Փողոցի և խորհրդարանի միջև
Հանրապետական կուսակցությունը խորհրդարանական ընտրություններում իր հաղթանակն ապացուցելու խնդիր չունի: Երբ ընդդիմությունը հայտարարում է, որ ընտրությունները համատարած կեղծվել են, նշանակում է` նա խնդիր ունի ապացուցելու, որ ՀՀԿ-ն չի հաղթել: Ընտրություններից հետո անցել է արդեն 10 օր: Եվ չնայած մի քանի ընտրատեղամասերի բացմանը, ՀԱԿ-ի կողմից ՍԴ դիմելուն, ընդդիմադիր ուժերը չկարողացան այնպիսի համոզիչ ու հիմնավոր փաստեր ներկայացնել, որ գոնե հանրային ընկալման տեսանկյունից ՀՀԿ-ի բացարձակ հաղթանակը դրվեր կասկածի տակ:
Այս իմաստով ընդդիմությունը եռակի պարտություն կրեց. ֆորմալ իմաստով այն խորհրդարանում առավելագույնը 17 պատգամավոր կունենա, այսինքն՝ քաղաքական որոշումների կայացման վրա գրեթե ոչ մի իրական ազդեցություն չի կարող ունենալ: Ոչ ֆորմալ իմաստով`չկարողանալով ապացուցել ընտրությունների արդյունքների կեղծումը` ընդդիմությունն ուղղակի թե անուղղակի կերպով լեգիտիմացրեց ՀՀԿ-ի հաղթանակը, իսկ ավելի ճիշտ` իշխանության վերարտադրումը: Եվ երրորդ` նախընտրական շրջանում ընտրակեղծիքների դեմ պայքարը, ՀՀԿ-ին քաղաքական մոնոպոլիայից զրկելը դարձնելով լեյտմոտիվ ու նպատակ, բայց չկարողանալով գոնե մասամբ հասնել այդ նպատակին` ընդդիմությունն իր ողջ սպեկտրով հանդերձ ապացուցեց, որ լուրջ խնդիրներ լուծելու ունակություն չունի: Այն գրեթե ամբողջությամբ վատնել է իր հանրային վստահության ռեսուրսը: Եվ դա է պատճառը, որ հանրությունը այս դաշտում հենման կետ որոնելու, ընդդիմադիր ուժերի հետ դաշնակցելու փոխարեն տրվեց իշխանական մանիպուլյացիային և գնաց կեղծ այլընտրանքի ետևից, ինչպիսին էր ԲՀԿ-ն:
Հանրությունը գնաց այդ ընտրանքին, որովհետև նրանից առաջ այդ կեղծ այլընտրանքին հավատաց ու գնաց նաև ընդդիմությունը: Այս ամենի ֆոնին արդեն ոչ մի նշանակություն չունի` ՀՅԴ-ն, ՀԱԿ-ը, «Ժառանգությունը» կվերցնե՞ն իրենց բաշխված մանդատները, թե՞ ոչ: Որովհետև «պատերազմի» հիմնական մարտում նրանք տանուլ են տվել, և հետագա բոլոր քայլերը ընդամենը լինելու են մարտավարության տիրույթում` ավելի մեծ պարտություն չկրելու և լուսանցք չանցնելու համար: Բայց մեծ հաշվով այս ուժերն ընտրություն չունեն. նրանք պետք է վերցնեն մանդատները: Խնդիրն այն է, որ չվերցնելու քայլն ինչ-որ կերպ պետք է հիմնավորեն: Միակ տրամաբանական հիմնավորումը լինելու էր ընտրությունների արդյունքները չընդունելը: Իսկ այդ արդյունքները կարելի էր չընդունել միայն այն դեպքում, երբ բավարար ապացույցներ բերվեին, որ ընտրությունները լեգիտիմ չեն: Նման ապացույցներ նրանք չեն կարողացել հավաքել և չեն կարող ներկայացնել: Դրանից դուրս մնացած ամեն ինչ զուտ տեսական է և իրական քաղաքականության տեսանկյունից` անտրամաբանական:
Խորհրդարան գնալը տվյալ դեպքում ընդամենը առկա իրողությունների և ապացույցների անբավարարության արդյունքում կրած պարտության վավերացում է լինելու, որը հետևանք է, այլ ոչ թե պատճառ: Հարկ է հաշվի առնել, թե ինչ են շահելու ընդդիմությունը և հասարակությունը, եթե ընդդիմադիր ուժերը բոյկոտեն և հրաժարվեն մանդատներից: Խորհրդարան չգնալու այլընտրանքը փողոցային պայքարն է: Անցած տարիներին քաղաքական պայքարի այս ձևն իրեն գրեթե ամբողջությամբ սպառել է: Որովհետև հանրությունը շատ լավ հասկացավ, որ դա չի խանգարում պայքարն առաջնորդող քաղաքական ուժերին` իրենց թիկունքում իշխանության հետ սեպարատ բանակցությունների գնալու և պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու: Հանրությունը չի հավատում փողոցային պայքարին, որովհետև երբևէ չի տեսել, որ դրանք ուղղակիորեն կապված լինեն իր կենսական շահերի ու հետաքրքրությունների հետ: Հանրությունը գրեթե միշտ բախվել է այն իրողությանը, որ իր այդ շահերն ու հետաքրքրությունները միայն շահագործվել են քաղաքական ուժերի կողմից` իրենց մասնավոր, խմբակային հետաքրքրությունները բավարարելու համար: Այսինքն` այս ճանապարհն ընտրելու պարագայում իրենց ընդդիմադիր համարող ուժերը պետք է սկսեն ոչ թե զրոյից, այլ մինուսից, իսկ նման ցանկություն և կարողություն նրանք չունեն:
Այս ընթացքում քաղաքական տարբեր հոսանքների, գաղափարախոսությունների դավանող ուժերի կոնսոլիդացման միակ մոտիվացիան իշխանության վերարտադրումը թույլ չտալն էր: Բայց դա չհաջողվեց հենց այն պատճառով, որ փոխադարձ անվստահությանն ավելի մեծ տեղ տվեցին, քան ընդհանուր շահերին: Այս բզկտված ներուժով փողոցում լայն հասարակական շարժում առաջացնելն անիրական է: Իշխանությունը միշտ հղում է կատարելու ընտրությունների արդյունքներին` ցույց տալու, որ ընդամենը 17 տոկոս վստահության քվե ունեցող ուժերի փողոցային պայքարը հասարակության փոքրամասնության պայքար է: Այսինքն` ԱԺ-ի բոյկոտումը և փողոց դուրս գալը քաղաքական խնդիր կարող է լուծել միայն այն դեպքում, եթե ԲՀԿ-ն ևս հրաժարվի իր մանդատներից և մյուս ուժերին իր շուրջը համախմբելու նախաձեռնություն ցուցաբերի: Իսկ այս պահին հանրային ու քաղաքական կոնսոլիդացիա կարող է ապահովել միայն ԲՀԿ-ն, որը, սակայն, նման նպատակներ չի կարող ունենալ` հենց կեղծ այլընտրանք լինելու պատճառով:
Մյուս կողմից` այս ընտրությունները ցույց տվեցին, որ իրական խնդիրը հատկապես ընդդիմության և քաղաքականության նկատմամբ հանրային վստահության դեֆիցիտի մեջ է: Մարդիկ չեն հավատում, որ քաղաքականությունը, ընտրելու իրավունքի իրացումը իրենց կյանքի որակը փոխելու լավագույն կամ գոնե արդյունավետ միջոցն է: Հասարակության մեծամասնությունը նախընտրում է դառնալ ընտրակեղծարարության հանցակիցը և գոնե իր համար թեկուզ թվացյալ, նվաստացուցիչ, բայց նվազագույն օգուտներ քաղել, քան նորից խաղալիք դառնալ թե իշխանության և թե ընդդիմության ձեռքին ու մնալ ձեռնունայն: Առանց վստահության այս ռեսուրսը վերականգնելու` ընդդիմությունը երբեք հաջողության չի կարողանալու հասնել:
Փողոցային պայքարը քաղաքականություն չէ, այլ շարժում, որի շարժիչ ուժը հասարակությունն է: Երբ այդ շարժիչը չի աշխատում, փողոցը չի կարող դառնալ քաղաքականության նկատմամբ վստահության վերականգնման միջավայր: Իրական քաղաքականությունը կերտվում է խորհրդարանում, ամբիոնների, կլոր սեղանների առաջ, հրապարակային գործունեության արդյունքում, որը միս ու արյուն է ստանում հրապարակներում, փողոցներում քաղաքացիական նախաձեռնություններին ու պայքարին աջակցելու, հանրությանը ակտիվացնելու միջոցով: Սրանք միջոցներ են` ոչ միայն իրական գործողությունների միջոցով ապացուցելու իրենց հետևողականությունն ու սկզբունքայնությունը, այլև նպատակների հիմքում դնելու քաղաքացու և հանրության շահը: Անցած գումարման խորհրդարանում «Ժառանգություն» կուսակցությունը բոյկոտեց 2011թ. մի ամբողջ նստաշրջան:
Դրանից ոչինչ չշահեց, թեև Աժ ամբիոնը «Ժառանգությունը» փորձեց փոխհատուցել Ազատության հրապարակում Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ծոմապահությամբ ու այսպես կոչված ապակենտրոն ընդդիմություն ձևավորելու ուտոպիական նպատակի կենսագործման անհաջող փորձի միջոցով: Հետագայում, չհասնելով ոչ մի արդյունքի, «Ժառանգությունը» վերադարձավ խորհրդարան: Դրանից հետո ՀՅԴ-«Ժառանգություն» փոքր տանդեմը մի քանի օրենսդրական նախաձեռնություններով և քաղաքական մեծամասնությանը ցույց տված դիմադրության որակով կարողացավ ցույց տալ, որ բավարար հետևողականության դեպքում կարելի է նաև փոքրիկ արդյունքների հասնել: Խնդիրը ոչ թե խորհրդարանի և փողոցի միջև ընտրություն կատարելն է, այլ այս միջոցների ճիշտ ու նպատակային զուգակցումը և ամենակարևորը` հանրության հետ ազնիվ և անկեղծ երկխոսությունը: Ամբողջ հարցը հետեւյալն է՝ կա՞ այս գիտակցումը, թե՞ ոչ:

Между улицей и парламентом
У Республиканской партии Армении нет необходимости доказывать свою победу на парламентских выборах. Когда оппозиция заявляет о тотальной фальсификации результатов выборов, это значит, что ей нужно доказать, что РПА не победила. После выборов прошло уже 10 дней. И несмотря на открытие нескольких избирательных участков, обращение Армянского национального конгресса в Конституционный суд, оппозиционные силы не смогли представить такие убедительные и обоснованные факты, которые позволили хотя бы в плане общественного восприятия поставить под сомнение абсолютную победу РПА.
В этом смысле оппозиция потерпела тройное поражение. В-первых, в формальном плане в парламенте у нее будет максимум 17 депутатов, а это означает отсутствие на практике реального влияния оппозиции на принятие политических решений. Во-вторых, в неформальном плане оппозиция, не сумев доказать фальсификацию результатов выборов, прямо или косвенно легитимизировала победу РПА, точнее, репродукцию власти. В-третьих, оппозиция, ведя в предвыборный период борьбу с фальсификациями и добиваясь лишения РПА политической монополии, но не сумев даже частично осуществить эту цель, всем своим спектром доказала, что не способна решать серьезные задачи. Она почти полностью утратила свой ресурс общественного доверия. И в этом причина того, что общественность вместо того, чтобы сотрудничать с оппозиционными силами, поддалась властным манипуляций и пошла вслед за такой ложной альтернативой, как партия «Процветающая Армения».
На этом фоне уже не имеет значение, возьмут Дашнакцутюн, Армянский национальный конгресс, «Наследие» свои мандаты или нет. Потому что на основном поле «битвы» они потерпели поражение, и все дальнейшие шаги будут осуществляться в тактической плоскости с тем, чтобы не потерпеть еще большее поражение и не стать маргинальными. Но по большому счету у этих сил нет выбора – они должны будут придти в парламент. Потому что в случае отказа от мандатов им придется обосновать этот шаг. Единственным логическим обоснованием стало бы непризнание результатв выборов. А это было бы возможно только в случае представления достаточных доказательств нелегитимности выборов. Такие доказательства они не смогли собрать и представить.
Следует учесть, что выиграют оппозиция и общество, если оппозиционные силы откажутся от мандатов. В этом случае альтернативой приходу в парламент станет уличная борьба. В предыдущие годы такая форма политической борьбы почти полностью себя исчерпала. Потому что общество поняло, что это не мешает возглавляющим борьбу лидерам политических сил вести за его спиной сепаратные переговоры и достигать договоренностей с властями. Общество не верит уличной борьбе, потому что ни разу не становилось свидетелем того, что эта борьба напрямую связана с его жизненными интересами.
В этот период единственной мотивацией консолидации различных течений и исповедующих различные идеологии сил было недопущение репродукции власти. Но это не удалось именно по той причине, что взаимному недоверию было отдано больше места, чем общим интересам. Возглавлять на улице общественное движение с таким разобщенным потенциалом было нереально. Власть всегда будет ссылаться на результаты выборов, чтобы показать, что уличная борьба представляет собой борьбу меньшинства. То есть бойкот Национального Собрания и выход на улицу могут решить политическую задачу только в одном случае – если «Процветающая Армения» также откажется от своих мандатов и проявит инициативу по объединению вокруг себя остальных сил. А в данный момент общественную и политическую консолидацию может обеспечить только ППА, которая, однако, неспособна ставить подобные цели именно из-за того, что является ложной альтернативой.
С другой стороны эти выборы показали, что реальная проблема состоит в дефиците доверия в частности в отношени оппозиции и политики. Люди не верят, что политика, реализация избирательного права – лучшее или во всяком случае эффективное средство изменения качества их жизни. Большинство общества предпочитает становиться соучастником избирательных фальсификаций и получать для себя пусть кажущуюся и унизительную, но хотя бы минимальную выгоду, но не становиться опять игрушкой в руках и власти, и оппозиции. Без восстановления этого ресурса доверия оппозиция никогда не добьется успеха.
Уличная борьба не политика, а движение, движущей силой которой является общество. Если этот двигатель не работает, то улица не сможет стать средой восстановления доверия к политике. На самом деле политика создается в парламенте, за трибунами и круглыми столами, в результате публичной деятельности, она обретает плоть и кровь посредством содействия гражданским инициативам и борьбе, активизации общества на площадях и улицах. Эти средства предназначены не только для того, чтобы посредством реальных действий доказать свою последовательность и принципиальность, но и для того, чтобы положить в основу целей интересы гражданина и общества. В парламенте предыдущего созыва партия «Наследие» бойкотировала целую сессию, но ничего не добилась, хотя парламентскую трибуну эта партия пыталась заменить голодовкой своего лидера Раффи Ованнисяна на площади Свободы и неудачной попыткой осуществления утопической цели формирования децентрализованной оппозиции.
В дальнейшем, не достигнув никаких результатов, «Наследие» вернулось в парламент. После этого небольшой тандем АРФ Дашнакцутюн-«Наследие» благодаря нескольким законодательным инициативам и качеству сопротивления политическому большинству смог доказать, что в случае достаточной последовательности также можно добиться небольших результатов. Проблема не в выборе между парламентом и улицей, а в правильном и целевом сочетании этих средств и, что самое главное, в честном и откровенном диалоге с обществом. Весь вопрос том, есть осознание этого или нет.