«ՍԱՍ»-ի Արտակի մասին «Հետքի» հրապարակումից հետո քրեական գործ է հարուցվել
Ապրիլին «Հետքը» հետաքննություն էր հրապարակել «Պանդորայի փաստաթղթերում» հայտնված գործարար, նախկին պատգամավոր Արտակ Սարգսյանի («ՍԱՍ»-ի Արտակ) եւ նրա որոշ բիզնեսների մասին։ Հրապարակման հիման վրա քրեական գործ է հարուցվել։
Գրել էինք, որ Սարգսյանն ու նրա եղբայրը՝ Արամ Սարգսյանը, «ՍԱՍ» սուպերմարկետների ցանցի գործունեությանն աջակցելու համար ընկերություններ են հիմնել արտերկրում՝ Կիպրոսում եւ օֆշորային Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներում (ԲՎԿ): Կիպրական «SDA Trade Chain Group Limited»-ի սեփականատեր էր գրանցվել վիրջինյան «SADA Holding and Investment Inc.»-ը, որի հիմնադիրներն էլ 50-50 համամասնությամբ Սարգսյան եղբայրներն էին։ Սակայն Արտակ Սարգսյանն իր հայտարարագրերում չի ներկայացրել օֆշորային ընկերությունում ունեցած բաժնեմասը։
Նա չի հայտարարագրել նաեւ ամերիկյան «SAS USA LLC»-ում ունեցած 50 տոկոսը (մնացած 50 տոկոսը պատկանում է եղբորը)։ Ընդ որում՝ 2012-ի ԱԺ ընտրություններից առաջ պատգամավորության թեկնածու Արտակ Սարգսյանը ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին ներկայացրած հայտարարագրում նշել էր, որ 50 տոկոս բաժնեմաս ունի ամերիկյան այս ընկերությունում, բայց հետո ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովին (ներկայում՝ ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով) ներկայացրած փաստաթղթերում «SAS USA»-ի անունը բացակայում է։
Ինչպես տեղեկացել ենք ՀՀ գլխավոր դատախազությունից, մեր հրապարակումից հետո հարուցվել է քրեական գործ։ Դատախազությունից փոխանցել են, որ «Հետքի» նյութը մայիսի 2-ին գլխավոր դատախազությունից ուղարկվել է ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով նյութեր նախապատրաստելու հանձնարարությամբ: Արդյունքում 2022 թ. մայիսի 15-ին ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում որոշում է կայացվել Քրեական օրենսգրքի 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով քրեական գործ հարուցելու մասին: Կատարվում է նախաքննություն:
ՔՕ 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասը սահմանում է, որ հայտարարագրերում կեղծ տվյալ ներկայացնելը կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելը, որը հանգեցրել է առանձնապես խոշոր չափերով (1 մլն դրամը գերազանցող) գույքի կամ եկամտի չհայտարարագրմանը, պատժվում է 2-4 տարի ազատազրկմամբ՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից առավելագույնը 3 տարով զրկելով կամ առանց դրա:

На владельца сети супермаркетов “САС” Артака Саргсяна заведено уголовное дело: основанием послужила статья Hetq.am
В апреле этого года Hetq.am опубликовала расследовательскую статью о бизнесмене, бывшем депутате парламента Армении Артаке Саргсяне (больше известном как “САС”-и Артак), сведения о котором оказались в “Архиве Пандоры”. На основании статьи уже возбуждено уголовное дело.
В материале рассказывалось о том, что Артак Саргсян и его родной брат Арам Саргсян с целью поддержки деятельности сети супермаркетов “САС” основали компании на Кипре и офшорных Британских Виргинских островах (БВО).
Владельцем кипрской компании «SDA Trade Chain Group Limited» была зарегистрирована виргинская компания «SADA Holding and Investment Inc.», учредителями которой в соотношении 50/50 являются братья Саргсяны. Однако в декларации Артак Саргсян не указал свою долю в этой компании.
А.Саргсян не задекларировал и принадлежащие ему 50 процентов американской компании «SAS USA LLC», которую он делит с братом. При этом в декларации, представленной в Центризбирком РА во время парламентских выборов 2012 года, кандидат в депутаты Артак Саргсян указал свою половину американской компании, но в бумагах, которые он представил позднее в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц (в настоящее время Комиссия по предупреждению коррупции РА), название «SAS USA» отсутствовало.
Как нам сообщили в Генпрокуратуре РА, после нашей публикации было возбуждено уголовное дело. 2 мая статья Hetq.am была направлена в Антикоррупционный комитет для подготовки материалов. В результате 15 мая 2022 г. Антикоррупционный комитет принял решение возбудить уголовное дело по признакам ч.2 ст.314.3 УК РА. Проводится предварительное следствие.