Փոխոստիկանապետի պարզաբանումը` ոստիկանների ստացած 2,5 միլիարդ դրամ պարգևատրման մասին
Ոստիկանության ծառայողների մայիս ամսվա պարգևատրման գումարը կազմել է շուրջ 2,5 միլիարդ դրամ: Պարգևատրվել են ոստիկանության բոլոր ծառայողները:
Խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց փոխոստիկանապետ Վարդան Մովսիսյանը: Փոխոստիկանապետը սակայն չհամաձայնեց, որ ոստիկանները պարգևատրվել են ցույցերի ժամանակ գործադրած ջանքերի համար:
«Ոստիկանության ծառայողները օրենքի սահմանված կարգով պարգևատրում են ստանում: Տարիներ են եղել մեկ տարվա մեջ ամբողջական դրույքաչափով երեք անգամ պարգևատրում է եղել: 2018-ին ոստիկանությունը երեք անգամ պարգևատրվել է, երկու անգամ` ապրիլ ամսին, մեկ անգամ հեղափոխությունից հետո: Պարգևատրումներ եղել են և' 2019, և' 2020, և' 2021 թվականների ընթացքում»,- ասաց Մովսիսյանը:
Փոխոստիկանապետի խոսքով` սա գործընթաց է, որը ոստիկանությունում օրենքին համապատասխան իրականացվում է: Բոլոր պարգևավճարների և հավելավճարների հետ միասին ոստիկանի միջին աշխատավարձը 215 հազար դրամ է:
Հարցին, թե ինչու են երևանյան ցույցերի համար նաև մարզերից ոստիկաններ ներգրավվում, փոխոստիկանապետն ասաց` ոստիկանությունն իր ծառայությունն ուժեղացված ռեժիմով է կատարում` հասարակական կարգը և անվտանգությունն ապահովելու համար:
«Քանի որ տեղի են ունենում ցույցեր, հավաքներ, հասարակական կարգն ապահովելու համար կարող են գործուղվել նաև մարզերից ներկայացուցիչներ»,-ասաց նա:
Ընդդիմության ցույցերի ժամանակ ոստիկանների գործողությունների առնչությամբ 50 ծառայողական քննություն է ընթանում, հարուցված է 10 քրեական գործ: Ըստ Մովսիսյանի` ոստիկանները համաչափ ուժ են կիրառում հասարակական կարգի կոպիտ խախտումների դեպքում:

В. Мовсисян разъяснил получение премиальных сотрудниками полиции
Сумма премиальных, полученных всеми сотрудниками полиции за май, составила около 2,5 млрд драмов. Об этом сообщил журналистам в парламенте заместитель начальника полиции РА Вардан Мовсисян. Он не согласился с тем, что денежное вознаграждение полицейские получили за свои усилия во время акций протеста оппозиции.
По словам В. Мовсисяна, служащие полиции получают премиальные в соответствии с установленным законом порядком.
Замначальника Полиции сообщил, что средняя зарплата полицейских вместе с премиальными и доплатами составляет 215 тысяч драмов.
На вопрос, почему для обеспечения порядка во время акций в Ереване привлекаются полицейские из областей, Вардан Мовсисян пояснил, что в эти дни полиция несет службу по обеспечению общественного порядка и безопасности в усиленном режиме.
В. Мовисян также сообщил, что в связи с действиями полицейских во время акций оппозиции проводится 50 служебных расследований, возбуждено 10 уголовных дел. В случае грубых нарушений общественного порядка служащие полиции применяют пропорциональную силу, добавил замначальника полиции РА.