«ՍԱՍ»-ի Արտակի մասին «Հետքի» հրապարակումից հետո քրեական գործ է հարուցվել
Ապրիլին «Հետքը» հետաքննություն էր հրապարակել «Պանդորայի փաստաթղթերում» հայտնված գործարար, նախկին պատգամավոր Արտակ Սարգսյանի («ՍԱՍ»-ի Արտակ) եւ նրա որոշ բիզնեսների մասին։ Հրապարակման հիման վրա քրեական գործ է հարուցվել։
Գրել էինք, որ Սարգսյանն ու նրա եղբայրը՝ Արամ Սարգսյանը, «ՍԱՍ» սուպերմարկետների ցանցի գործունեությանն աջակցելու համար ընկերություններ են հիմնել արտերկրում՝ Կիպրոսում եւ օֆշորային Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներում (ԲՎԿ): Կիպրական «SDA Trade Chain Group Limited»-ի սեփականատեր էր գրանցվել վիրջինյան «SADA Holding and Investment Inc.»-ը, որի հիմնադիրներն էլ 50-50 համամասնությամբ Սարգսյան եղբայրներն էին։ Սակայն Արտակ Սարգսյանն իր հայտարարագրերում չի ներկայացրել օֆշորային ընկերությունում ունեցած բաժնեմասը։
Նա չի հայտարարագրել նաեւ ամերիկյան «SAS USA LLC»-ում ունեցած 50 տոկոսը (մնացած 50 տոկոսը պատկանում է եղբորը)։ Ընդ որում՝ 2012-ի ԱԺ ընտրություններից առաջ պատգամավորության թեկնածու Արտակ Սարգսյանը ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին ներկայացրած հայտարարագրում նշել էր, որ 50 տոկոս բաժնեմաս ունի ամերիկյան այս ընկերությունում, բայց հետո ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովին (ներկայում՝ ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով) ներկայացրած փաստաթղթերում «SAS USA»-ի անունը բացակայում է։
Ինչպես տեղեկացել ենք ՀՀ գլխավոր դատախազությունից, մեր հրապարակումից հետո հարուցվել է քրեական գործ։ Դատախազությունից փոխանցել են, որ «Հետքի» նյութը մայիսի 2-ին գլխավոր դատախազությունից ուղարկվել է ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով նյութեր նախապատրաստելու հանձնարարությամբ: Արդյունքում 2022 թ. մայիսի 15-ին ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում որոշում է կայացվել Քրեական օրենսգրքի 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով քրեական գործ հարուցելու մասին: Կատարվում է նախաքննություն:
ՔՕ 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասը սահմանում է, որ հայտարարագրերում կեղծ տվյալ ներկայացնելը կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելը, որը հանգեցրել է առանձնապես խոշոր չափերով (1 մլն դրամը գերազանցող) գույքի կամ եկամտի չհայտարարագրմանը, պատժվում է 2-4 տարի ազատազրկմամբ՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից առավելագույնը 3 տարով զրկելով կամ առանց դրա:

Armenia’s Anti-Corruption Committee has launched a criminal case into the offshore businesses of Artak Sargsyan, aka “SAS Artak”, the founder of the SAS supermarket chain in Armenia.
The case is based on an April 2022 Hetq article, (SAS Supermarket Tycoon, Former MP Artak Sargsyan, Failed to Disclose Offshore Company), finding that Sargsyan failed to disclose his foreign companies in his financial declarations while serving as an MP.
Information about Sargsyan's foreign companies and the correspondence of their representatives appeared in the Pandora Papers.
Sargsyan served as an Armenian parliamentary deputy from 2004-2007 and 2012-2019.
Hetq wrote that Sargsyan and his brother Aram Sargsyan had set up companies in Cyprus and the offshore British Virgin Islands (BVI) to support the SAS supermarket chain.
Artak Sargsyan failed to disclose the fact that he owned 50% of SADA Holding and Investment Inc., registered in the BVI. His brother Aram owned the other 50%.
Artak Sargsyan also did not declare 50% of his shares in the American SAS USA LLC (the remaining 50% belongs to his brother).
Moreover, before the 2012 parliamentary elections, Artak Sargsyan, a parliamentary candidate, stated in a statement to the Central Electoral Commission that he had a 50 % stake in this American company, but in documents submitted to the Ethics Committee (now the Anti-Corruption Commission), there is no mention of the company.
The PGO says it forwarded the Hetq findings to the Anti-Corruption Committee (ACC) on May 2 with instructions to prepare materials in accordance with Articles 180-181 of the Criminal Procedure Code.
On May 15, the AAC decided to initiate a criminal case of “official forgery”. An investigation is underway.