5+6 կետերը պետք է միացնել իրար և բանակցել՝ ԼՂ հիմնախնդրի երկարաժամկետ լուծում գտնելու համար․ Արմեն Գրիգորյան
Անհասկանալի են ընդդիմության պնդումները, որ եթե կնքվի խաղաղության պայմանագիր, ապա անկլավների հարց է առաջանալու։ Այս մասին Կառավարության մայիսի 5-ի նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
«Ընդդիմությունն ընդհանրապես շարունակական, կարելի է ասել, անհիմն հայտարարություններ է անում, որն իրականության հետ մեծ աղերս չունի։ Մինչև այս պահն անկլավների հարց չի բարձրացվել, քանի որ երկու կողմից էլ անկլավ կա։ Գիտեք որ և՛ Ադրբեջանի տարածքում անկլավ կա՝ Արծվաշենը, և՛ Հայաստանի տարածքում կան անկլավներ, և նրանց տարածքները գրեթե հավասար են։ Երկու կողմն էլ լուռ է այս հարցում, այն դեռևս չի քննարկվել։ Մեր հույսն այն է, որ հնարավոր լուծման տարբերակն է՝ Հայաստանի անկլավը թողնվում է Ադրբեջանին, Ադրբեջանի անկլավները, որոնք Հայաստանի տարածքում են, մնում է Հայաստանին»,- հայտնեց Գրիգորյանը։
Ըստ ԱԽ քարտուղարի՝ խաղաղության պայմանագրի օրակարգի հարցերից մեկն էլ միմյանց սուվերենությունը ճանաչելու մասին է․
«Իհարկե մենք նշում ենք, որ դեռևս 1992թ.-ին Հայաստանը և Ադրբեջանը ԱՊՀ շրջանակներում ճանաչել են միմյանց սուվերեն տարածքները և ինքինշխանությունը, բայց հետագայում այլ զարգացումներ են եղել, բայց Հայաստանը և Ադրբեջանը շարունակում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը ճանաչել»։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ադրբեջանական կողմը շարունակում է հայտարարել, որ Հայաստանի որոշ տարածքներ ադրբեջանական են՝ Արմեն Գրիգորյանը հայտնեց, որ նման հայտարարությունները չեն նպաստում խաղաղության օրակարգի ձևավորմանը և հանգիստ մթնոլորտում աշխատելուն։
«Հույս ունենք, որ նման հայտարարություններ հնարավորինս քիչ կլինեն»,- ասաց նա։
Ըստ Գրիգորյանի՝ Հայաստանն իր վեց կետերով առաջարկել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին լուծում տրվի, որպեսզի հնարավոր լինի համապարփակ խաղաղության պայմանագիր ունենալ։
«Այս պահին մեր մոտեցումն այն է, որ այդ 2 փաթեթը (հեղ․ նկատի ունի Ադրբեջանի 5 կետանոց և Հայաստանի 6 կետանոց առաջարկները)՝ 5+6 կետերը պետք է միացնել իրար, և սկսել խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունները, որպեսզի նաև գտնենք ԼՂ հիմնախնդրի երկարաժամկետ լուծում։ Առաջնային է Արցախում ապրող մեր հայրենակիցների անվտանգության, պաշտպանության և իրավունքների հարցերի լուծում գտնել, ըստ դրա՝ պետք է ձևավորվի ԼՂ ստատուսը»,- եզրափակեց ԱԽ գրասենյակի ղեկավարը։

Надо объединить предложения обеих сторон и вести переговоры вокруг долгосрочного решения проблемы НК, считает Армен Григорян
Непонятны утверждения оппозиции о том, что в случае заключения договора о мире возникнет вопрос анклавов, заявил на встрече с представителями СМИ по завершении сегодняшнего заседания правительства секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян.
По его словам, оппозиция постоянно выступает с необоснованными заявлениями, которые ничего общего с действительностью не имеют. “До сих пор вопрос анклавов не поднимался, поскольку анклавы есть с обеих сторон. Как вы знаете, анклав есть и на территории Азербайджана – Арцвашен, и на территории Армении, и они по площади почти равны. Обе стороны хранят молчание по этому вопросу. Мы надеемся, что анклав Армении останется Азербайджану, а анклавы Азербайджана, находящиеся на территории Армении, останутся Армении”,- сказал секретарь Совбеза.
По словам Григоряна, одним из пунктов договора о мире является взаимное признание суверенитета. “Мы, конечно, отмечаем, что еще в 1992 году Армения и Азербайджан в рамках СНГ признали суверенные территории и суверенитет друг друга. В дальнейшем произошли другие процессы, но Армения и Азербайджан продолжают признавать взаимную территориальную целостность”.
Касаясь заявлений азербайджанской стороны о принадлежности ей некоторых территорий Армении, Григорян подчеркнул, что подобные заявления не способствуют формированию повестки мира и работе в спокойных условиях.
Армения в своих шести пунктах предлагает решить проблему Нагорного Карабаха, что позволит иметь всеобъемлющий договор о мире.
“На данный момент наш подход состоит в объединении этих двух пакетов (имеются в виду предложения из пяти пунктов Азербайджана и предложения из шести пунктов Армении – авт.) , то есть 5+6, и начале переговоров вокруг договора о мире, чтобы найти долгосрочное решение проблемы Нагорного Карабаха. Первоочередным является поиск решения вопросов, касающихся безопасности, защиты прав живущих в Арцахе наших соотечественников, исходя из чего и должен быть сформулирован статус НК”,- сказал в заключение секретарь СБ.