Ա․ Ավանեսյանը դիմել է ԱԺ՝ ընդդիմադիր պատգամավորների վարքագծի հարցով էթիկայի հանձնաժողով ստեղծելու
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը դիմել է ԱԺ՝ ընդդիմադիր պատգամավորների մասնակցությամբ երեկ կատարված միջադեպի հարցով էթիկայի հանձնաժողով ստեղծելու համար: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 9-ին, Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Հիշեցնենք, որ երեկ ԱԺ ընդդիմադիր պատգամավորներ Քրիստինե Վարդանյանը, Աննա Մկրտչյանը և Ասպրամ Կրպեյանը մտել են Առողջապահության նախարարություն և Անահիտ Ավանեսյանի ուղղությամբ նետել պատերազմում զոհվածների աճյունների լուսանկարները:
«Պատգամավորական մանդատը որևէ անձի թույլ չի տալիս դրսևորել խուլիգանական վարքագիծ։ Ազգային ժողովը բաց է, 2021 թ․-ի ընտրությունների արդյունքում ընտրվել են պատգամավորներ, նրանք պարտավոր են գալ իրենց աշխատանքի վայր և ունեն բոլոր հնարավորությունները, հարթակները՝ հանդիպելու նախարարի հետ, ուղղելու հարցեր, քննադատություն և այլն։ Բայց, չգիտես ինչու, օրենքով սահմանված, քաղաքակիրթ երկրներին բնորոշ հարթակները թողած՝ անձինք ոչ թե հանդիպում են ուզում, այլ ուղղակի բեմականացված, գռեհիկ շոուներ»,- նշեց նա։
Ըստ նախարարի՝ ոստիկանական ուժերը և բոլոր իրավապահները պետք է խստիվ գործեն՝ օրենքի շրջանակում։
«Ժողովրդավարության սկզբունքները Հայաստանում պահպանվում են 2018 թ․-ից սկսած, և դրա վերաբերյալ ամեն տարի բազմաթիվ արձանագրումներ են լինում, և տարեցտարի Հայաստանը որպես ժողովրդավար երկիր իր դիրքերը բարելավում է, բայց ժողովրդավարությունը չի նշանակում անօրինականություն, հակառակը՝ ժողովրդավարությունը նշանակում է օրենքի ուղիղ գերակայություն»,- ասաց Ավանեսյանը։

А.Аванесян обратилась в НС для создания комиссии по вопросу поведения оппозиционных депутатов
Министр здравоохранения Анаит Аванесян обратилась в Национальное Собрания для создания комиссии по вопросу инцидента с участием оппозиционных депутатов. Об этом глава минздрава сообщила журналистам по завершении сегодняшнего заседания правительства.
Напомним, что вчера оппозиционные депутаты Кристине Варданян, Анна Мкртчян и Аспрам Крпеян пришли в министерство здравоохранения и, зайдя в в кабинет министра, швырнули в А.Аванесян фотографии тел погибших в войне солдат.
“Депутатский мандат никому не дает право вести себя по-хулигански. Депутаты были избраны в результате выборов 2021 года, и они обязаны являться на на работу. У них есть все возможности и площадки для встречи с министром, которому они могут адресовать свои вопросы, высказать критику. Но эти лица, почему-то игнорируя установленные законом и используемые в цивилизованных странах площадки, стремятся не к встречам, а к демонстрации вульгарных театрализованных шоу“,- отметила министр.
По словам Анаит Аванесян, полиция и остальные правоохранители должны действовать строго в рамках закона. “В Армении принципы демократии соблюдаются с 2018 года. И Армения как демократическая страна с каждым годом улучшает свои позиции. Однако демократия не означает беззаконие, наоборот, демократия означает верховенство закона”,- подчеркнула А.Аванесян.