Նիկոլ Փաշինյան. «Միջազգային հանրությունն ասում է` մի փոքր իջեցրեք ԼՂ կարգավիճակի հարցում ձեր նշաձողը»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում է` ընդունում է իր մեղքն ու պատասխանատվությունը թե՛ 44-օրյա պատերազմի, թե՛ պարտության համար, բայց չի ընդունում ընդդիմադիրների մեղադրանքները՝ հողեր հանձնելու և դավաճանության համար:
Այս մասին խորհրդարանում Կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցի քննարկմանն ասաց նա:
«Վերջերս հարցազրույցներից մեկում ակնարկել էի, որ եթե ինձ ուզում են օբյեկտիվ մեղադրանք ուղղել, պետք է մեղադրեն ոչ թե հողեր հանձնելու, այլ հողեր չհանձնելու մեջ: Հիմա ուզում եմ խոստովանել, որ հնարավոր է մեղավոր եմ դրանում, մեղավոր եմ, որ 2018-2019 թվականներին հանրության առաջ չեմ կանգնել ու բացահայտել, որ մեր բոլոր, կրկնում եմ մեր բոլոր բարեկամները մեզնից ակնկալում են, որ մենք այս կամ այն կոնֆիգուրացիայով Ադրբեջանին հանձնենք յոթ շրջանները և իջեցնենք Արցախի կարգավիճակի համար մեր սահմանած նշաձողը: Մեղավոր եմ, որ մեր ժողովրդին չեմ ասել, որ միջազգային հանրությունը միանշանակորեն ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, ակնկալում է, որ մենք էլ ճանաչենք, ակնկալում է նաև, որ Ղարաբաղից հեռացած ադրբեջանցիները լիարժեք ներգրավված լինեն ԼՂ ապագայի որոշման ու կառավարման հարցերում»,- հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Փաշինյանի խոսքով` հանրության առջև մեղավոր է, որ հստակ ու աներկբա չի ասել, որ հայկական կողմի համար նույնիսկ անընդունելի սցենարները ընդունելի չեն եղել Ադրբեջանի համար, և միջազգային հանրության ներկայացուցիչները երբեմն հստակ, երբեմն դիվանագիտական եղանակով ասել են, որ այդ ամենը հայկական կողմի ընդունելուց հետո դեռ պետք է համոզեն ադրբեջանական կողմին այն ընդունել: Փաշինյանը խոստովանում է` այս ամենը պարտավոր էի մանրամասն ներկայացնել ժողովրդին, և դա չանելն է իր իրական մեղքը:
«Հանձնելով գուցե կփրկեի հազարավոր կյանքեր, իսկ չհանձնելով, փաստորեն, հազարավոր զոհերի հանգեցրած որոշումների հեղինակ դարձա: Որպեսզի այդ մասին ժողովրդի հետ խոսեի, ինքս ինձ պետք է բացատրեի, որ ճիշտ ճանապարհ է: Երբ ծանոթանում էի բանակցային փաստաթղթերին, համոզվում էի, որ Սերժ Սարգսյանն ամենևին էլ չէր չափազանցնում, երբ ասում էր, թե Հայաստանը պատրաստ էր թողնել հայտնի յոթ շրջանները, բայց ամեն անգամ Ադրբեջանը նոր պահանջներ էր առաջ քաշում: Ինքս ինձ չկարողացա համոզել նաև այն պատճառով, որ հասկացա` Ռոբերտ Քոչարյանն ամենևին էլ չէր չափազանցնում, երբ ասում էր, որ Հայաստանը նույնպես տարածքային ամբողջականության խնդիր ունի: Դժվար էր ինքս ինձ համոզել, որ երեսուն տարիների զրկանքների արդյունքում կարելի է պարզապես հանձնել հաղթանակի պտուղները ու դիմացը չստանալ ոչինչ»,- ասաց նա:
Փաշինյանը հայտարարեց` այս ամենի մասին խոսում է ապագայի մասին խոսակցություն բացելու համար: Նրա խոսքով` միջազգային հանրությունը հստակ ասում է` լինել աշխարհի միակ երկիրը, որը երկկողմ մակարդակով չի ճանաչում Թուրքիայի դաշնակից Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ոչ միայն վտանգ է Արցախի, այլև Հայաստանի համար:
«Միջազգային հանրությունն ասում է` մի փոքր իջեցրեք ԼՂ կարգավիճակի հարցում ձեր նշաձողը, հակառակ դեպքում ասում է` խնդրում եմ մեզ վրա հույս չդնեք»,- ասաց նա:
Փաշինյանի խոսքով` այս ամենն ասում է նրա համար, որ հանրությանը հասկանալի լինի` խաղաղության օրակարգը այլընտրանք չունի:
Ըստ նրա` հեշտ չէ նման որոշում կայացնելը, սակայն եթե 44-օրյա պատերազմից հետո ժողովուրդը որոշել է, որ ինքը պետք է շարունակի առաջնորդել երկիրը, ուրեմն այդ ամենի պատասխանատվությունը ստանձնելն իր առաքելությունն է:

Никол Пашинян: “Международная общественность говорит нам: опустите немного вашу планку в вопросе статуса НК”
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что признает свою вину и ответственность как за 44-дневную войну, так и за поражение, но не признает обвинения оппозиционеров в сдаче территорий и предательстве. Об этом Пашинян заявил в ходе обсуждения доклада о ходе и результатах выполнения Программы правительства.
“Недавно в одном из интервью я намекнул на то что если хотят выдвинуть мне объективное обвинение, то должны обвинить меня не в сдаче территорий, а в их несдаче. Хочу сейчас признаться: я, возможно, виноват в том, что в 2018-2019 годах не рассказал, что все, повторяю, все наши друзья ожидали от нас, чтобы мы в той или ной конфигурации передали Азербайджану семь районов и опустили установленную нами планку в вопросе статуса Арцаха. Я виноват в том, что не сообщил нашему народу, что международная общественность однозначно признает территориальную целостность Азербайджана и ожидает, такого же признания и от нас. Ожидает также, что покинувшие Карабах азербайджанцы будут вовлечены в вопросы определения будущего Нагорного Карабаха и управления им”,- заявил Никол Пашинян.
По словам премьера, он виноват перед общественностью, поскольку не рассказал, что Азербайджан не признавал даже такие сценарии, которые были неприемлемы для армянской стороны. И представители международной общественности иногда конкретно, иногда в дипломатической форме говорили, что даже если армянская сторона примет все эти предложения, им еще надо будет убедить азербайджанскую сторону принять их.
Пашинян признался, что обязан был подробно рассказать об этом народу, и его вина в том, что он не сделал этого.
“В случае сдачи я, возможно, спас бы тысячи жизней, а не сдав, фактически стал автором решений, которые привели к тысячам жертв. И чтобы поговорить об этом с народом, я должен был сам себе объяснить, что это правильный путь. Когда я знакомился с документами по переговорам, то убедился, что Серж Саргсян вовсе не преувеличивал, когда говорил, что Армения была готова оставить семь районов. Но Азербайджан каждый раз выдвигал новые условия. Я не смог сам себя убедить еще и потому, что понял: Роберт Кочарян не преувеличивал, когда говорил, что у Армении тоже есть проблема территориальной целостности. Трудно было убедить самого себя в том, что после 30-летних лишений можно просто отдать плоды победы и ничего взамен не получить”,- сказал Никол Пашинян.
По словам премьера, все это он говорит для того, чтобы начать разговор о будущем. Международная общественность четко заявляет: быть единственной в мире страной, не признающей территориальную целостность союзника Турции Азербайджана, опасно не только для Арцаха, но и для Армении.
“Международная общественность говорит нам: опустите немного вашу планку в вопросе статуса Нагорного Карабаха, в противном случае, пожалуйста, не надейтесь на нас”,- отметил Пашинян, добавив, что все это он говорит, чтобы общественность поняла: мирная повестка не имеет альтернативы.
Принимать подобное решение нелегко, но если после 44-дневной войны народ решил, что он должен продолжать руководить страной, значит его миссия – взять на себя ответственность за все это, сказал в заключение Никол Пашинян.