Փաշինյան. ՀԱՊԿ-ի արձագանքը Սոթք-Խոզնավար հատվածում տեղի ունեցածին ձախողում է կազմակերպության համար
2021 թվականի մայիսի 12-ին ադրբեջանական ստորաբաժանումների կողմից ՀՀ սուվերեն տարածք ներխուժումը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2021-ի գլխավոր ձախողումն է համարում:
Այս մասին խորհրդարանում հայտարարեց Փաշինյանը` խոսելով Սոթք-Խոզնավար հատվածում ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների ներխուժման մասին: Փաշինյանը հավելեց՝ այդ ամենին Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) արձագանքը նաև կառույցի ձախողումն է:
«Ինչո՞ւ այդ ձախողումը տեղի ունեցավ: Այս հարցի պատասխանը ստանալու համար, թերևս, տեղի ունեցածը պետք է դիտարկել դրան նախորդած մի շարք կարևոր իրադարձությունների խորապատկերում: 2021 թվականի մայիսի 10-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը արձակվեց իրավունքի ուժով, և մեր երկիրը թևակոխեց արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների շրջափուլ, և միանշանակ է, որ դրանից երկու օր անց տեղի ունեցած ներխուժման մոտիվացիաներից մեկը Հայաստանի պետական ինստիտուտները և պետականությունը կաթվածահար անելն էր, նախընտրական և հետընտրական քաոսի հարուցումը և ընտրությունների արդյունքների վրա կոնկրետ ազդեցություն ունենալը: Կարող ենք ուղիղ ասել, որ դա հարձակում էր նաև Հայաստանի ժողովրդավարության վրա»,-ասաց Փաշինյանը:
Ըստ նրա` մայիսյան ներխուժման համատեքստը կիսատ կմնա, եթե հաշվի չառնվի փետրվարին տեղի ունեցած իրադարձությունները, երբ Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը «բացահայտ կերպով քաղաքականության մեջ ներքաշվեց՝ կառավարության հրաժարականը պահանջող հայտարարություն տարածելով»:
Վարչապետի խոսքով` բանակում կան ուժեր, որոնց ավելի շատ հետաքրքրում է ոչ թե այն, թե ինչ է կատարվում սահմանին, այլ՝ ինչ է կատարվում Հանրապետության Հրապարակում, Բաղրամյան պողոտայում, Մելիք-Ադամյան փողոցում:
«Եվ երբ հետահայաց վերլուծում ենք շատ իրադարձություններ, երբեմն տպավորություն է, թե ռազմական անհաջողությունները ոմանց պարզապես անհրաժեշտ են Հայաստանում իշխանափոխության շարժառիթ ձևակերպելու համար: Իհարկե, սա կարող է կոնսպիրոլոգիա թվալ, որը ոչ մի կոնկրետ փաստով հիմնավորված չէ, բայց վերլուծությունները հանգեցնում են նման մտքերի: Մի շարք բարձրաստիճան զինվորականների բացահայտ հայտնվելն ընդդիմադիր դաշտում՝ պաշտոնանկությունից անմիջապես հետո, հաստատում են այն վարկածները, որոնց մասին խոսել եմ հայտնի իրադարձություններից առաջ: Նրանցից շատերը այսօր ընդդիմադիր ելույթներ են ունենում, մինչդեռ իրենք են եղել անձնական պատասխանատուն մի շարք ձախողումների, որոնց համար մեղադրում են կառավարությանը»,-ասաց նա:
Ըստ նրա` բանակի քաղաքականացման հետևանքով մեկուկես ամսվա կաթվածահար վիճակը 2021 թվականի փետրվար-ապրիլին հետևանքն էր Սոթք-Խոզնավար հատվածում տեղի ունեցած ներխուժման:
«Սոթք-Խոզնավար հատվածում տեղի ունեցածը, անշուշտ, Զինված ուժերի և կառավարության ձախողումն է: Բայց այն, ինչպես տեղի ունեցածին արձագանքեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը, կարծում եմ, ձախողում էր նաև կազմակերպության համար: Ի հեճուկս գոյություն ունեցող ընթացակարգերի՝ ՀԱՊԿ-ը մինչև օրս խնդրո առարկա հատվածում մոնիթորինգ իրականացնելու որոշում չի կայացրել՝ արդարացնելով երկար տարիներ հայ հանրության շրջանում առկա մտավախությունը, թե Հայաստանի անվտանգության համակարգի համար կարևորագույն նշանակություն ունեցող այդ կազմակերպությունը անհրաժեշտ պահին ոչինչ չի ձեռնարկի՝ մնալով դիտորդի կարգավիճակում: Փաստն այն է, որ մինչև օրս ՀԱՊԿ-ը նույնիսկ դիտորդի կարգավիճակում որևէ ձևով այս իրավիճակը չի հասցեագրել»,- ասաց նա:
Փաշինանը հիշեցրեց, որ ադրբեջանական զինված ուժերը շարունակում են ներկա գտնվել Սոթք-Խոզնավար հատվածում՝ իրական սպառնալիքներ ստեղծելով Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության համար:

“Реакция ОДКБ на события на участке Сотк-Хознавар – провал Организации” - Н. Пашинян
Вторжение азербайджанских подразделений на суверенную территорию Республики Армения 12 мая 2021 года является главным провалом этого года, заявил премьер-министр РА Никол Пашинян на сегодняшнем заседании Национального Собрания, касаясь вторжения подразделений ВС Азербайджана на участке Сотк-Хознавар. По словам премьера, реакция на произошедшее Организации Договора о коллективной безопасности является ее провалом.
“Почему этот провал стал возможен? Для получения ответа на этот вопрос необходимо рассмотреть произошедшее с учетом предшествовавших этому двух важных событий. 10 мая 2021 г. Национальное Собрание Республики Армения было распущено силой права, и наша страна вступила в этап досрочных парламентских выборов. И одной из мотиваций этого вторжения, которое было совершено спустя два дня после этого, однозначно стало стремление парализовать государственные институты и государственность Армении, создать предвыборный и поствыборный хаос и оказать конкретное воздействие на результаты выборов. Можно прямо сказать, что это было также нападение на демократию в Армении”,- подчеркнул Пашинян.
По словам премьера, контекст майского вторжения будет неполным, если не учесть произошедшие в феврале событие, когда Генштаб вооруженных сил Армении “открыто втянулся в политику, выступив с требованием отставки правительства”.
Пашинян заявил, что в армии есть силы, которых больше интересует не происходящее на границе, а то, что происходит на проспекте Баграмяна, на улице Мелик-Адамяна.
“И когда мы ретроспективно анализируем многие события, у нас складывается впечатление, что кому-то некоторые военные неудачи были просто необходимы в качестве повода для смены власти в Армении. Конечно, это может показаться конспирологией, не подтвержденной каким-либо конкретным фактом, однако анализ подводит именно к таким мыслям. Открытый переход в оппозиционное поле ряда высокопоставленных военных сразу после того, как они были отправлены в отставку, подтверждает те версии, о которых я говорил до известных событий. Многие из них сегодня выступают с оппозиционными речами, между тем именно они несут личную ответственность за ряд провалов, в которых обвиняют правительство”,- сказал Н. Пашинян.
По словам премьера, произошедшее на участке Сотк-Хознавар, несомненно, является провалом вооруженных сил и правительства. “Но то, как на произошедшее отреагировала Организация Договора о коллективной безопасности, я думаю, было провалом Организации. Вопреки существующему регламенту ОДКБ до сих пор не приняла решение о проведении мониторинга на спорном участке, оправдывая многолетнее опасение армянской общественности тем, что столь важная для системы безопасности Армении организация в нужный момент ничего не предпримет и останется в роли наблюдателя. Факт, что ОДКБ до сих пор никак не отреагировла на эту ситуацию даже в качестве наблюдателя”,- сказал Н. Пашинян.
Он также отметил, что азербайджанские вооруженные силы продолжают оставаться на участке Сотк-Хознавар, создавая реальную угрозу безопасности Республики Армения.