«Արցախի հերոսական ժողովուրդը կհաղթահարի այս փորձությունը»․ Փաշինյանը՝ Արցախում ստեղծված իրավիճակի մասին
Արդեն 3 օր Արցախի քաղաքացիները զրկված են բնական գազի մատակարարումից։ Սա տեղի է ունեցել Ադրբեջանի միջամտության հետևանքով։ Այս մասին Կառավարության մարտի 24-ի նիստի մեկնարկին հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ինչպես գիտեք, մարտի 7-ին Արցախին մատակարվող գազատարը պայթեցվել էր Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքում։ Ամենատարբեր պատրվակներով Ադրբեջանը թույլ չէր տալիս գազատարի վերանորոգումը և, ի վերջո, ինքը նորոգեց։ Արդյունքում, մեր տեղեկություններով, գազատարի վրա տեղադրվել է փական։ Եվ ահա մարտի 18-ին՝ 11 օր անց, 4 օրով Արցախի գազամատակարարումը վերականգնելուց հետո Ադրբեջանն արդեն մարտի 21-ին՝ առանց պայթյունների, պարզապես փակել է գազատարի փականը՝ այսպիսով ապացուցելով, որ ինքն է հեղինակել մարտի 7-ի պայթյունը»,- նշեց գործադիրի ղեկավարը։
Նա առանձնակի ուշադրություն հրավիրեց այն փաստի վրա, որ գազամատակարարման երկու դադարեցումներն էլ տեղի են ունեցել եղանակային բացառիկ պայմաններում։
«Մարտի 7-ին վերջին 30 տարվա մեջ աննախադեպ չափերի ձյուն է տեղացել Արցախում, և օդի ջերմաստիճանն աննախադեպ անկում էր ունեցել։ Մարտի 21-ին ջերմաստիճանի անկման և ձյան տեղումների ռեկորդը գերազանցվել էր, և ձյան տեղումները տեղ-տեղ հասնում էին 1.5 մետրի, մայրաքաղաք Ստեփանակերտում՝ մեկ մետրի, օդի ջերմաստիճանը նվազել էր մինչև -8 աստիճան։ Եվ ահա այս պայմաններում Արցախը դիտավորյալ զրկվել էր բնակարանները, մանկապարտեզները, դպրոցները, հիվանդանոցները ջեռուցելու համար կենսական նշանակություն ունեցող բնական գազի մատակարարումներից։ Սա բավարար է` հասկանալու համար, որ Ադրբեջանի գործողությունների հետևանքով Արցախը հայտնվել է հումանիտար աղետի շեմին։ Չեմ կասկածում, իհարկե, որ Արցախի հերոսական ժողովուրդը կհաղթահարի այս փորձությունը նույնպես։ Բայց այս գիտակցմամբ պիտի արձանագրեմ, որ Ադրբեջանն իր գործողություններով նաև ծառայություն է մատուցում Արցախի ժողովրդին, որովհետև գազատարի հետ կապված այս դրվագը միջազգային հանրության համար շատ դիպուկ և համառոտ Արցախի հիմնախնդրի նկարագրություն է։ Սա անառարկելիորեն ի ցույց է դնում Ադրբեջանի քաղաքականությունը արցախահայության նկատմամբ, այն է՝ անհնար դարձնել նրանց՝ սեփական հայրենիքում ապրելը»,- ասաց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը շուրջ մեկուկես տարի թմբկահարում է, թե փառահեղ հաղթանակ է տարել 44-օրյա պատերազմում․ «Բայց ամեն ինչ ցույց է տալիս, որ այն փաստը, որ այսքան տառապանքներից ու զրկանքներից հետո Արցախում հենց այսօր, հենց այս պահին շուրջ 117 000 հայ է ապրում, Ադրբեջանը համարում է իր ամենամեծ պարտությունը, և խնդիր է դրված ամեն ինչ անել Արցախում էթնիկ զտումների քաղաքականությունն ավարտին հասցնելու համար։ Այս իմաստով խիստ խորհրդանշական և խոսուն է Ադրբեջանի ԱԳ նախարարության՝ նախորդ օրը տարածած հայտարարությունը, որում ասվում էր, թե Արցախի գազամատակարարման հարցն Ադրբեջանի ներքին գործն է։ Եթե դիվանագիտական լեզվից թարգմանենք այս հայտարարությունը, կնշանակի՝ միջազգային հանրություն, դուք այս կողմ մի՛ նայեք և թո՛ւյլ տվեք մենք անարգել, միջազգային հանրության համար աննկատ կամ էլ «հակաահաբեկչական գործողությունների» անվան ներքո ավարտին հասցնենք Արցախն էթնիկ զտումների ու ցեղասպան քաղաքականության միջոցով հայերից ազատելու քաղաքականությունը»։
Վարչապետը նշեց, որ նման բան տեղի ունենալ չի կարող և պետք է Արցախում կատարվողը ներկայացնել միջազգային հանրությանը։ Փաշինյանի պնդմամբ՝ Ադրբեջանը փորձում է մեզ շեղել խաղաղության օրակարգից, սակայն այն այլընտրանք չունի։
«Ադրբեջանը փորձում է տարածաշրջանում նոր էսկալացիաներ, նոր պատերազմներ հրահելու՝ իր քաղաքականությունը կյանքի կոչել, բայց մենք չպետք է տրվենք այդ սադրանքներին»,- եզրափակեց նա։

“Героический народ Арцаха преодолеет и это испытание”: Н.Пашинян о ситуации в Арцахе
Уже три дня жители Арцаха лишены природного газа, подача которого была прекращена в результате вмешательства Азербайджана, заявил в начале заседания правительства 24 марта премьер-министр Никол Пашинян.
“Как вы знаете, 7 марта был взорван находящийся на подконтрольной Азербайджану территории участок идущего в Арцах газопровода. Азербайджан под различными предлогами не давал разрешение на проведение ремонтных работ и, в конце концов, сам их выполнил. В результате, по нашим сведениям, на газопроводе был установлен вентиль. 21 марта возобновившееся на четыре дня газоснабжение Арцаха Азербайджан вновь прекратил без взрывов, путем закрытия вентиля, тем самым доказав, что именно он является автором взрыва 7 марта”,- отметил премьер.
Пашинян обратил особое внимание на тот факт, что оба раза прекращение газоснабжения происходило в беспрецедентных погодных условиях, когда в Арцахе выпало небывалое количество снега и температура воздуха упала до минус 8. И в этих условиях Арцах умышленно лишен подачи газа, жизненно необходимого для отопления жилых домов, детских садов, школ, больниц. “Этого достаточно, чтобы говорить о том, что в результате действий Азербайджана Арцах оказался на пороге гуманитарного кризиса. Я, конечно, не сомневаюсь, что героический народ Арцаха выдержит и это испытание. Но вместе с тем я должен констатировать, что Азербайджан своими действиями оказал также услугу народу Арцаха, поскольку эпизод с газопроводом является для международной общественности очень метким и кратким описанием арцахской проблемы. Это, бесспорно, показывает политику Азербайджана по отношению к армянству Арцаха, а именно – сделать для них жизнь на собственной родине невозможной”,- подчеркнул Никол Пашинян.
По словам главы правительства, Азербайджан почти полтора года трубит об одержанной им славной победе в 44-дневной войне. “Между тем все свидетельствует о том, что один только факт проживания сегодня в Арцахе после стольких страданий и лишений 117 тысяч армян Азербайджан считает своим самым большим поражением. И поставлена задача сделать все для доведения до конца политики этнических чисток в Арцахе. В этом смысле крайне символичным и красноречивым является распространенное накануне заявление МИД Азербайджана, в котором говорится, что вопрос газоснабжения Арцаха – внутреннее дело Азербайджана. В переводе на дипломатический язык это означает следующее: не смотрите в ту сторону и разрешите нам беспрепятственно, незаметно для международной общественности или под видом “антитеррористических действий” довести до конца политику избавления Арцаха от армян путем этнических чистом и геноцидальной политики”.
Никол Пашинян подчеркнул, что ничего подобного не произойдет и что необходимо представить международной общественности то, что происходит в Арцахе.
По утверждению премьера, Азербайджан пытается отвлечь наше внимание от повестки мира, которая, однако, не имеет альтернативы.
“Азербайджан пытается спровоцировать в регионе новую эскалацию, новые войны для претворения в жизнь своей политики. Но мы не должны поддаваться этим провокациям”,- подчеркнул в заключение Н.Пашинян.