Հայկ Բաբուխանյանն ընդդեմ Էդիկ Անդրեասյանի. վերաքննիչը որոշումը կհրապարակի մայիսի 31-ին
Այսօր ՀՀ վերաքննիչ դատարանը քննեց Հայկ Բաբուխանյանի և «Իրավունք Մեդիա» ՍՊԸ-ի վերաքննիչ բողոքն ընդդեմ Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի վճռի:
Հիշեցնենք, որ դատարանը մերժել էր Հայկ Բաբուխանյանի պատվի, արժանապատվության և գործարար համբավի պաշտպանության մասին պահանջն ընդդեմ report.am-ի («Խմբագիր» ՍՊԸ-ի) և Էդիկ Անդրեասյանի:
Նախքան նիստը սկսվելը դատարանը կողմերին առաջարկեց այս հարցը արտադատական կարգով լուծել, սակայն Հայկ Բաբուխանյանի ներկայացուցիչ Վահե Հովհաննիսյանը պնդեց, որ իր դիրքորոշումն արդեն հայտնել է, եթե կողմը համաձայն է դրա հետ, ապա պատրաստ է հաշտության գալու: Պատասխանողի ներկայացուցիչ Լուսինե Բակումյանը իր հերթին նշեց, որ արդեն բավականին երկար է տևել գործի քննությունը և բազմիցս քննարկվել է այդ հարցը, և առաջնորդվելով կողմի վերաբերմունքով` հայտնեց, որ հաշտության գալն արդեն անհնար է:
Բողոք բերող անձինք վերաքննիչ բողոքում նշել էին, որ դատարանը թույլ է տվել մի շարք նյութական և դատավարական նորմերի խախտումներ, մասնավորապես սխալ է մեկնաբանել Քաղ. օր.-ի 1087.1 և 19-րդ հոդվածները: Ավելին, դատարանը հիմնվել է 1087.1 հոդվածի առաջին մասի վրա, որում ասվում է, որ հայց կարող է ներկայացվել դատարան վիրավորանքի կամ զրպարտության մասին անձին հայտնի դառնալու պահից հետո՝ մեկ ամսվա ընթացքում: Դատարանը դա պատճարաբանել է նրանով, որ հայցվորը դատարան հայց է ներկայացրել 11.11.2010թ.-ին մինչդեռ «Իրավունքը Հայկ Բաբուխանյանի թրի ծայրին է» հոդվածը www.report.am էլեկտրոնային լրատվական միջոցով տպագրվել է 31.08.2010թ.-ին:
Ըստ բողոքաբերների` դատարանը ոչ միայն հաշվի չի առել նույն հոդվածի երկրորդ մասը, որում ասվում է, որ հայց կարող է հարուցվել ոչ ուշ, քան վիրավորանքի կամ զրպարտության պահից վեց ամսվա ընթացքում, այլ նաև չի պատճարաբանել և հիմնավորել, թե ինչու չի կիրառել այդ հոդվածի մյուս մասը: Բողոքաբերները խնդրում են բեկանել ընդհանուր իրավասության դատարանի վճիռը, բավարարել ներկայացված պահանջները և գործն ուղարկել նոր քննության:
Ի պատասխան վերաքննիչ բողոքի` պատասխանողի ներկայացուցիչ Լուսինե Բակումյանը նշել է, որ եթե հայցը ներկայացվել է վիրավորանքի կամ զրպարտության պահից վեց ամսվա ընթացքում, ապա էական չէ այն հանգամանքը, թե երբ է դրա մասին վիրավորված կամ զրպարտված անձին հայտնի դարձել: Պատասխանում նշվում է, որ հայցվորները, ակնհայտորեն չունենալով վերաքննության համար որևէ ծանրակշիռ և հիմնավոր փաստարկ, օրենքի կամայական մեկնաբանությամբ փորձում են հիմնավորել հայցային վաղեմության ժամկետի բաց թողնված լինելու փաստը: Ըստ այդմ, պատասխանողը դատարանին խնդրում է մերժել ներկայացված վերաքննիչ բողոքը:

Айк Бабуханян против Эдика Андреасяна: Апелляционный суд обнародует решение 31 мая
Сегодня в Апелляционном суде РА была рассмотрена апелляция Айка Бабуханяна и ООО “Иравунк Медиа” против решения суда общей юрисдикции столичных административных районов Кентрон и Норк-Мараш.
Напомним, что суд отклонил поданный против report.am (ООО “Хмбагир”) и Эдика Андреасяна иск о защите чести, достоинстве и деловой репутации Айка Бабуханяна.
До начала судебного заседания суд предолжил сторонам решить  вопроса во внесудебном порядке, однако представитель Айка Бабуханяна Ваге Ованнисян заявил, что уже представил свою позицию, и если противоположная сторона согласна, то он готов заключить мировую.
В свою очередь представитель ответчика Лусине Бакумян сказала, что рассмотрение дела длится достаточно долго, поднятый вопрос неоднократно обсуждался, а посему, учитывая отношение стороны, заключение мировой уже невозможно.
В апелляционной жалобе отмечалось, что суд допустил нарушение ряда материальных и процессуальных норм, в частности, неправильно истолковал ст.ст.1087,1 и 19 Гражданского кодекса РА. Более того, суд основывался на том положении закона, согласно которому судебный иск может быть подан в течение месяца с того момента, как лицу стало известно об оскорблении или клевете. Суд обусловил это тем, что истец представил судебный иск 11.11.2010 г., между тем статья “Право находится на острие меча Айка Бабуханяна” была опубликована электронным изданием www.report.am 31.08.2010 г.
Согласно апеллянтам, суд не только не учел вторую часть статьи ст.1087,1, в которой говорится, что иск может быть возбужден не позднее, чем в течение 6 месяцев с момента оскорбления или клеветы, но также не мотивировал и не обосновал, почему не была применена другая часть статьи. Апеллянты просят отменить решение суда общей юрисдикции, удовлетворить представленные требования и вернуть дело для проведения нового следствия.
В связи с апелляционной жалобой представитель ответчика Лусине Бакумян отметила, что если иск был представлен в течение 6 месяцев с момента клеветы, то неважно, когда об этом стало известно оскорбленному или оклеветанному лицу. В ответе указывается, что истцы, не имея каких-либо весомых и обоснованных аргументов для апелляции, путем произвольного толкования закона пытаются обосновать факт упущения срока давности подачи иска. Исходя из этого, ответчик попросил суд отклонить поданную апелляционную жалобу.