«Էդ մարդիկ կատարում են հինգերորդ շարասյան գործառույթ, բայց No pasaran». Վլադիմիր Վարդանյան
Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանն այն համոզմունքին է, որ ընդդիմության նախաձեռնած անհնազանդության ցույցերը որևէ հաջողության չեն հասնելու:
ԱԺ նիստի իր ելույթում նա անդրադարձավ այն հանգամանքին, որ ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանը, զբաղեցնելով ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնը, չի գալիս խորհրդարան: Վարդանյանը հիշեցրեց, որ ԱԺ նախագահության պարտականությունն է ապահովել խորհրդարանի բնականոն գործունեությունը, սակայն Սաղաթելյանն իր վարքագծով ամեն ինչ անում է խորհրդարանի գործունեությունը խաթարելու համար:
«Նենց տպավորություն է, որ էդ մարդիկ որևէ կապ չունեն խորհրդարանի հետ, չեն ընտրվել և պարզապես իրենց դիտարկում են արտախորհրդարանական մի քաղաքացիական շարժում, որը փորձում է հարց բարձրացնել, որը կառավարությունը կամ ԱԺ-ն չի լսում: Ես ուզում եմ հիշեցնել և´ մեզ, և´ պարոն Սաղաթելյանին և´ մնացած պատգամավորներին այն երդման մասին, որ տվել են ԱԺ-ում, հա մոռացա, իրենք երդում էլ չեն տվել»,-ասաց Վարդանյանը:
Պատգամավորն անդրադարձավ ընդդիմադիրների այն հայտարարություններին, թե ոստիկանությունը բիրտ ուժ է կիրառում անհնազանդության ակցիաների մասնակիցների նկատմամբ: Վարդանյանի խոսքով` ոստիկանության մեքենաները, սարքավորումները ձեռք են բերվել այն ժամանակ, երբ իշխանության էին փողոցում ցույցեր անող ուժերը:
«Ե՞րբ է ոստիկանությունը բիրտ ուժ կիրառել, հատուկ միջոցնե՞ր են կիրառել, թե՞ փորձել են գեթ մեկ փամփուշտ կրակել օդ. չէ, որևէ նման բան չի եղել: Ոստիկանությունը կատարում է իր գործառույթները` փորձելով ապահովել քաղաքացիների մյուս իրավունքների իրականացումը: Ոստիկանությունը պարտավոր է գործել օրենքի շրջանակներում, պարտավոր է հարգել Հավաքների ազատության մասին և ոստիկանության մասին օրենքները»,-ասաց նա:
Վլադիմիր Վարդանյանը դիմեց նիստերի դահլիճում գտնվող գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին և Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստինե Գրիգորյանին`խնդրելով ուշի ուշով ուսումնասիրել ոստիկանության գործողությունների ցանկացած դեպք և գնահատական տալ:
«Իմ համար ցավալի էր էն դեպքը, որ ընդդիմությունը հեռացավ այս դահլիճից: Ես նայում եմ Արցախի դրոշներին և իրոք ցավում, շատ սիմվոլիկ եղավ. եկանք, դրոշները տեղադրեցինք և լքեցինք մարտի դաշտը: Ես պետք է խնդրեմ օգնականիս իմ սենյակում Արցախի դրոշ տեղադրել, էդ ինչ մի մեծ հերոսություն ենք անում դրանով, ինչ մեծ հերոսություն է Արցախի դրոշ Երևանում տեղադրելը: Էդ դուք հայրենասե՞ր եք, մենք` ո՞չ, պարո՛ն Մամիջանյան, Արցախի համար էդքան պայքարող էիք, ինչի ԵԽԽՎ-ում կպաք թուրքերին և արդրբեջանցիներին և իրենց հետ հավասար քվեարկեցիք»,- ասաց նա:
Վլադիմիր Վարդանյանը հայտնեց, որ օրեր առաջ որպես հայ-ֆրանսիական բարեկամական խմբի նախագահ դիմել է ընդդիմադիր պատգամավորներ Հայկ Մամիջանյանին և Արամ Վարդևանյանին և ասել, որ Ֆրանսիայի Սենատի պատվիրակությունը գալիս է Երևան ու ցանկություն ունի նաև ընդդիմության հետ հանդիպել: Պատգամավորի խոսքով` պատվիրակությունն ընդգրկել է բոլոր քաղաքական խմբերի ներկայացուցիչներին, որոնք միաձայն ընդունել են Արցախը ճանաչելու բանաձև: Ըստ նրա` Վարդևանյանն ընդհանրապես չի արձագանքել, իսկ Մամիջանյանը մերժել է հանդիպման առաջարկը:
«Այսօր պատվիրակությունը Վեհափառի և Էջմիածնի քաղաքապետի հետ հանդիպմանը բախվել է ձեր բեռնատարներին, որոնք խոչընդոտել են այդ պատվիրակության այցն Էջմիածին, էս ինչ հայրենասեր ենք մենք»,-ասաց նա:
Վարդանյանն անդրադարձավ նաև ընդդիմության` ապրիլ ամսին մեկնարկած քայլերթին` հիշեցնելով, որ ընտրությունները եղել են նախորդ տարի հունիսին, ապա հռետորական հարց հնչեցրեց, թե ինչու է հիմա ընդդիմությունը փողոց դուրս եկել:
«Էդ խի՞ ապրիլի վերջ, մայիսին սկսեցիք քայլել, եղանակը տաքացավ, հարմար է, այսինքն՝ մի քիչ ցրտի, վերադառնալու են տաք տեղ ու հետո գարնանը գնան մասնակցեն ցույցերի: Մի բանի վրա եմ զարմանում, երբ տեսնում եմ նախկին ինչքան պաշտոնատար անձ է հավաքվում, բա պատերազմի ընթացքում էդ միասնականությունն ինչի չէիք ապահովում, ինչի չէիք ասում` շուն-գել մեր կառավարությունն է, մեր երկիրն է, գնանք, կանգնենք, հետո հաղթանակից հետո իրենց կճամփենք: Սա ոչ այլ ինչ է, քան սեփական գույքը, սեփական անձը պաշտպանելու …. Սա իշխանության գալու պայքար չէ, էդ մարդիկ կատարում են հինգերորդ շարասյան գործառույթ, նրանց պետք չէ ոչ իշխանությունը, ոչ երկիրը, ոչ Արցախը, իրենք պետք է կատարեն հինգերորդ շարասյան գործառույթ, բայց չի ստացվելու, կա մի լավ արտահայտություն` No pasaran (իսպ․՝ նրանք չեն անցնի, խմբ․), ձեզ մոտ ոչ մի բան ստացվելու»,-եզրափակեց նա:

“Эти люди выполняют функцию пятой колонны, но у них ничего не получится. No pasaran” – В. Варданян
Инициируемые оппозицией акции неповиновения не приведут к успеху, заявил на сегодняшнем заседании Национального Собрания председатель постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян.
В своем выступлении депутат отметил, что занимающий должность вице-спикера НС Ишхан Сагателян не приходит в парламент. Между тем, по словам Варданяна, обязанность президиума НС состоит в обеспечении его нормальной деятельности. Однако Сагателян своим поведением делает все, чтобы сорвать работу законодательного органа.
“Складывается впечатление, что эти люди не имеют отношение к парламенту и позиционируют себя как внепарламентское гражданское движение, которое пытается поднимать вопросы. Хочу напомнить и нам, и г-ну Сагателяну, и остальным депутатам о клятве, которую они дали в Национальном Собрании. Ах да, я забыл, они клятву не давали…” – сказал В.Варданян.
Касаясь заявлений оппозиционеров о том, что полиция применяет грубую силу к участникам акций неповиновения, В.Варданян отметил, что полицейские машины и спецсредства были приобретены в то время, когда у власти были силы, проводящие сегодня уличные акции.
“Когда это полиция применяла грубую силу или спецсредства? Когда пыталась произвести хотя бы один выстрел в воздух? Полиция выполняет свои функции, пытаясь обеспечить реализацию прав других граждан. Полиция обязана действовать в рамках закона, уважать право на свободу собраний и законы о полиции”,- сказал Владимир Варданян.
Обратившись к находящемуся в зале заседаний генпрокурору Артуру Давтяну и Защитнику прав человека Кристине Григорян, депутат попросил внимательно изучить действия полиции и дать им оценку.
В. Варданян также сообщил, что несколько дней назад он как председатель группы армяно-французской дружбы обратился к оппозиционным депутатам Айку Мамиджаняну и Араму Варданяну, сообщив о том, что в Ереван приезжает делегация Сената Франции, которая хочет встретиться также с представителями оппозиции. По словам депутата, в делегацию входили представители всех политических групп, которые единогласно приняли резолюцию о признании Арцаха. Вардеванян вообще не отреагировал, а Мамиджанян отклонил предложение о встрече.
“Сегодня делегация, направляясь на встречу с Католикосом Всех Армян и мэром Эчмиадзина, натолкнулась на заблокировавшие дорогу ваши грузовые автомобили, в результате чего им не удалось продолжить путь. Вот какие вы патриоты”,- сказал Владимир Варданян.
Касаясь организованного в апреле шествия оппозиции, депутат напомнил о том, что парламентские выборы состоялись в июне прошлого года, и поинтересовался, почему оппозиция вышла на улицу только сегодня.
Варданян выразил удивление тем, что сегодня собралось столько бывших должностных лиц, тогда как во время войны 2020 г. никто из них не захотел поддержать правительство. По его словам, сегодняшние акции направлены только на защиту собственного имущества, собственной личности. “Этим людям не нужны ни власть, ни страна, ни Арцах. Они выполняют функцию пятой колонны. Но у них ничего не получится. Есть такое выражение – No pasaran. У вас ничего не получится”,- сказал в заключение В.Варданян.