Ըստ Ավինյանի՝ «Փեթակի» հարևանությամբ նախատեսվում է մետրոյի նոր կայարանի կառուցում
Առաջիկայում մայրաքաղաք Երևանում սպասվող ծրագրերի շարքում են ոչ միայն նախկինում հայտարարված Երևանի մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի կառուցումը, այլև ևս մեկ միջանկյալ կայարանի կառուցում «Փեթակ» առևտրային կենտրոնի հարևանությամբ և 250 նոր էլեկտրական ավտոբուսների ձեռքբերումը։ Այս մասին ֆեյսբուք իր էջում գրել է Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի խորհրդի նախագահ Տիգրան Ավինյանը։
«Այս ծրագրերը էապես վերափոխելու են Երևանի ողջ տրանսպորտային համակարգը և լուծելու են օդի աղտոտվածության՝ Երևանի համար լրջագույն դարձած խնդիրը։ Երեկ, ՎԶԵԲ-ի 2022թ.-ի տարեկան ժողովի շրջանակներում, ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանի հետ հանդիպեցինք ՎԶԵԲ-ի Եվրասիայի տարածաշրջանի ենթակառուցվածքային ծրագրերի գծով տնօրեն Եկատերինա Միրոշնիկին և Կովկասի գծով տարածաշրջանային տնօրեն Կատարինա Հանսեին։ Ի թիվս այլ հարցերի, քննարկեցինք վերոնշյալ ծրագրերի ֆինանսավորման հնարավորությունները»,- գրել է Ավինյանը:

Yerevan to Get 250 Electric Buses to Stem Air Pollution
Armenia will purchase 250 new electric buses in an attempt to halt the growing air pollution problem in Yerevan.
Tigran Avinyan, Chairman of the Board of the State Interest Fund of Armenia, in a Facebook post, said that Yerevan also plans to build a metro station near the Petak shopping center in Yerevan. Avinyan provided no details of the project.
Yesterday, within the framework of the EBRD 2022 Annual Meeting, Avinyan met with Armenian Minister of Finance Tigran Khachatryan, EBRD Eurasia Regional Director for Infrastructure Programs Ekaterina Miroshnik, and ERBD Regional Director for the Caucasus Catarina Hansen to discuss financing possibilities.