Զոհված զինծառայողների ծնողները Նիկոլ Փաշինյանի դեմ հանցագործության մասին հաղորդում են ներկայացրել
Ստեփանակերտի «ՑՈՐ» զորամասի՝ 2020թ․-ի հոկտեմբերի 12-ին զոհված զինծառայողների ծնողներն ու հարազատները այսօր հավաքվել էին ՀՀ գլխավոր դատախազության շենքի մոտ։ Հավաքվածները գլխավոր դատախազի խորհրդական Արթուր Բաղդասարյանին հանձնեցին հանցագործության մասին հաղորդում։
Հաղորդման տեքստում նշված է, որ 2020թ․-ին սկսված պատերազմի պատճառներից մեկը Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնեկան լիազորությունների շարաշահումն է եղել։ Հարազատները, մասնավորապես, հղում են տալիս ապրիլի 13-ին ԱԺ-ում վարչապետի արած հայտարարությանը։
«Ինձ ասում էին՝ կարո՞ղ էինք կանխել պատերազմը, այո, կարող էինք կանխել պատերազմը, որի արդյունքում կունենայինք այս նույն վիճակը, իհարկե, առանց զոհերի»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Հաղորդման տեքստն ամբողջությամբ ընթերցելուց հետո Անահիտ Մանասյանը՝ զոհված զինծառայող Հայկ Մելիքյանի մորաքույրը, նշեց, որ ակնկալում է գործի անաչառ քննություն և կոչ է անում մյուս ծնողներին նույնպես միանալ իրենց նախաձեռնությանը՝ ստորագրել և Դատախազություն հանձնել հանցագործության մասին հաղորդում։
«Իմ տղան դավաճանության և ստի զոհ դարձավ, բայց ես հավատում էի իմ հայրենիքին, հավատում էի, որ իմ տղան տուն է գալու։ 1 տարի 6 ամիս իմ տղայի վերադարձին սպասելուց հետո, էսօր նա չկա։ Հիմա ես ակնկալում եմ, որ բոլոր պատասխանատուները, սկսած երկրի ղեկավարից և մյուս հրամանատարներից, պատասխան տան»,- ասում է Անուշ Մելիքյանը՝ զոհված զինծառայող Ռուբեն Պողոսյանի մայրը։
Հաղորդումը Դատախազություն հանձնելուց հետո գլխավոր դատախազի խորհրդական Արթուր Բաղդասարյանը ծնողներին հայտնել է, որ վաղը կկապվի նրանց հետ և տեղյակ կպահի գործի ընթացքից։

Родители погибших военнослужащих представили против Н.Пашиняна сообщение о преступлении
Cегодня перед зданием Генпрокуратуры РА собрались родители и родственники погибших 12 октября 2020 г. военнослужащих степанакертской военной части “ЦОР”, которые передали советнику генпрокурора Артуру Багдасаряну сообщение о преступлении.
В сообщении отмечается, что одной из причин начавшейся в 2020 году войны было злоупотребление премьер-министром Николом Пашиняном своими должностными полномочиями. Родственники погибших военнослужащих, в частности, ссылаются на заявление, которое премьер сделал в Национальном Собрании 13 апреля.
“Меня спрашивали, могли ли мы предотвратить войну. Да, могли предотвратить войну, в результате чего имели бы такую же ситуацию, но без жертв”,- сказал Н.Пашинян.
Тетя погибшего военнослужащего Айка Меликяна Анаит Манасян, зачитав текст сообщения, отметила, что ожидает беспристрастного расследования дела, и призвала остальных родителей присоединиться к их инициативе, подписать и передать в прокуратуру сообщение о преступлении.
“Мой сын стал жертвой предательства и лжи, но я верила своей родине, верила, что мой сын вернется домой. Полтора года я ждала возвращения сына, и сегодня его нет. Сейчас я ожидаю, что все, кто несет ответственность – от руководителя страны до других командиров, дадут ответ”,- заявила Ануш Меликян, мать погибшего военнослужащего Рубена Погосяна.
После того, как сообщение было передано в прокуратуру, советник генпрокурора заверил собравшихся, что завтра проинформирует их о ходе дела.