Արցախի ԱԳՆ հայտարարությունը գազի մատակարարման դադարեցման կապակցությամբ
Մարտի 21-ի երեկոյան Ադրբեջանի իշխանությունները կրկին խափանել են Արցախի գազամատակարարումը՝ խիստ ցուրտ եղանակային պայմաններում Արցախի բնակչությանը զրկելով ջեռուցման կարևոր ռեսուրսից։
Արցախի ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն՝ Ադրբեջանի պահվածքը մարդասիրական ահաբեկչություն է։ Այն կոպտորեն խախտում է միջազգային մարդասիրական և միջազգային իրավունքի նորմերն ու սկզբունքները, որևէ ձևով չի տեղավորվում բարոյականության շրջանակներում։
«Այդ ստոր արարքը ատելության և ազգայնամոլության հերթական դրսևորում է։ Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը խստիվ դատապարտում է Ադրբեջանի քաղաքականությունը և դիմում միջազգային հանրությանը՝ համարժեք գնահատականի ակնկալիքով։
Ադրբեջանի մարդատյաց քայլերը չեն կարող ազդել Արցախի ժողովրդի կամքի և հաստատակամության վրա։
Մենք շարունակելու ենք ապրել և արարել մեր պատմական հայրենիքում, զարգացնել և զորացնել մեր անկախ պետականությունը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
- Հայաստանի և Արցախի ՄԻՊ-երն Արցախում գազամատակարարման դադարեցման վերաբերյալ համատեղ հայտարարությամբ են հանդես եկել

Artsakh Accuses Azerbaijan of "Humanitarian Terrorism"
In the evening of March 21, Azerbaijani authorities again disrupted the gas supply to Artsakh, depriving its population of an important heating resource in extremely cold weather conditions.
Azerbaijan's behavior is humanitarian terrorism. It grossly violates the human rights, the norms and principles of international humanitarian law and does not fit into the norms of morality in any way. This heinous act is another demonstration of hatred and nationalism.
The Foreign Ministry of the Republic of Artsakh strongly condemns the policy of Azerbaijan and appeals to the international community with an urgent request to give an adequate assessment of the situation.
Azerbaijan's misanthropic steps cannot affect the will and determination of the people of Artsakh. We will continue to live and create in our historical homeland, develop and strengthen our independent statehood.