Բերման ենթարկված քաղաքացիներ եւ տուգանային հրապարակ տարված ավտոմեքենաներ․ բողոքի ակցիաների 22-րդ օրը
«Դիմադրության» շարժման անդամներն այսօր՝ առավոտյան ժամը 8։00-ից, ավտոերթեր են իրականացրել, որոնք մեկնարկել են 5 ուղղություններից՝ Աշտարակի, Արտաշատի, Արգավանդի, Արինբերդի խճուղիներից և Երևան-Աբովյան մայրուղուց։
Ոստիկանները որոշ տեղերում կանգնեցրել են ավտոերթը և, մեքենաներից հանելով քաղաքացիներին, բերման ենթարկել, իսկ ավտոմեքենաները տարել են տուգանային հրապարակ։
Ավելի ուշ ոստիկանությունը հաղորդագրություն է տարածել՝ կոչ անելով զերծ մնալ երթևեկությանը խոչընդոտելու միջոցով այլ քաղաքացիների տեղաշարժի իրավունքը սահմանափակելու փորձերից։
ԱԺ փոխնախագահ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանն ասել է, որ ոստիկանության կոնկրետ ծառայողներ այսօր ապօրինությունների նոր նշաձող են սահմանել:
«Խաղաղ ավտոերթը հավաքների ազատության իրավունքի բաղադրիչ է, որին ուժով միջամտությունը ակնհայտ ու խայտառակ իրավախախտում է: Սա՞ է այս տգետների պատկերացրած ժողովրդավարությունը: Վարորդներին մեքենայից բիրտ ուժով հանելն ու բերման ենթարկելը իսկապես աննախադեպ երևույթ է:
Բայց մենք հասկանում ենք՝ ինչու է օրվա իշխանությունն իրեն այսպես պահում: Հոգեվարքի մեջ են: Եվ սա արդեն ակնհայտ է»,- իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է նա։
Այսօր հանրահավաք տեղի չի ունենա՝ եղանակային պայմանները հաշվի առնելով: Այդ մասին երեկ ասել էր Սաղաթելյանը։
«Երեքշաբթի օրը ես համարում եմ շատ կարևոր օր, այդ օրն առավոտյան՝ ժամը 8:00-ին, ամբողջ մայրաքաղաքում պետք է տեղի ունենան անհնազանդության ակցիաներ, մենք պետք է ձևավորենք 80-100 խմբեր, որոնք պետք է դուրս գան փողոց, որպեսզի ամբողջ քաղաքը կասեցնենք»,- նշել էր ԱԺ փոխխոսնակը։

Подвергнутые приводу граждане и доставленные на штрафплощадку автомобили: акции протеста, день 22-й
Члены оппозиционного движения “Сопротивление” сегодня с 8-ми утра организовали автошествие с пяти направлений: Аштаракского, Арташатского, Аргавандского, Аринбердского шоссе и начала улицы Абовяна.
На некоторых участках города полиция останавливала участвовавшие в автопробеге автомобили и, вытаскивая водителей, подвергала их приводу, а машины доставляла на штрафплощадку.
Позже полиция распространила сообщение, в котором призвала участников акции воздерживаться от попыток ограничить перемещение других граждан путем препятствования движению транспорта.
Вице-спикер Национального Собрания, депутат оппозиционной фракции “Айастан” Ишхан Сагателян заявил что некоторые сотрудники полиции сегодня установили новую планку беззаконий.
“Мирные автошествия – составная часть права на свободу собраний, и силовое вмешательство в них является очевидным и позорным правонарушением. Это и есть демократия в понимании нынешних невежд? Вытаскивание водителей из автомашин путем применения грубой силы – беспрецедентное явление. Но мы понимаем, почему действующая власть так ведет себя. Она агонизирует, и это уже очевидно”,- написал И.Сагателян на своей фейсбуковской странице.
Вчера вице-спикер сообщил, что в связи с погодными условиями сегодня митинг оппозиции не состоится.
“Вторник я считаю очень важным днем. В этот день в 08.00 утра по всей столицы должны пройти акции неповиновения. Мы должны сформировать 80-100 групп, которые выйдут на улицы, чтобы остановить движение”,- отметил вице-спикер НС.