«Մենք Ղարաբաղը չենք ուրանում, մենք ուզում ենք ապահովել Ղարաբաղի հայաթափության բացառումը». Վիգեն Խաչատրյան
«Ծանրագույն երկընտրանքի առջև ենք կանգնած, ըստ իս՝ պետք է ողջունել վարչապետի անկեղծ մտորումները ժողովրդի հետ»:
Ազգային ժողովի նիստում նման միտք հայտնեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վիգեն Խաչատրյանը` անդրադառնալով ԼՂ հարցի մասին վարչապետի ելույթին: Հիշեցնենք, որ Փաշինյանը հայտարարել էր, թե միջազգային հանրությունը կոչ է անում հայկական կողմին «մի փոքր իջեցնել նշաձողը ԼՂ կարգավիճակի հարցում»:
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ դեռևս 1996 թվականին Լևոն Տեր-Պետրոսյանը շրջանառել է մի գաղափար, որ մեզ համար անընդունելի է մի ժողովրդի բռնի տիրապետումը մյուսի նկատմամբ:
«Ըստ էության, առաջ քաշվեց այն գաղափարը, որ Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում ապագա չունի, տարիներ են անցել ու այսօր կարելի է ասել, որ դա ևս ճիշտ չի եղել, իմ կարծիքով: Այն ժամանակ մենք գիտեինք, որ Խորհրդային Միության ժամանակ հարցը բարձրացվեց՝ փոխանցել Ղարաբաղը Հայաստանին, դա մի այլ խնդիր էր ու անգամ մենք հետևություն չարեցինք Սումգայիթից, չխորացանք Բաքվի, Կիրովաբադի դեպքերի մեջ, հետո չվերլուծեցինք՝ ինչպես եղավ, որ 24 գյուղեր հայաթափվեցին: Մենք չնստեցինք ու չմտածեցինք, թե սա ուր է տանում»,-ասաց ՔՊ խմբակցության անդամը:
Պատգամավորի համոզմամբ` 1988 թվականի շարժումը բերեց նրան, որ դաշտային Ղարաբաղը հայաթափվեց, և 400-500 հազար հայեր չկարողացան շարունակել կյանքն իրենց պատմական հայրենիքում:
«Վերջապես բերեց նրան, որ մենք ունեցանք ԼՂԻՄ-ի մի զգալի մասի կորուստ, որտեղ այլևս հայեր չեն ապրում: Որտե՞ղ մենք պետք է կանգ առնենք, որտե՞ղ պետք է հասկանանք, թե մեր նպատակը ո՞րն է՝ հերոսաբար ոչնչանա՞լ, թե՞ ապրել, զարգանալ ու հեռանկար ունենալ: Երբ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը շեշտում է, որ 1997 թվականին չգնացինք հարցի լուծմանը, որովհետև քաղաքացիական պատերազմ կարող էր լինել, ես երբեք այդ տեսակետը չեմ կիսել, մենք չգնացինք այդ լուծմանը, որովհետև որպես իշխանություն կորցրել էինք վստահությունը հասարակության մեջ»,-ասաց նա:
Ըստ պատգամավորի` խորհրդարանական մեծամասնությունից է կախված՝ վարչապետի` խաղաղություն հաստատելու քաղաքականությունը կպսակվի՞ հաջողությամբ, թե ոչ:
«Մեզնից յուրաքանչյուրը պետք է անկեղծանա` մենք ի՞նչ պետք է անենք, որ ժողովուրդը շարունակի մեզ վստահել և մեր ծրագիրը կյանքի կոչի: Սա լուրջ խնդիր է, 1997 թվականին իշխող մեծամասնությունն այդ վստահությունը կորցրել էր և չկարողացավ կյանքի կոչել իր առաջնորդի ծրագիրը: Սա չհնչեցնելը կլիներ սխալ, մեզնից յուրաքանչյուրը պետք է իրեն հաշիվ տա` մեր վարքագծով, մեր պահվածքով, աշխատանքով համոզու՞մ ենք, արդյոք, մարդկանց, որ մենք իրենց շահերով ենք ապրում, թե իշխանությունը դարձել է կոմֆորտ մի տեսակ: Մենք պետք է առանձին ներքին քննարկում անենք՝ ի՞նչ պիտի անենք, որ ապահովենք խաղաղության պայմանագրի իրականացումը, պիտի ավելի նվիրվենք այն գաղափարներին, որի համար ժողովուրդը փողոց էր դուրս եկել ու հեղափոխություն արեց: Պետք է մարդկանց բացատրենք, որ մենք Ղարաբաղը չենք ուրանում, մենք ուզում ենք ապահովենք Ղարաբաղի հայաթափության բացառումը»,-նշեց նա:
Պատգամավորի ելույթից հետո ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն հայտնեց Վիգեն Խաչատրյանին «ճիշտ խոսքերի համար»:

“Мы не отрекаемся от Карабаха, мы хотим исключить исход армян из Карабаха” – В.Хачатрян
“Мы стоим перед тяжелейшим выбором, и я считаю, что нужно приветствовать искренний разговор премьер-министра с народом”,- сказал на сегодняшнем заседании Национального Собрания депутат властной фракции “Гражданский договор” Виген Хачатрян, касаясь выступления Никола Пашиняна по вопросу Нагорного Карабаха, сообщившего, что международная общественность призывает армянскую сторону “немного опустить планку в вопросе статуса НК”.
В.Хачатрян напомнил о том, что еще в 1996 году первый президент Армении Левон Тер-Петросян выдвинул идею о неприемлемости для нас насильственного господства одного народа над другим.
“По сути, была высказана мысль о том, что Карабах не имеет будущего в составе Азербайджана. Прошли годы, и сегодня, на мой взгляд, можно сказать, что это тоже было неправильно. Мы тогда знали, что в Советском Союзе был поставлен вопрос о передаче Карабаха Армении. Это была другая проблема и даже после Сумгаита мы не сделали выводы, не углубились в события, которые произошли в Баку, Кировабаде, не проанализировали причины исхода армян из 24 сел. Мы не задумались о том, куда это все ведет”,- отметил депутат.
По словам Хачатряна, национально-освободительное движение 1988 года привело к тому, что армяне ушли из равнинного Карабаха. 400-500 тысяч армян не смогли продолжать жить на своей исторической родине.
“Это наконец привело к тому, что мы потеряли значительную часть Нагорно-Карабахской автономной области, где армяне больше не живут. Когда нам нужно остановиться и понять, в чем состоит наша цель – героически уничтожить себя или жить, развиваться, иметь перспективу? Я никогда не разделял мнение Левона Тер-Петросяна о том, что в 1997 году мы не пошли на решение вопроса, поскольку могла начаться гражданская война. Мы не пошли на такое решение, поскольку как власть утратили доверие общества”,- сказал Виген Хачатрян.
По его словам, ответ на вопрос, увенчается ли успехом политика премьер-министра по установлению мира, зависит от парламентского большинства.
“Каждый из нас должен откровенно сказать, что нужно сделать, чтобы народ продолжал нам доверять и чтобы наша программа была реализована. В 1997 году правящее большинство утратило доверие и не смого претворить в жизнь программу своего лидера. …Мы должны понять, что нужно сделать, чтобы обеспечить реализацию мирного договора. Нужно с большей отдачей осуществлять те идеи, ради которых народ вышел на улицы и осуществил революцию. Надо объяснить людям, что мы не отрекаемся от Карабаха, мы хотим исключить исход армян из Карабаха”,- сказал Виген Хачатрян.
После этого выступления спикер парламента Ален Симонян поблагодарил В.Хачатряна за “правильные слова”.