500 հազ․ դրամ գործատուներին՝ հաշմանդամություն ունեցողների համար աշխատատեղի հարմարեցման նպատակով
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը մտադիր է անհրաժեշտության դեպքում առավելագույնը 500 հազար դրամ տրամադրել գործատուներին, որպեսզի նրանք այդ գումարով աշխատատեղը հարմարեցնեն հաշմանդամություն ունեցող անձին։ «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց զբաղվածության աջակցության միջոցառումը հաստատելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը շրջանառության մեջ է դրվել իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում։
Մյուս ծրագրով աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը նախատեսում է տեսողական կամ հենաշարժողական խնդիրներով առաջին խմբի հաշմանդամություն կամ ֆունկցիոնալության խորը աստիճանի սահմանափակում ունեցող անձանց համար ուղեկցող ունենալու համար տրամադրել անհատույց դրամական օգնություն մեկ տարի ժամկետով, ամսական կտրվածքով` նվազագույն ամսական աշխատավարձի չափով (68 հազար դրամ, խմբ․) և փոխհատուցել տրանսպորտային ծախսերը մեկ տարի ժամկետով, ամսական կտրվածքով` առավելագույնը ընդհանուր 100 հազար դրամի չափով։
Այս միջոցառման մասին տեղեկատվությունը հրապարակվելու է միասնական սոցիալական ծառայության պաշտոնական կայքում՝ socservice.am-ում։ Միջոցառման նպատակը հաշմանդամություն ունեցող անձանց աշխատանքի տեղավորմանն աջակցելն է։

500 тысяч драмов – на обеспечение удобств для работников с инвалидностью
Министерство труда и по социальным вопросам намерено в случае необходимости выделить работодателям 500 тысяч драмов на создание удобств на рабочем месте для лиц с инвалидностью. Проект решения правительства “Об утверждении мероприятия в поддержку занятости лиц с инвалидностью” размещен на едином сайте публикации проектов правовых актов.
Другим проектом минтруда и по социальным вопросам предусматривается предоставление денежной помощи в размере минимальной заработной платы (68 тысяч драмов) с целью обеспечения сроком на год сопровождающего для лица с инвалидностью первой группы, имеющего проблемы со слухом и опорно-двигательным аппаратом, а также возмещения в течение года транспортных расходов в размере 100 тысяч драмов в месяц. Информацию об этом мероприятии можно найти на официальном сайте соцслужбы socservice.am. Цель мероприятия – оказание помощи в трудоустройстве лиц с инвалидностью.