Ադրբեջանին առաջարկել ենք Երասխից մի քանի դիրք հետ քաշեն մեր տարածքից, մենք էլ՝ իրենցից․ վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության մարտի 24-ի նիստի մեկնարկին նախևառաջ անդրադարձավ Արցախում գազամատակարարման դադարեցմանը՝ նշելով, որ Ադրբեջանը գազատարի վրա փական է տեղադրել։
Ըստ Փաշինյանի՝ Ադրբեջանն այսկերպ փորձում է նոր էսկալացիաներ, նոր պատերազմներ հրահրելու իր քաղաքականությունը կյանքի կոչել։
Վարչապետը նշեց, որ հայկական կողմը հանդես է եկել սահմանից զորքերի հայելային հետքաշման առաջարկով՝ որպես կողմնորոշիչ նկատի ունենալով խորհրդային ժամանակների Հայաստանի և Ադրբեջանի դե յուրե հաստատված սահմանագիծը, և սպասում է Ադրբեջանի արձագանքին։
«Մասնավորապես՝ Երասխի հատվածում առաջարկել ենք, որ իրենք մի քանի դիրք հետ քաշեն մեր տարածքից, մենք էլ մի քանի դիրք հետ քաշենք իրենց տարածքից։ Այսպիսով, երկուստեք կլուծենք վերջին մեկուկես տարվա ամենաթեժ կետերից մեկի հարցը»,- ասաց նա։
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ վերջին մի քանի իրադարձություններից հետո չեն հասկանում՝ Ադրբեջանն ուզու՞մ է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացում, թե՞ ոչ։
«Եթե ուզում է, մեր առաջարկները շարունակում են ուժի մեջ մնալ, և մենք պատրաստ ենք դրանց իրագործմանն անցնել ցանկացած պահի»,- նշեց Փաշինյանը։

Армения предложила Азербайджану зеркальный отвод войск от границы в районе Ерасха
На заседании правительства сегодня, 24 марта, премьер-министр Никол Пашинян в первую очередь коснулся вопроса прекращения подачи газа в Арцах, сообщив, что Азербайджан установил на газопроводе вентиль.
Тем самым Азербайджан с целью осуществления своей политики пытается спровоцировать новую эскалацию, новую войну, отметил премьер.
По словам Пашиняна, армянская сторона выступила с предложением зеркального отвода войск от границы в районе Ерасха, имея в виду в качестве ориентира установленную де-юре в советское время границу между Арменией и Азербайджаном, и ожидает реакции Азербайджана.
“Мы, в частности, предложили им отвести свои войска от нескольких позиций на нашей территории в районе Ерасха, а мы отодвинем наши войска от несколько позиций на их территории. Таким образом, мы в двустороннем порядке решим проблему одной из наиболее горячих точек за последние полтора года”,- сказал Пашинян.
Глава правительства также отметил, что после последних событий уже непонятно, хочет Азербайджан открытия коммуникаций в регионе или нет.
“Если хочет, то наши предложения остаются в силе, и мы готовы приступить к их реализации в любой момент”,- заявил Никол Пашинян.