Զոհվածների հարազատները պահանջում են Փաշինյանի դեմ գործում իրենց ներգրավել որպես տուժողի իրավահաջորդ
Մարետա Բալայանը Արցախյան երկրորդ պատերազմում կորցրել է իր երկու որդուն՝ Վահեին և Դավիթին։ Երկուսն էլ զոհվել են նույն օրը՝ հոկտեմբերի 11-ին, Ասկերանի շրջանի Այգեստան գյուղում։
Այսօր նրանց մայրը մասնակցում էր զոհվածների հարազատների կազմակերպած ակցիային՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռացման և նրա դեմ քրեական գործ հարուցելու պահանջով։
Ելիզավետ Օհանջանյանը նույնպես ակցիայի մասնակիցներից էր։ Նրա որդին սեպտեմբերի 30-ին կամավորագրվել է և մեկնել Ջրական, այնուհետև մասնակցել Իշխանաձորի մարտերին։ Մայրը պատմում է, որ վերջին անգամ որդու հետ խոսել է հոկտեմբերի 20-ին։ Հենց այդ օրն էլ վիրավորվել ու զոհվել է։
Զոհվածների հարազատները՝ որդիների նկարները ձեռքներին, Շառլ Ազնավուրի հրապարակից մեկնարկեցին իրենց երթը, հասնելով Կառավարություն՝ նրանք արյունոտ ձեռքերով շապիկներ դրեցին Կառավարության շենքի աստիճաններին, որից հետո գնացին Դատախազություն։
«5165 շարժման» առաջնորդ Կարին Տոնոյանը հայտնեց, որ պահանջելու են՝ քրեական գործում զոհվածների ծնողները ներգրավվեն որպես տուժողի իրավահաջորդ։
«Մեզ կանչել են Դատախազություն, զրուցել ենք դատախազ Մուրադյանի հետ, մեզ ասաց, որ նույն անձի՝ Նիկոլ Փաշինյանի վերաբերյալ ևս 4 հաղորդում է եղել հանցագործության մասին, դրանց ընթացք է տրվել, և իրականացվում է քննություն։ Մեր ներկայացրած հաղորդումը նույնպես միանալու է այդ գործերին»,- նշեց զոհված զինծառայող Հայկ Մելիքյանի մորաքույրը՝ Անահիտ Մանասերյանը։
Ծնողներն ասացին, որ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթի մեջ կար զանգվածային սպանության մասին խոստովանություն, իրենք պահանջում են, որ գործը քննվի առանձին և հետևողական են լինելու, որ պատշաճ քննություն իրականացվի։
Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը դուրս էր եկել Դատախազության շենքից՝ զոհվածների հարազատների պահանջը լսելու։
Արթուր Դավթյանի խոսքով՝ եթե խոսքը վերաբերում է օրեր առաջ ծնողների ներկայացրած հաղորդմանը, դատախազական բոլոր հնարավոր գործիքակազմը կիրառվում է օբյեկտիվ քննություն իրականացնելու, վերջնական իրավական գնահատական տալու համար։
«Խնդիրն առաջացավ այն պահից, երբ վարչապետն ԱԺ ամբիոնից ձևակերպում արեց, որ «կարող էինք կանխել պատերազմը, որի հետևանքով մենք կունենայինք այս նույն վիճակը, իհարկե, առանց զոհերի»։ Այստեղից հարցադրում առաջացավ շատերի մոտ, որ միայն այս ձևակերպումը բավարար է, որ մեղադրանքի նկարագրություն ներկայացվի: Իսկ ես հիմա հակառակն ասեմ, եթե առանց պաշտպանություն կազմակերպելու մեր հայրենիքից տարածքներ զիջվեին, նույն տրամաբանությամբ մեղադրանքի որոշում չէ՞ր գրվի»,- հայտնեց Դավթյանը։
Ծնողներն ընդհատեցին գլխավոր դատախազին, որից հետո նա առաջարկեց հանդիպել 10 ծնողի հետ, սակայն նրանք չհամաձայնեցին։
«Նախաքննության մարմինը փորձելու է զոհվածների մահվան պատճառները վերագրել ադրբեջանական ագրեսիային, և տուժող չճանաչել նահատակներին և իրենց հարազատներին էլ՝ իրավահաջորդներ, որովհետև տուժողի իրավահաջորդները դատավարական իրենց կարգավիճակներով կարող են որոշակի ազդեցություն ունենալ դատավարության վրա։ Այս պահանջով փորձ է արվում իրենց հնարավոր շրջանցումը վերացնել»,- նշեց իրավապաշտպան Արա Զոհրաբյանն՝ ասելով, որ միակ ձևը հասարակական ճնշումն է։
Հիշեցնենք, որ զոհված զինծառայողների ծնողներն ապրիլի 18-ին Նիկոլ Փաշինյանի դեմ՝ իր իսկ հայտարարությունների համար հանցագործության մասին հաղորդում էին ներկայացրել Դատախազություն։
«Ինձ ասում էին՝ կարո՞ղ էինք կանխել պատերազմը, այո՛, կարող էինք կանխել պատերազմը, որի արդյունքում կունենայինք այս նույն վիճակը, իհարկե, առանց զոհերի»,- ասել էր Փաշինյանը։

Родственники погибших в 2020 году в Арцахе военнослужащих требуют привлечь Н.Пашиняна к уголовной ответственности
Во время второй Арцахской войны Мариетта Балаян потеряла двух сыновей – Ваге и Давида. Оба погибли в один и тот же день – 11 октября в селе Айгестан Аскеранского района.
Сегодня Мариетта Балаян приняла участие в организованной родственниками погибших военнослужащих акции с требованием отстранения Никола Пашиняна от власти и возбуждения против него уголовного дела.
Сын другой участницы акции, Елизаветы Оганджанян, 30 сентября отправился добровольцем на войну. Участвовал в боях в Джракане, а затем в Ишханадзоре. По словам матери, в последний раз она разговаривала с сыном 20 октября. Именно в этот день он был смертельно ранен.
Участники шествия, держа в руках портреты своих погибших сыновей, направились от площади Шарля Азнавура к зданию правительства, перед которым разложили майки с отпечатки окровавленных рук. Затем участники акции направились к зданию Генпрокуратуры.
Лидер движения “5165” Карин Тоноян заявила, что они требуют в рамках уголовного дела предоставить родителям погибших военнослужащих статус правопреемников потерпевших.
“Нас вызвали в прокуратуру, где мы побеседовали с прокурором Мурадяном. Он сказал нам, что в отношении Никола Пашиняна поступило еще четыре сообщения о преступлениях, которым дан ход, проводится следствие. К этим делам будет приобщено и наше сообщение”,- сказала тетя погибшего во время 44-дневной войны Айка Меликяна Анаит Манасерян.
По словам родителей, выступление Пашиняна в парламенте содержало признание в массовом убийстве, в связи с чем они требуют, чтобы дело расследовалось отдельно и надлежащим образом.
С родителями погибших военнослужащих встретился генпрокурор Артур Давтян, который заверил, что для проведения объективного расследования будет задействован весь возможный инструментарий с целью окончательной правовой оценки всех обстоятельств.
“Проблема возникла после того, как премьер-министр с трибуны Национального Собрания заявил, что “могли предотвратить войну, вследствие чего имели бы эту же ситуацию, но без жертв”. Именно после этого многие подумали, что одной этой формулировки достаточно для изложения обвинения. А я сейчас выскажу противоположное мнение: если бы мы уступили территории нашей родины без организации обороны, разве не было бы составлено обвинение в соответствии с этой же логикой?” – отметил А.Давтян.
Генпрокурор также предложил провести встречу с десятью участниками акции, однако это предложение было отклонено.
Правозащитник Ара Зограбян отметил: “Орган предварительного следствия попытается приписать причины гибели военнослужащих азербайджанской агресии, чтобы не признать их потерпевшими, а их родственников – правопреемниками потерпевших, потому что последние своим процессуальным статусом могут оказать определенное воздействие на судебный процесс. Этим требованием предпринимается попытка устранить возможный обход”. По словам Зограбяна, единственный путь – оказание общественного давления.
Напомним, что 18 апреля родители погибших военнослужащих на основании заявлений Никола Пашиняна представили в Генпрокуратуру сообщение о совершенном им преступлении.
Выступая в парламенте, Пашинян сказал: “Меня спросили, могли ли мы предотвратить войну. Да, могли предотвратить войну, в результате чего имели бы эту же ситуацию, только, разумеется, без жертв”.