Բոյկոտ, մեղադրանքներ ու ծափահարություններ ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանին
«Զարթնիր Լաո» երգը երգելով խորհրդարան եկան ընդդիմադիր «Հայաստան» ու «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների պատգամավորները (բացառությամբ Արթուր Վանեցյանի): Նրանք եկել էին մասնակցելու կառավարության հետ հարցուպատասխանին: Նշենք, որ ԱԺ այգու տարածքում մի քանի հարյուր ԱԱԾ աշխատակիցներ կային, այդ թվում` դիմակով, տեսանելի էին նաև դիպուկահարներ:
Նիստերի դահլիճում ևս բավական շատ ԱԱԾ աշխատակիցներ կային, ինչպես վարչապետ Փաշինյանի անձնական անվտանգությունից, այնպես էլ առհասարակ ԱԱԾ-ից: ԱԱԾ-ականներ կային նաև լրագրողների օթյակում: Անվտանգությունը խլացրել էր նաև խորհրդարանի ինտերնետը և կապն առհասարակ, այն վերականգնվեց միայն Փաշինյանի` խորհրդարանից գնալուց հետո:
Հարցի համար հերթագրված «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը հայտարարեց, որ ժողովուրդն է իրենց պատվիրակել խորհրդարանում ներկայացնել Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի հանրային պահանջը: Նրա խոսքով` Փաշինյանը տապալել է Արցախի բանակցային գործընթացը, պատերազմ ու պարտություն է բերել, խոստովանել է, որ կարող էր կանխել պատերազմը և խուսափել զոհերից, սակայն այդպես չի վարվել:
«Չի կատարել բազմաթիվ խոստումներ, որոնցից վերջինը ողբերգական ավարտ ունեցավ, պադավատապետության դեմ խոսացող, կարմիր լույսի տակ կանգնող և հետիոտներին զիջելը որպես ձեռքբերում ներկայացնող Փաշինյանի ավտոշարասյունը սպանեց կնոջը և իր դեռ չծնված երեխային: Նիկոլ Փաշինյանը լեգիտիմ չէ, չունի մեր պետությունը նոր զիջումների տալու մանդատ և պետք է հրաժարական տա»,-հայտարարեց Ռուստամյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց` բանակցային գործընթացը տապալել է Սերժ Սարգսյանը:
«Եվ նա դրա մասին խոստովանել է 2018 թվականի ապրիլի 17-ին Ազգային ժողովից արած հայտարարությամբ՝ ասելով, որ բանակցային գործընթացը լավատեսություն չի ներշնչում, կանգնած է, որովհետև Ադրբեջանի պահանջներն անիրատեսական և անընդունելի են մեզ համար: Սերժ Սարգսյանն է այս ամբիոնից հայտարարել ապագա պատերազմի մասին՝ ասելով, որ այլևս երկար ժամանակ չպետք է հույս ունենանք, որ Ադրբեջանը չի փորձի պատերազմի ճանապարհով լուծել Ղարաբաղի հարցը»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է այն հայտարարությանը, որ կարող էր պատերազմը կանգնեցնել, սակայն չի վարվել այդպես, Փաշինյանն ասաց, թե 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ազգային ժողովի ամբիոնից հայտարարել է, որ կարող է կանգնեցնել պատերազմը, բայց դրա համար կա պայման՝ պետք է համաձայնեն, որ Լեռնային Ղարաբաղը լինի ԼՂԻՄ-ի նման կարգավիճակ ունեցող մի միավոր, այսինքն՝ Ադրբեջանի կազմում:
«Եթե վերադառնանք և միացնենք այս տրամաբանությունը Սերժ Սարգսյանի առաջ քաշած տրամաբանությանը՝ կստացվի հետևյալը. ըստ էության, պատերազմը կանխելու համար անհրաժեշտ էր ընդունել Ադրբեջանի անիրատեսական ու անընդունելի պահանջները, այսինքն՝ ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում»,- ասաց նա:
Արմեն Ռուստամյանը խնդրեց հստակեցնել արցախյան կոնֆլիկտի կարգավորման հարցում իր արածները և չխոսել նախկին իշխանությունների մասին:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները տեղից սկսեցին միջամտել, ապա լքել նիստերի դահլիճը: Մի քանի պատգամավորներ մոտեցել էին ամբիոնին ու վանկարկում էին` «առանց Նիկոլ Հայաստան», դրան ի պատասխան՝ Փաշինյանն ասում էր` կեցցե' ժողովրդավարական Հայաստանը: Այս խոսքերից հետո ՔՊ-ական պատգամավորները, ինչպես նաև կառավարության անդամները ոտքի ելան և սկսեցին ծափահարել:
Փաշինյանը մինչ այդ նաև ասել էր, թե շատ կարևոր բացահայտում է անելու, որը պետք է չկորի աղմուկ-աղաղակի մեջ: Եվ երբ տեսավ, որ ընդդիմադիրները լքում են նիստերի դահլիճը, ասաց, թե ընդդիմությունը, լսելով, որ բացահայտում է լինելու, թողեց փախավ:
Ընդդիմադիր պատգամավորներ Աննա Մկրտչյանն ու Աննա Գրիգորյանը շարունակում էին ամբիոնի մոտ բարձրաձայն խոսել, ՔՊ-ականներն էլ՝ ծափահարել: Պատգամավորները միմյանց հետ վիճաբանում էին, և բանավեճը գրեթե վերածվում էր քաշքշուկի, սակայն ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարեց ընդմիջում: Ընդմիջումից հետո նիստերի դահլիճ վերադարձան միայն ՔՊ-ականները:
Այնուհետև Փաշինյանն անդրադարձավ ընդդիմության փողոցային պայքարին` ասելով, թե պետք չէ ժողովրդավարությունն ընկալել որպես պետության թուլություն: Ըստ Փաշինյանի` ժողովրդավարությունը Հայաստանի թիվ մեկ միջազգային բրենդն է, սակայն կան գծեր, որոնց դեպքում ժողովրդավարությունը գործում է իր օրինական, իրավական, ինստիտուցիոնալ մեխանիզմներով:
«Իրենք մեզ ծաղրում էին քայլելու համար, պտույտներից հետո որոշեցին քայլել, ծաղրում էին ուսապարկ կրելու համար, քաղաքի խանութներում ցավոք ուսապարկ մնացել է, որովհետև ընդդիմության շարքերը այդքան հոծ չեն, որպեսզի սպառեն քաղաքի բոլոր ուսապարկերը: Պարզապես գներն են բարձրացել, որովհետև գիտեն, որ նորահայտ կլիենտուրան փողի խնդիր չունի, և բիզնեսը որոշել է կրկնապատկել նույն քանակությամբ ապրանքի վաճառքով շրջանառությունը։ Նրանց թվում է, որ ամեն ինչ կրկնեն, նույն ձևով անեն, կստացվի»,-ասաց Փաշինյանը: Փաշինյանի մի պատմություն ներկայացրեց, ըստ որի՝ Ֆրունզիկ Մկրտչյանը դիմել է Վահրամ Փափազյանին ու ասել, որ ուզում է իր կարիերայում նոր փուլ անցնել և ստանձնել Օթելլոյի դերը, ինչին Փափազյանը պատասխանել է, թե ամեն սև բան Օթելլո չէ:
Նշենք նաև, որ մինչ վարչապետ Փաշինյանը խորհրդարանում էր, ԱԺ-ի դարպասների մոտ էին հավաքվել ցուցարարները` վանկարկելով՝ «առանց Նիկոլ Հայաստան», և երբեմն նրանց ձայնը լսելի էր խորհրդարանի ներսում:
Դիմադրություն շարժման մասնակիցներն արդեն տասը օր շարունակ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով նստացույցեր, դասադուլներ ու տարատեսակ ակցիաներ են իրականացնում: Այսօր նրանք Ֆրանսիայի հրապարակից քայլելով եկել էին խորհրդարանի տարածք:

Бойкот, обвинения, аплодисменты во время правительственного часа в НС
Депутаты оппозиционных фракции “Айастан” и “Честь имею” (за исключением лидера последней Артура Ванецяна) зашли в здание парламента под звуки патритической песни “Проснись, лао!” Они пришли участвовать в правительственном часе, который сегодня проходит в парламенте. Отметим, что на территории парка перед зданием Национального Собрания разместились несколько сотен сотрудников Службы национальной безопасности, в том числе снайперы.
Многочисленные сотрудники СНБ, включая службу охраны премьер-министра Никола Пашиняна, находились как в зале заседаний, так и на предназначенном для журналистов балконе. В зале была полностью отключена связь, которая восстановилась только после отъезда Н.Пашиняна.
Зарегистрировавшийся для вопроса депутат фракции “Айастан” Армен Рустамян заявил, что народ делегировал его представить общественное требование об отставке Пашиняна. По его словам, Пашинян провалил переговорный процесс по вопросу Арцаха, привел страну к поражению, а также признался, что мог предотвратить войну и избежать жертв, но не сделал этого.
“Никол Пашинян не легитимен, не имеет мандата на новые уступки со стороны нашего государства и должен подать в отставку”,- сказал Рустамян.
В ответ Пашинян заявил, что переговорный процесс провалил Серж Саргсян. “И в этом он признался в заявлении, которое сделал в парламенте 17 апреля 2018 г., сообщив, что переговорный процесс не внушает оптимизма, топчется на месте, потому что требования Азербайджана нереальны и неприемлемы для нас. Серж Саргсян с этой трибуны заявил о будущей войне, сказав, что еще долгое время не надо надеяться, что Азербайджан не будет пытаться решить вопрос Карабаха военным путем”,- отметил Пашинян.
Касаясь своего заявления о том, что он мог остановить войну, но не сделал этого, премьер напомнил, что 27 сентября 2020 г. он заявил с трибуны Национального Собрания, что может остановить войну, но для нужно принять одно условие – согласиться на то, что Нагорный Карабах должен быть единицей со статусом НКАО, то есть быть в составе Азербайджана.
По словам Пашиняна, если исходить из логики Сержа Саргсяна, то получится, что для предотвращения войны нужно было принять нереальное и неприемлемое требование Азербайджана – признать Нагорный Карабах в составе Азербайджана.
А.Рустамян попросил Никола Пашиняна представить те шаги, которые были предприняты им в вопросе урегулирования арцахского конфликта, после чего депутаты фракции “Айастан” начали с места отпускать реплики, а затем покинули зал заседаний. Несколько депутатов подошли к трибуне и начали скандировать “Армения без Никола!”, на что Пашинян ответил лозунгом “Да здравствует демократическая Армения!”. Сразу после этих слов депутаты фракции “Гражданский договор” и члены правительства встали и начали стоя аплодировать.
Пашинян еще до этого заявил, что хочет сообщить о важном разоблачении, которое не должно затеряться в этом шуме. Видя, что оппозиционные депутаты покидают зал заседаний премьер сказал, что оппозиция, услышав о разоблачении, сбежала из зала заседаний.
Оппозиционные депутаты Анна Мкртчян и Анна Григорян, стоя у трибуны, громко кричали, а властные депутаты продолжали аплодировать. Между парламентариями началась словесная перепалка, которая едва не перешла в потасовку. И тогда спикер Национального Собрания Ален Симонян объявил перерыв, по завершении которого в зал заседаний вернулись только властные депутаты.
Затем Никол Пашинян коснулся уличной борьбы оппозиции, призвав не воспринимать демократию как слабость государства. По словам премьера, демократия – международный бренд Армении номер один, но есть черты, при нарушении которых демократия начинает применять свои законные правовые и институциональные механизмы.
“Когда мы организовывали пешие походы, они издевались над нами. Сейчас они сами ходят пешком. Издевались над тем, что мы носим рюкзаки. Сегодня, к сожалению, в магазинах остались рюкзаки, потому что ряды оппозиции не настолько многочисленны, чтобы все имеющиеся в городе рюкзаки были раскуплены. Просто цены на них подскочили, потому что все знают, что у новоявленной клиентуры нет проблем с деньгами. …Им кажется, что если все повторить в той же форме, то у них тоже получится”,- сказал Никол Пашинян.
Отметим, что во время пребывания премьера в Национальном Собрании у ворот собрались митингующие, которые скандировали “Армения без Никола!”.
Уже десятый день участники движения сопротивления проводят сидячие пикеты, бойкотируют занятия, организуют другие акции с требованием отставки Никола Пашиняна. Сегодня они собрались на площади Франции, откуда направились пешком к зданию парламента.