Ընդդիմությունը շահարկում է Արցախի հարցը եւ երկրորդ ճակատ բացում. ՔՊ
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կազմով մայիսի 3-ին շարունակվեցին ԱԺ հերթական քառօրյայի աշխատանքները: Հայտարարությունների ժամին հերթագրված պատգամավորներն անդրադարձան ընդդիմության անհնազանդության ակցիաներին: Վիգեն Խաչատրյանը հայտարարեց` ռևանշիստների խումբը, համոզվելով, որ ասելիք չունի, դիմում է ստի ու կեղծիքի՝ փորձելով հանրության մի հատվածին հանել մյուսի դեմ, փորձելով հրահրել անկայունություն Հայաստանում և մուռ հանել էն ժողովրդից, որը մերժել է իրենց:
«Բազմաթիվ զանգեր եմ ստանում, անհանգստացած շատ մարդիկ կան, որոնք ուզում են հասկանալ, թե ինչու ենք այսքան հանգիստ արձագանքում այն ամենին, ինչ տեսնում ենք: Մենք հանգիստ ենք, որովհետև գիտենք, որ ճիշտ ենք, որովհետև հավատում ենք մեր ժողովրդին, մեր հիմնական հենարանը մեր ժողովուրդն է»,-ասաց նա:
Խաչատրյանն անդրադարձավ ցուցարարների այն հայտարարություններին, թե դեմ են Արցախն Ադրբեջանի կազմում թողնելուն։ Ասաց, թե 20 տարի պետության ղեկավարները ոչինչ չեն արել, որ հասնեն Արցախի այն կարգավիճակին, որի մասին խոսում են: Խաչատրյանը հայտարարեց` սուտ է այն պնդումը, թե Նիկոլ Փաշինյանն ու իրենք ասել են, որ Արցախը լինելու է Ադրբեջանի կազմում:
«Մենք հայտարարել ենք, որ երաշխավորելու ենք Արցախի բոլոր իրավունքների իրականացումը, որից կբխի կարգավիճակը: Մի խոսքով` ուզում եմ մեր ժողովրդին դիմեմ, լինենք հանգիստ, հանդարտ, հարգենք որոշ մարդկանց իրավունքը, որոնք համաձայն չեն մեզ հետ»,-ասաց նա:
Պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանի կարծիքով` ընդդիմության ակցիաների բովանդակության բացակայությունը քողարկվում է չստացված գրագողությամբ:
«Ինչ ենք լսում առավոտից երեկո` փրկենք Արցախը, ձեր` Արցախը փրկելուն հավատացողներ դժվար թե լինեն: Էն մարդիկ, որոնք ապրել են Հայաստանում ու Արցախում վերջին 20-30 տարիներին և ճաշակել են ձեր կառավարման բարիքները, կազմում են մեր բնակչության մեծամասնությունը, հենց էս մարդիկ են ձեզ ասել` հեռացեք, մեզ էլ ասել են՝ եկեք, կառավարեք: Պատերազմից հետո մենք իշխանությունը վերադարձրել ենք ժողովրդին, և ժողովուրդն է որոշել, որ մեր քաղաքական թիմը պետք է իրեն առաջնորդի դեպի խաղաղություն, դեպի զարգացում»,-ասաց նա:
Ըստ պատգամավորի` Արցախի կարգավորման հարցում ընդդիմությունը չունի տեսլական, այն միայն բաժակաճառի տեսքով է դրսևորվում: Իսկ 2018-ի ժամանակ կիրառված տեխնոլոգիաների կրկնությունը ընդդիմության կողմից որակեց՝ ամեն ինչ «թարս են հասկացել»:
«Ե՞րբ եք տեսել ցույցի կազմակերպիչը ոստիկան հայհոյի, սպառնա կամ, համախոհներ ավելացնելու փորձերը ձախողելով, ասի` ջհանդամ միանաք, այսինքն՝ լաոն չի զարթնում, ջհանդամին զարթնի՞»,-հարց ուղղեց Գրիգորյանը:
ՔՊ մեկ այլ պատգամավորի՝ Արուսյակ Զուլհակյանի համոզմամբ էլ` նախկին իշխանություններն ինչպես ամեն անգամ, այնպես էլ հիմա շահարկելով Արցախի հարցը՝ փորձում են «զավթել իշխանությունը, իսկ իրականում` պաշտապնել տարիներ շարունակ թալանածը»:
«Արդյոք այս խմբակն ունակ է փրկելու Արցախը, ոչ', ո'չ և երիցս` ո'չ: Միակ բանը, որ կարող են անել այս մարդիկ, երկրորդ ճակատ բացելն է, ճիշտ այնպես, ինչպես անում էին 90-ականներին` պատերազմի ամենաթեժ պահերին, Երևանի կենտրոնում իշխանությունների հրաժարականը պահանջելով»,-ասաց նա:

Оппозиция спекулирует вопросом Арцаха и открывает второй фронт – “ГД”
Сегодня, 3 мая, начало работу очередное четырехдневное заседание парламента, в котором участвуют только депутаты властной фракции “Гражданский договор”. Во время часа заявлений депутаты коснулись организованных оппозицией акций неповиновения. В частности, Виген Хачатрян заявил, что группа реваншистов, осознав, что им нечего сказать, прибегла к обману и лжи, пытаясь настроить одну часть общества против другой, дестабилизровать ситуацию в Армении и отомстить народу, который отверг их.
“Я получаю многочисленные звонки от обеспокоенных граждан, которые хотят понять, почему мы так спокойно реагируем на происходящее. Мы спокойны, потому что убеждены в своей правоте, потому что верим в наш народ – нашу основную опору”,- подчеркнул В.Хачатрян. Депутат коснулся заявлений участников акций о том, что они против включения Арцаха в состав Азербайджана. По его словам, на протяжении 20 лет руководители страны ничего не делали, чтобы избавить Арцах от того статуса, о котором они говорят. Виген Хачатрян назвал ложным утверждение о том, что они с Николом Пашиняном говорят о сохранении Арцаха в составе Азербайджана.
“Мы заявили, что гарантируем реализацию всех прав Арцаха, из которых будет вытекать его статус. Хочу обратиться к народу с призывом сохранять спокойствие, уважать права других людей, которые не согласны с нами”,- добавил В.Хачатрян.
Депутат Рипсиме Григорян в своем выступлении отметила: “Люди, которые на протяжении последних 20-30 лет жили в Армени и Арцахе и “насладились благами” вашего правления, заявили вам: уходите! А нам сказали: приходите и управляйте. После войны мы вернули власть народу, и народ решил, что наша политическая команда должна повести его к миру, к развитию”.
По словам Р.Григорян, у оппозиции нет видения урегулирования карабахской проблемы. Что касается повторения технологий, которые использовались во время “бархатной революции” 2018 года, то, как отметила депутат, “они все поняли наоборот”.
Другой депутат, Арусяк Джулакян, заявила, что бывшие власти, постоянно спекулируя вопросом Арцаха, пытаются захватить власть, но на самом деле хотят защитить то, что награбили в течение многих лет.
“Способна ли эта группа спасти Арцах? Нет, нет и нет. Единственное, что могут сделать эти люди, - это открыть второй фронт, как в 90-е годы, когда в самый разгар войны требовали в центре Еревана отставки властей”,- сказала А.Джулакян.