Ադրբեջանի զինված ուժերի գործողություններից վիրավորվել է 14 զինծառայող
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան (ՄԻՊ) Գեղամ Ստեփանյանը հայնում է, որ այցելել է Ստեփանակերտի զինորական հոսպիտալ և ծանոթացել մարտի 25-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի գործողություններից տուժած անձանց առողջական վիճակին։ Բացի այդ, Գեղամ Ստեփանյանը հայտնել է, որ վիրավոր զինծառայողների թիվը 14 է։
«Ստեփանակերտի զինվորական հոսպիտալում ծանոթացել եմ մարտի 25-ին Ադրբեջանի կողմից իրականացված հանցավոր գործողությունների հետևանքով վիրավորում ստացած անձանց առողջական վիճակին։
Այս պահին ճշտված տեղեկություններով 14 անձինք ստացել են տարբեր աստիճանի վիրավորումներ։ 10-ը անձանց վիճակը բժիշկների կողմից գնահատվում է թեթև, 1-ը՝ միջին ծանրության, 1-ը՝ ծանր, 2 անձանց վիճակը ծայրահեղ ծանր է։
Վիրավորների հետ ունեցած առանձնազրույցներից պարզվել է, որ վիրավորման գրեթե բոլոր դեպքերը արձանագրվել են Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից անօդաչու թռչող սարքերի կիրառման հետևանքով։
Հրադադարի պայմաններում զինվորական անձնակազմի նկատմամբ նման գործողությունները ևս պետք է դիտարկվեն որպես հանցագործություններ և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներ, մանավանդ, որ վիրավորների հետ ունեցած առանձնազրույցրերից պարզ է դարձել, որ նրանցից ոմանք անօդաչու թռչող սարքերով դիտավորյալ թիրախավորվել են այն պահին, երբ փորձում էին առաջին օգնություն ցուցաբերել իրենց վիրավորված ընկերներին։ Սրանից եզրակացնում ենք, որ ադրբեջանական կողմը, ԱԹՍ-ներով անխոչընդոտ դիտարկելու հնարավորություն ունենալով հանդերձ, հարված է հասցրել այն պահին, երբ զինվորականների կողմից իրականացվում էր հումանիտար գործողություն։
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից համակարգային կերպով իրականացվող էթնիկ զտման ու ցեղասպանական գործողությունների պայմաններում Արցախի պաշտպանության ուժերը անառարկելիորեն իրականացնում են միջազգային փաստաթղթերով ամրագրված ինքնապաշտպանություն՝ ապահովելու Արցախի ժողովրդրի կյանքի և գոյության իրավունքը»,- ասվում է Գեղամ Սեփանյանի ֆեյսբուքյան գրառման մեջ։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը ավելի վաղ Արցախում հատել էին շփման գիծը և գրավել Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղն ու հարակից դիրքերը։

14 военнослужащих получили ранения вследствие действий ВС Азербайджана
Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян посетил военный госпиталь в Степанкерте, где ознакомился с состоянием здоровья лиц, пострадавших от действий вооруженных сил Азербайджана 25 марта с.г. По сообщению Г.Степаняна, ранения получили 14 военнослужащих.
“В степанакертском военном госпитале я ознакомился с состоянием здоровья лиц, получивших ранения вследствие преступных действий Азербайджана 25 марта. По уточненным данным, 14 человек получили ранения различной степени тяжести. Состояние 10 человек врачи оценивают как легкое, состояние одного – как средней тяжести, один человек находится в тяжелом и двое – в крайне тяжелом состоянии.
Из бесед с ранеными выяснилось, что почти все случаи ранения связаны с применением вооруженными силами Азербайджана беспилотных летательных аппаратов.
В условиях прекращения огня подобные действия в отношении военного контингента также следует рассматривать как преступления и грубейшие нарушения международного гуманитарного права, тем более, что из бесед с ранеными выяснилось, что некоторые из них были избраны в качестве мишеней в тот момент, когда пытались оказать первую помощь своим раненым товарищам. Из этого можно сделать вывод о том, что азербайджанская сторона, несмотря на возможность беспрепятственно осуществлять наблюдение, нанесла удар по военнослужащим, выполнявшим гуманитарные действия.
В условиях систематического осуществления военно-политическим руководством Азербайджана этнических чисток и геноцидальных действий силы обороны Арцаха осуществляют прописанное в международных документах право на самооборону с целью обеспечения права народа Арцаха на жизнь и существование”,- написал Гегам Степанян на своей фейсбуковской странице.
Напомним, что ранее ВС Азербайджана нарушили в Арцахе линию соприкосновения, заняв село Парух Аскеранского района и сопредельные с ним позиции.