«Ադրբեջանի գործողությունները Արցախի լիակատար հայաթափման քաղաքականություն է». ԱՀ ԱԳՆ
Մարտի 24-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը, կոպտորեն խախտելով զինադադարի ռեժիմը և բոլոր պայմանավորվածությունները, հատել են Արցախի Հանրապետության հետ շփման գիծը և ներխուժել ԱՀ Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղ։ Թշնամին նաև սադրանքների է դիմել նույն շրջանի Խրամորթ բնակավայրի ուղղությամբ։ Ավելին, մարտի 25-ի գիշերը ադրբեջանական ստորաբաժանումները կրակ են բացել ՊԲ ստորաբաժանումների վրա՝ կիրառելով ինչպես տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ, այնպես էլ հարվածային ԱԹՍ:
Արցախի ԱԳՆ այս մասով հայտարարություն է տարածել, որտեղ նշվում է, որ վերոհիշյալ գործողությունները տրամաբանական շարունակությունն են վերջին շրջանում Ադրբեջանի իշխանությունների նախաձեռնած ահաբեկչական արշավի, որը դրսևորվում է խաղաղ բնակչության վրա հոգեբանական ճնշումների գործադրմամբ, կրակի դադարեցման ռեժիմի պարբերական խախտումներով և Արցախը սնուցող միակ գազատարի խափանմամբ, ինչի արդյունքում հանրապետությունում հումանիտար ծանր իրավիճակ է ստեղծվել։
«Ադրբեջանի կողմից իրականացվող այս բոլոր գործողությունները ոչ այլ ինչ են, քան պետականորեն ուղղորդված էթնիկ զտման քաղաքականություն՝ միտված Արցախի լիակատար հայաթափմանը։ Ադրբեջանի աշխարհաքաղաքական նպատակները ակնհայտ են` ահաբեկել Արցախի ժողովրդին, հարված հասցնել ՌԴ խաղաղապահ առաքելությանը, Անդրկովկասը դարձնել պանթյուրքիզմի և ծայրահեղականության պլացդարմ` հետագայում ավելի լայն ծրագրերի իրականացման նպատակով:
- Ադրբեջանի հայատյաց և սանձազերծ քաղաքականությունը պետք է արժանանա միջազգային հանրության, մասնագիտացված միջազգային կազմակերպությունների ամենախիստ գնահատականին:
- Անտարբերությունն ու անգործությունը ավելի սարսափելի հետևանքներ կունենան ողջ քաղաքակիրթ մարդկության համար: Արցախի ժողովուրդը շարունակում է ամուր կանգնել իր հողում և երբևիցե չի հրաժարվելու իր հայրենիքից, չի ընկրկելու թշնամու ստորությունների ու նենգության առաջ»,-նշված է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

On March 24, the Azerbaijani Armed Forces, grossly violating the ceasefire regime, crossed the Line of Contact with the Republic of Artsakh and invaded the village of Parukh in the Askeran region of Artsakh. The enemy has undertaken provocations also in the direction of the settlement of Khramort of the same region. Moreover, on the night of March 25, Azerbaijani Armed Forces opened fire on the units of the Artsakh Defense Army, using both firearms of different calibers and attack drones (UCAV).
The above actions are the logical continuation of the recent terrorist campaign initiated by the Azerbaijani authorities, which manifests itself in the exertion of psychological pressure on the civilian population, periodic violations of the ceasefire regime, disruption of the operation of the only gas pipeline feeding Artsakh, resulting in a dire humanitarian situation in the Republic of Artsakh. All these actions carried out by Azerbaijan are nothing but a state-orchestrated policy of ethnic cleansing aimed at the complete eviction of Armenians from Artsakh.
Azerbaijan's geopolitical goals are obvious: to intimidate the people of Artsakh, to strike at the Russian peacekeeping mission, to make the Transcaucasus a platform of pan-Turkism and extremism for the implementation of far-fetching programs in the future.
-The international community and specialized international organizations should assess Azerbaijan’s anti-Armenian policy in the strictest terms.
- Indifference and inaction will have the most severe consequences for the entire civilized world. The people of Artsakh continue to stand firmly on their land. They will never give up their homeland and will never retreat to the vileness and insidious tricks of the enemy.