2021-ի մայիսին Վարդենիսի հատվածում թշնամին ՀՀ սուվերեն տարածքից օկուպացրել է առնվազն 3200 հեկտար
Արցախի Հանրապետությունը, որի անվտանգության երաշխավորը թղթի վրա եւ իրական կյանքում Հայաստանն էր, վերջինիս ղեկին էլ՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու նրա թիմը, 2020 թ. 44-օրյա պատերազմում կորցրեց Հադրութի շրջանն ամբողջությամբ, Շուշիի, Ասկերանի, Մարտունու եւ Մարտակերտի շրջանները՝ մասամբ, այդ թվում՝ Շուշի եւ Հադրութ քաղաքները, նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթով էլ Փաշինյանը Ադրբեջանին հանձնեց նախկին ԼՂԻՄ-ին հարակից շրջանները (Աղդամ, Քելբաջար, Լաչին, որոնցից բացի՝ պատերազմում թշնամին գրավել էր Ֆիզուլին եւ Ջաբրայիլը, ինչպես նաեւ Զանգելանի ու Ղուբաթլուի մեծ մասը, իսկ մնացած փոքր մասից հայկական ուժերը հետ քաշվեցին 2020-ի դեկտեմբերին՝ համաձայն բանավոր պայմանավորվածության), որոնք ազատագրվել էին 1990-ականներին ու դարձել Արցախի Հանրապետության բաղկացուցիչ:
2021-ի մայիսի 12-ին, օգտվելով 44-օրյա պատերազմում պարտություն կրած կառավարության ղեկին գտնվող Փաշինյանի իշխանության թողտվությունից, ադրբեջանական զինված խմբավորումներն առանց կրակոցի գրավեցին ՀՀ սուվերեն տարածքում՝ Սյունիքի եւ Գեղարքունիքի մարզերում գտնվող մի շարք ռազմավարական բարձունքներ՝ զենքի սպառնալիքով, ֆիզիկական ուժով եւ հայհոյանքներով իրենց վատ կահավորված մարտական հենակետերից քշելով-հեռացնելով հայ դիրքապահներին:
Միայն Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիսի տարածաշրջանում, իսկ ավելի կոնկրետ՝ Նորաբակ-Քարվաճառ ճանապարհից մինչեւ Մեծ ու Փոքր Ալ լճեր ընկած սահմանային հատվածում, 2021 թ. մայիսին թշնամին օկուպացրել է ՀՀ սուվերեն տարածքի առնվազն 32 քառ. կմ տարածք, կամ որ նույնն է՝ 3200 հեկտար տարածություն։
3200 հեկտարը հավասար է 4482 հատ ֆուտբոլային խաղադաշտի, ինչպիսիք ունեն Երեւանի «Հրազդան» եւ «Հանրապետական» ստադիոնները։
Կարմիրով նշված են հայկական, իսկ կապույտով՝ ադրբեջանական դիրքերը. օկուպացված տարածքը դեղին է
Օգտվելով ամերիկյան «Google» ընկերության քարտեզից, որի արբանյակային պատկերները վերցված են եվրոպական «Airbus» եւ ամերիկյան «Maxar Technologies» ընկերությունների արբանյակներից՝ «Հետքը» չափել է 2021-ի գարնանը թշնամու օկուպացրած ՀՀ տարածքը:
Ինչպես ենք չափել
«Google Maps» եւ «Google Earth» համակարգերն իրենց արբանյակային պատկերները պարբերաբար թարմացնում են: Սակայն թարմացվում է ոչ թե ամբողջ համակարգը, այլ կոնկրետ սեգմենտներ՝ կախված արբանյակներից ստացվող պատկերներից:
Ինչպես հայտնի է, թշնամին 2021-ի գարնանից հայտնվել է նաեւ Վարդենիսի Կութ բնակավայրի տարածքում, սակայն մենք չափել ենք Կութի հարեւան Նորաբակ գյուղից հարավ եւ հարավ-արեւելք գտնվող ՀՀ սուվերեն տարածքի օկուպացիայի ծավալները (դրա համար էլ նշում ենք առնվազն 3200 հեկտարի մասին), քանի որ «Google Maps»-ում եւ «Google Earth»-ում Կութի սահմանային հատվածի վերջին արբանյակային պատկերն արվել է 2019-ի հոկտեմբերի 18-ին՝ նախքան օկուպացիան, իսկ Նորաբակից հարավ՝ 2021-ի հոկտեմբերի 23-ին՝ օկուպացիայից հետո:
Այսինքն՝ հիմնվել ենք 2021-ի հոկտեմբերի 23-ին առկա դիրքային իրավիճակի վրա: Օկուպացիայի ծավալները չափել ենք՝ ուղիղ գիծ անցկացնելով ադրբեջանական առաջապահ դիրքերի միջեւ: 3200 հեկտարը հենց այն տարածքն է, որն այժմ գտնվում է այդ դիրքերի թիկունքում: Սակայն պարզ է, որ ռազմավարական նշանակության բարձունքների գագաթներին հայտնված թշնամու դիտարկման ներքո հայտնվել է շատ ավելի մեծ տարածք, քան զուտ 3200 հեկտարն է:
Մանրամասների համար սեղմեք նշանների վրա
Ինչպես կարելի է տեսնել քարտեզում, առաջին օկուպացված գոտու՝ Նորաբակ-Քարվաճառ ճանապարհից մինչեւ Ներքին Շորժայի հարեւան դիրքեր ընկած տարածքի մակերեսը 11,7 քառ. կմ է կամ 1170 հեկտար: Իսկ երկրորդ գոտու տարածքը, որն ընդգրկում է Վերին Շորժա-Ծար ճանապարհից մինչեւ Մեծ Ծարասար (բարձրությունը՝ 3441 մ, ըստ «Google Maps»-ի` գտնվում է ՀՀ տարածքից դուրս) հատվածը, 19,5 քառ. կմ է կամ 1950 հեկտար:
Սահմանի այս հատվածի ամենաբարձր կետն անցել է թշնամու վերահսկողության տակ
ՀՀ-Ադրբեջան սահմանը Սոթքի ոսկու հանքավայրից մինչեւ Մեծ ու Փոքր Ալ լճեր անցնում է Արեւելյան Սեւանի լեռնաշղթայով: Դրա ամենաբարձր գագաթներից մեկը Ծարասարն է, որի բարձրությունը 3423 մ է (նկարում եւ քարտեզում՝ բաց կապույտ նշանով): Այս լեռը, որը հայ-ադրբեջանական սահմանի բաժանարար կետ է, 2021-ի մայիսից հայտնվել է թշնամու թիկունքում 3,8 կմ խորությամբ: Այլ կերպ ասած՝ ադրբեջանցիները Ծարասարի հատվածում ուղիղ գծով առաջ են եկել մինչեւ 3,8 կմ: Լեռնագագաթից դիտարկվում է ամբողջ Վարդենիսի տարածաշրջանը, այդ թվում՝ Սեւանա լիճը, որի ափից մինչեւ Ծարասար 29 կմ է, իսկ ահա Վարդենիս քաղաքի կենտրոնից հեռավորությունը 22 կմ է: Սա միանգամայն խոցելի տարածություն է փողային հրետանու համար, էլ չենք խոսում համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի մասին:
Վարչապետ Փաշինյանը թշնամու օկուպացիայից անմիջապես հետո՝ մայիսի 27-ին՝ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների նախաշեմին, շրջանառության մեջ դրեց Սոթք (Գեղարքունիք)-Խոզնավար (Սյունիք) հատվածում զորքերի հայելային հետքաշման իր հայտնի թեզը: Արձագանքելով Ադրբեջանի սին պնդմանը, թե իբր սահմանային ճշգրտման համար են զորքերն առաջ եկել՝ Փաշինյանն առաջարկեց սահմանի դիտարկումը հանձնել երրորդ կողմի․ «Դիտորդներ են գալիս միջազգային՝ կա՛մ Ռուսաստանի, կա՛մ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներից, գալիս են կանգնում են, որպեսզի հավաստիանան, որ զորքերը երկուստեք… եթե սենց ա, պատկերացրեք՝ կա՛մ իրանց, կա՛մ մեզ էդ սարի ծերին, որտեղ տարվա կեսը ձյուն ա, ինչների՞ս ա պետք զինվոր, եթե էդ ա (նկատի ունի Ադրբեջանի պնդումը – հեղ.)»:
Հիշեցնենք՝ Փաշինյանի խոսքերից հետո՝ 2021 թ. մայիսի 27-ին, ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը հրաժարական տվեց, իսկ օրեր անց՝ նախարարության աշխատակիցների հետ հրաժեշտի հանդիպմանը, հայտարարեց, թե իր որոշումը պայմանավորված էր նրանով, որ «երբեւիցե որեւէ կասկած չլինի, որ այս նախարարությունը կարող է ինչ-որ քայլ անել կամ համաձայնություն տալ ինչ-որ գաղափարների, նախաձեռնությունների, որոնք մեր պետականության, մեր ազգային եւ պետական շահի դեմ են եղել»։ Այն, որ իր հրաժարականի պատճառը եղել է հենց Փաշինյանի թեզը, Այվազյանը հայտնեց այս ապրիլին: Այս առումով վարչապետին քննադատեց նաեւ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը՝ անդրադառնալով Արցախի Փառուխ-Խրամորթ հատվածում ադրբեջանցիների վերջին առաջխաղացմանը. ««Զորքերը հայելային հետ քաշելու» կառավարության առաջարկը կործանարար է Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության համար: Օբյեկտիվ ապացույցը ադրբեջանական վերջին անօրինական արարքներն ու ներխուժումներն են Արցախում (Փառուխ, Խրամորթ, Քարագլուխ), որոնք «զորքերի հայելային հետքաշման» կառավարության առաջ բերած գաղափարի արդյունք են: Այս գաղափարը դատապարտելի կերպով բերվեց հանրային տիրույթ, գովազդվեց եւ դարձավ արբեջանական շահերին ձեռնտու օրակարգի մաս»:
Փաշինյանի գաղափարն այդպես էլ մնաց օդում կախված, քանի որ դրա գլխավոր հասցեատերը՝ Իլհամ Ալիեւը, մեղմ ասած, այն բանի տեղ չդրեց: Փոխարենը թշնամու զինված խմբավորումներն առ այսօր շարունակում են սպառնալիք մնալ Վարդենիսի ամբողջ տարածաշրջանի բնակչության ու հատկապես սահմանամերձ Կութ, Նորաբակ, Ներքին Շորժա եւ Վերին Շորժա գյուղերի բնակիչների համար:
Ավելին՝ այս տարվա հունվարի 11-ին թշնամին նշված հատվածում դիմեց նոր ագրեսիայի՝ տարբեր զինատեսակների միջոցով, այդ թվում՝ հրազենով, հրետանիով եւ անօդաչու թռչող սարքերով, թիրախավորելով հայկական հենակետերը, ինչի հետեւանքով ՀՀ զինուժը 3 զոհ եւ վիրավորներ ունեցավ:

В мае 2021 года враг оккупировал 3200 гектаров суверенной территории РА
Республика Арцах, гарантом безопасности которой как на бумаге, так и в реальной жизни является Армения, возглавляемая в настоящее время премьер-министром Николом Пашиняном и его командойй, в результате 44-дневной войны 2020 года потеряла весь Гадрутский район, частично Шушинский, Аскеранский, Мартунинский и Мартакертский районы, в том числе города Шуши и Гадрут. Кроме того, подписанным 9 ноября того же года документом Пашинян передал Азербайджану сопредельные с бывшей Нагорно-Карабахской автономной областью (НКАО) районы Агдам, Кельбаджар, Лачин. Во время войны врагом были захвачены также Физули и Джабраил, а также большая часть Зангелана и Кубатлу, а с оставшейся небольшой территории армянские силы ушли в декабре 2020 г. в соответствии с устной договоренностью. Все вышеуказанные районы были освобождены в 1990-х годах, став составной частью Республики Арцах.
12 мая 2021 года вооруженные азербайджанские подразделения, воспользовавшись попустительством потерпевшего поражение в 44-дневной войне правительства во главе с Пашиняном, без единого выстрела захватили ряд стратегических высот в областях Сюник и Гегаркуник суверенной территории Республики Армения, прогнав под угрозой оружия и применения физической силы армянских военнослужащих с их плохо оборудованных боевых опорных пунктов.
В мае 2021 г. только в Варденисском районе области Гегаркуник, точнее на приграничном участке от дороги Норабак-Карвачар до Больших и Малых Алых озер, враг оккупировал по меньшей мере 32 кв.км, или 3200 гектаров, суверенной территории РА, что соответствует 4482 футбольным полям ереванских стадионов “Республиканский” и “Раздан”.
Красным цветом обозначены армянские, синим – азербайджанские позиции, желтым – оккупированная территория
Hetq.am, использовав карту американской компании «Google», чьи спутниковые изображения поступают со спутников европейской компании «Airbus» и американской «Maxar Technologies», измерил оккупированную врагом весной 2021 г. территорию РА.
Как мы измерили оккупированную территорию
Системы «Google Maps» и «Google Earth» периодически обновляют свои спутниковые изображения. Однако обновляется не вся система, а конкретные сегменты в зависимости от поступающих со спутников изображений.
Как известно, весной 2021 г. враг появился и на территории населенного пункта Кут в Варденисском районе, однако мы измерили площадь оккупированной территории РА, расположенной к югу и юго-востоку от соседнего с Кутом села Норабак (поэтому мы говорим по меньшей мере о 3200 гектарах), поскольку последнее спутниковое избражение приграничного участка села Кут в системах «Google Maps» и «Google Earth» было сделано 18 октября 2019 г., то есть до оккупации, а изображение участка к югу от села Норабак – 23 октября 2021 г., то есть после оккупации.
Иными словами, за основу была взята позиционная ситуация на 23 октября 2021 г. Площади оккупированных территорий мы измерили, проведя прямую линию между передовыми азербайджанскими позициями. 3200 га – это именно та территория, которая на сегодняшний день находится в тылу указанных позиций. Понятно, однако, что территория, просматриваемая захватившим стратегические высоты врагом, намного больше, чем 3200 гектаров.
Для подробностей кликните на значки
Как можно видеть на карте, площадь первой оккупированной зоны – от дороги Норабак-Карвачар до позиций рядом с Неркин Шоржа – составляет 11,4 кв.км, или 1140 га. Площадь второй оккупированной зоны – от дорожного участка Верин Шоржа-Цар до горы Мец Царасар (ее высота 3441 м, и, согласно «Google Maps», она находится за пределами РА) – составляет 20,7 кв.км, или 2070 гектаров.
Под контроль врага перешла самая высокая точка на этом участке границы
Граница между Арменией и Азербайджаном от Соткского месторождения золота до Больших и Малых Алых озер проходит по горному хребту Восточного Севана. Одна из самых высоких его вершин – Царасар, высота которой 3426 м (на снимке и карте она обозначена синим значком). Эта гора, которая является разграничительной точкой на армяно-азербайджанской границе, в мае 2021 г. оказалась на глубине 3,8 км в тылу врага. Иными словами, на участке Царасара азербайджанцы продвинулись по прямой на расстояние 3,8 км. С вершины горы просматривается весь Варденисский район, в том числе озеро Севан: расстояние от его берега до Царасара составляет 29 км, а расстояние до центра города Варденис – 22 км. Эта вполне уязвимое расстояние для ствольной артиллерии, не говоря уже о реактивных системах залпового огня.
27 мая, сразу после оккупации врагом суверенной территории РА, премьер-министр Никол Пашинян в преддверии внеочередных парламентских выборов ввел в обращение свой известный тезис о зеркальном отводе войск на участке Сотк (Гегаркуник)-Хознавар (Сюник). В ответ на лживое утверждение Азербайджана о том, что войска продвинулись вперед с целью уточнения границы Пашинян предложил передать мониторинг границы третьей стороне: “Прибывают международные наблюдатели – из России или из стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Они размещаются, чтобы убедиться в том, что войска с обеих сторон… Представьте в этом случае на вершине горы, где полгода лежит снег, либо их, либо нас. Тогда кому нужны солдаты, если это так… (имеется в виду утверждение Азербайджана. – Авт.)”.
Напомним, что после этого заявления Пашиняна, 27 мая 2021 г., подал в отставку министр иностранных дел Ара Айвазян, который на состоявшейся через несколько дней прощальной встрече с сотрудниками МИД заявил, что его решение обусловлено тем, чтобы “никогда не было никаких сомнений в том, что это министерство может пойти на какой-либо шаг или дать согласие на какие-то идеи, инициативы, направленные против нашей государственности, наших национальных и государственных интересов”. О том, что причиной отставки Ара Айвазяна был именно тезис Пашиняна, экс-министр сообщил в апреле этого года. В связи с этим критику в адрес премьера высказал и бывший Защитник прав человека Арман Татоян. Последний, касаясь последнего продвижения азербайджанцев на участке Парух-Храморт в Арцахе, отметил: “Предложение правительства о “зеркальном отводе войск” гибельно с точки зрения безопасности Армении и Арцаха. Объективным доказательством являются последние незаконные действия и вторжения азербайджанцев в Арцахе (Парух, Храморт, Караглух), ставшие результатом выдвинутой правительством идеи “зеркального отвода войск”. По словам Татояна, “эта идея стала частью выгодной для азербайджанских интересов повестки”.
Идея Пашиняна так и не была реализована, поскольку главный адресат, Ильхам Алиев, мягко говоря, ее проигнорировал. Вместо этого вооруженные подразделения врага по сей день создают угрозы для населения всего Варденисского района и особенно для жителей приграничных сел Кут, Норабак, Неркин и Верин Шоржа.
Более того, 11 января этого года враг совершил на этом участке новую агрессию с использованием различных видов оружия, в том числе артиллерии и беспилотников, поразив армянские опорные пункты, в результате чего с армянской стороны погибли трое военнослужащих, были и раненные.