Հայաստանի ու Ռուսաստանի ԱԳ նախարարների հեռախոսազրույցը
Ապրիլի 15-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ-ի կայքը։
«Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Ռուսաստանի Դաշնություն կայանալիք պաշտոնական այցի նախապատրաստական աշխատանքներին։
Զրույցի ընթացքում քննարկվել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայատարարություններով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը:
Նախարարներն անդրադարձել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ձևավորմանը։
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ՌԴ միջնորդական ջանքերի կարևորությունը, այդ թվում՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող պետություն։
Մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանային ու միջազգային անվտանգությանը վերաբերող հարցերի շուրջ»,- նշված է կայքում։

Телефонный разговор министров иностранных дел Армении и России
15 апреля состоялся телефонный разговор министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с министром иностранных дел РФ Сергеем Лавровым. Об этом сообщает официальный сайт Министерства иностранных дел.
Собеседники коснулись процесса подготовки к предстоящему официальному визиту премьер-министра РА Никола Пашиняна в Российскую Федерацию.
В ходе беседы обсуждался процесс реализации договоренностей, достигнутых трехсторонними заявлениями от 9 ноября 2020 г., 11 января и 26 ноября 2021 г.
Министры коснулись формирования комиссии по делимитации и пограничной безопасности между Арменией и Азербайджаном и начала переговоров по всеобъемлющему мирному договору. В этом контексте Арарат Мирзоян подчеркнул важность посреднических усилий России, в том числе в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ.