատապարտում է Ադրբեջանի քաղաքականությունը և դիմում միջազգային հանրությանը՝ համարժեք գնահատականի ակնկալիքով։
Ադրբեջանի մարդատյաց քայլերը չեն կարող ազդել Արցախի ժողովրդի կամքի և հաստատակամության վրա։
Մենք շարունակելու ենք ապրել և արարել մեր պատմական հայրենիքում, զարգացնել և զորացնել մեր անկախ պետականությունը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
- Հայաստանի և Արցախի ՄԻՊ-երն Արցախում գազամատակարարման դադարեցման վերաբերյալ համատեղ հայտարարությամբ են հանդես եկել

Заявление МИД Республики Арцах в связи с прекращением газоснабжения
21 марта вечером власти Азербайджана вновь сорвали газоснабжение Арцаха, в очень холодных погодных условиях лишив население важного ресурса отопления.
Поведение Азербайджана – не что иное, как гуманитарный терроризм. Оно грубо нарушает все нормы и принципы международного публичного и гуманитарного права, никак не укладывается в рамки нравственности.
Этот вопиющий поступок является очередным проявлением ненависти и национализма.
Министерство иностранных дел Республики Арцах строго осуждает политику Азербайджана и обращается к международному сообществу с настоятельной просьбой дать адекватную оценку содеянному․
Человеконенавистнические шаги Азербайджана не могут повлиять на волю и решимость народа Арцаха.
Мы продолжим жить и созидать на нашей исторической Родине, развивать и укреплять нашу независимую государственность.