Ռոմանոս Պետրոսյանն իշխանափոխությունը բացառում է. ընդդիմությանը կոչ է անում վերադառնալ ԱԺ
Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը վստահ է` ընդդիմության գործողությունները չեն կարող հանգեցնել իշխանափոխության: Այս մասին նա ասաց խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում:
«Խորհրդարանական ընդդիմադիր ուժերն արդեն մեկ ամսից ավելի է՝ փողոցում են և որոշակի գործընթացներ են ուզում հարուցել, բայց էդ գործընթացները չեն կարողանում հատել մի քանի հազար, առավելագույնը մեկ, մեկուկես տասնյակ հազար քաղաքացիների կոնսոլիդացիան: Ակնհայտ է, որ մեր հանրությունը առնվազն քաղաքացիական ակտիվություն, իրավագիտակցություն դրսևորող հանրության շերտը անմասն է մնում այդ գործընթացներից»,-ասում է Պետրոսյանը:
Պետրոսյանի համոզմամբ` Հայաստանում առանց ժողովրդի մասնակցության որևէ քաղաքական գործընթաց, այդ թվում՝ նաև իշխանափոխություն, անհնար է:
«Ես մեր գործընկերներին խորհուրդ կտամ վերադառնալ խորհրդարան»,- ասաց նա:
Հարցին՝ կարո՞ղ է ասել, որ Արցախը չի լինելու Ադրբեջանի կազմում, Ռոմանոս Պետրոսյանն արձագանքեց.
«Ես իմ կարգավիճակով պայմանավորված` քաղաքական զսպվածություն պիտի դրսևորեմ ու այնպիսի արտահայտություններ, որոնք կարող են որոշակիորեն ներգործել բանակցային գործընթացի վրա, բնականաբար, կաշկանդված եմ ու չեմ կարող ինձ թույլ տալ»:

Романос Петросян исключает смену власти и призывает оппозицию вернуться в парламент
Руководитель Службы государственного контроля Романос Петросян уверен, что действия оппозиции не могут привести к смене власти. Об этом он заявил журналистам в Национальном Собрании.
По словам Петросяна, уже больше месяца парламентская оппозиция находится на улице, желая инициировать определенные действия, однако этот процесс консолидирует максимум полтора десятка тысяч граждан. “Очевидно, что проявляющая гражданскую активность и правовое сознание часть нашего общества не участвует в этих процессах”,- отметил чиновник.
Петросян также выразил убежденность, что в Армении ни один политический процесс, в том числе смена власти, невозможен без участия народа.
“Я бы посоветовал нашим коллегам вернуться в парламент”,- сказал Р.Петросян.
На вопрос, может ли он заверить, что Арцах не будет в составе Азербайджана, руководитель СГК ответил: “Исходя из своего статуса, я должен проявлять политическую сдержанность и не позволять себе высказывания, которые могут оказать определенное воздействие на переговорный процесс”.