Ոսկու որոնումներ՝ Հանքավանի ջրաբանական արգելավայրից 100 մ հեռու
Այս տարվա փետրվարին ստեղծված «Ֆերո գրուպ գոլդ» ՍՊԸ-ն մտադիր է ուսումնասիրել Թուխմանուկի ոսկու հանքավայրի հարավարևելյան տեղամասը։ Ընկերությունը 67,5 հա համայնքային սեփականության արոտավայր է հայցում Լուսագյուղից, որն անմիջական սահմանակից է նաև Հանքավանի ջրաբանական արգելավայրին։
Առավել հստակ՝ Թուխմանուկի ոսկու հանքավայրի հարավարևելյան տեղամասը (անվանում են նաև «Վլադ» տեղամաս, հեղ․) գտնվում է Մելիքգյուղից 4-5 կմ հարավ-արևելք և Լուսագյուղից մոտ 2,5-3,5 կմ հյուսիս, Հանքավանի ջրամաբանական արգելավայրից մոտ 100 մ հեռու։ Վարչատարածքային առումով այն մտնում է Ապարան համայնքի Լուսագյուղ բնակավայրի մեջ։
«Հանքավանի ջրաբանական» պետական արգելավայրի սահմանների նկարագիրը, հատակագիծը և տարածքի չափը հաստատելու և հողերի նպատակային նշանակությունը փոփոխելու մասին Կառավարության որոշման համաձայն՝ արգելավայրն ընդգրկում է 5202 հա տարածք, և բոլոր համայնքների վարչական սահմաններում գտնվող՝ պետական սեփականություն հանդիսացող տարբեր նպատակային նշանակության հողերը փոխադրվել է բնության հատուկ պահպանվող տարածքների հողերի կատեգորիա և անհատույց օգտագործման իրավունքով հատկացվել է «Արգելոցապարկային համալիր» ՊՈԱԿ-ին, որը ՇՄՆ կազմում է։
Փորձեցինք կապ հաստատել «Արգելոցապարկային համալիր» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պարտականությունները կատարող Արա Հակոբյանի հետ՝ վերջինիս կարծիքը կամ դիրքորոշումը սպասվող գործունեության վերաբերյալ լսելու համար։ Արա Հակոբյանը տեղում չէր։
Նույն որոշմամբ տրված սահմանների նկարագրում նշվում է, որ այն գտնվում է Կոտայքի մարզի հյուսիսարևմտյան մասով, հարավ-արևմուտքից սահմանակից է Արագածոտնի մարզի Սարալանջի գյուղական համայնքին, Լուսագյուղի գյուղական համայնքին, արևմուտքից՝ Մելիքգյուղի գյուղական համայնքին, հյուսիս-արևմուտքում՝ Միջնատան գյուղական համայնքին։
Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատմանը ներկայացված հայտում նշվում է, որ հարավարևելյան տեղամասում երկրաբանական ուսումնասիրությունների աշխատանքների ծրագիրը և ՇՄԱԳ-ը ներկայացվել է համայնքի բնակիչներին, քննարկվել է ծրագրավորվող աշխատանքներում բնակիչների ներգրավման հարցը: Նշվել է, որ ծրագրի կենսագործման արդյունքում հնարավորություն կստեղծվի ուսումնասիրության աշխատանքների իրականացման 1-2 տարում ապահովել առնվազն 30 աշխատատեղ, իսկ հետագայում շահագործման դեպքում՝ 250-300 աշխատատեղ։
«Ֆերո գրուպ գոլդ» ՍՊԸ-ն, ինչպես նշեցինք, հիմնադրվել է այս տարի՝ փետրվարի 18-ին։ Համաձայն իրական սեփականատերերի հայտարարագրի՝ ընկերության բաժնեմասը կիսում են ռուսաստանաբնակ ազգականներ Շամո Թելմանի Ֆերոյանը և Ռոման Սուրենի Ֆերոյանը։ Նրանք հայաստանյան գրանցում չունեն։ Շամո Ֆերոյանը, համաձայն ՌԴ ընկերությունների գրանցման ռեգիստրի, նաև 2020թ․ ապրիլին ՌԴ-ում գրանցել է ООО "МСК-СТРОЙ" ընկերությունը և դրա հիմնադիրն ու տնօրենն է։ Այս ընկերությունն, ըստ հիմնադրման, փաստաթղթի, զբաղվում է դեկորատիվ և շինարարական քարերի, գիպսի, գաջի արդյունահանմամբ, ինչպես նաև շինարարական այլ նյութերի արտադրությամբ։
«Ֆերո գրուպ գոլդ» ընկերությունը մտադիր է երկրաբանական ուսումնասիրություններ իրականացնել 2022թ-2024թթ․-ը։ Ինչպես նշվել է ՇՄԱԳ-ում, հայցվող տարածքում չեն արձանագրվել պահպանվող, անհետացող կամ անհետացման եզրին գտնվող բուսատեսակներ և կենդանատեսակներ:
Հիշեցնենք, որ Թուխմանուկի ոսկու հանքավայրի Կենտրոնական տեղամասը որոշակի ժամանակ շահագործել է «Մեգո գոլդ» ՍՊԸ-ն, որը նաև տարածքում պոչամբար է կուտակել։ Այն այժմ լքված է, իսկ ընդերքօգտագործման իրավունքի դադարեցումը վիճարկվում է դատարանում։
Հունիսի 15-ին՝ ժամը 11:30-ին, Ապարան խոշորացված համայնքի Լուսագյուղ բնակավայրի վարչական ղեկավարի նստավայրում տեղի կունենան «Ֆերո գրուպ գոլդ» ՍՊԸ-ի փորձաքննության ներկայացված հայտի վերաբերյալ հանրային երկրորդ քննարկումները։

Поиски золота – в 100 метрах от Анкаванского гидрогологического заказника
Созданное в феврале этого года ООО “Феро групп голд” намерено исследовать юго-восточный участок Тухмануского месторождения золота.
Компания хочет получить на территории села Лусагюх 67,5 га земли, являющейся общинной собственностью. Этот участок, где находятся пастбища, граничит непосредственно с Анкаванским гидрогологического заказником
Если говорить более конкретно, то юго-восточный участок Тухманукского месторожднеия золота находится в 4-5 км к юго-востоку от села Меликгюх, примерно в 2,5-3,5 км – к северу от Лусагюха и в 100 метрах от Анкаванского гидрологического заказника. Кроме того, он расположен недалеко от населенного пункта Лусагюх укрупненной общины Апаран.
Согласно решению правительства, площадь заказника составляет 5202 га, и все находящиеся в пределах административных границ общин земли, которые являются государственной собственностью, получили категорию земель особо охраняемых территорий природы, переданных в безвозмездное пользование ГНКО “Заповедно-парковый комплекс”. Последняя входит в структуру министерства окружающей среды.
Мы попытались связаться с врио директора ГНКО Ара Акопяном, чтобы узнать его мнение о предстоящей деятельности. Однако г-на Акопяна не оказалось на месте.
В поданной заявке на Оценку воздействия на окружающую среду (ОВОС) отмечается, что программа геологического исследования юго-восточного участка и ОВОС были представлены жителям общины, обсуждался вопрос их участия в планируемых работах. Также отмечалось, что в результате реализации программы в течение 1-2 лет можно будет обеспечить как минимум 30 рабочих мест, а в дальнейшем довести это число до 250-300.
Как уже говорилось, ООО “Феро групп голд” было создано 18 февраля этого года. Согласно декларации реальных собственников, компанию делят между собой двое родственников – Шамо Тельманович Фероян и Роман Суренович Фероян. Армянской регистрации у них нет. Согласно реестру компаний РФ, Ш.Фероян в апреле 2020 г. зарегистрировал в России ООО "МСК-СТРОЙ" и является его  учредителем и директором. Согласно документам, компания занимается производством декоративных и строительных камней, других стройматериалов, добычей гипса.
ООО “Феро групп голд” намерено провести геологические исследования в 2022-2024 гг. Как отмечалось в Оценке воздействия на окружающую среду, исчезающих или находящихся на грани исчезнования видов флоры и фауны на затребованной территории нет.
Напомним, что какое-то время Центральный участок Тухманукского месторождения золота эксплуатировало ООО “Мего голд”, которое оставило на этой территории заполненное и заброшенное хвостохранилище, кроме того, в суде оспаривается право компании на недропользование.
15 июня в 11:30 в населенном пункте Лусагюх укрупненной общины Апаран состоятся вторые общественные слушания по заявке компании “Феро групп голд” на проведение экспертизы.