«Մոռացեք Ֆրանսիան․ Հայաստանը գինեգործության կենտրոնն է»․ «Եվրանյուզ»-ը՝ գինու թանգարանի մասին
«Մոռացեք Ֆրանսիան․ Հայաստանը գինեգործության կենտրոնն է»,- այսպես է վերնագրել «Եվրանյուզ» միջազգային առաջատար մեդիացանցն իր անդրադարձը՝ հռչակելով հայկական բարձրավանդակը գինեգործության հնագույն հայրենիք։
«Եվրանյուզ» լրատվականը պատմում է հայկական 8000-ամյա խաղողագործության ավանդույթների և 6000-ամյա գինեգործական մշակույթի մասին՝ հավելելով, որ գինու մասին մտածելիս չպետք է բաց թողնել գինեգործական ամենահին շրջաններից մեկը ՝ Հայաստանը։
Լրատվամիջոցը կարևորում է այն հանգամանքը, որ Հայաստանում վերջերս բացված գինու պատմության թանգարանում պահվող բացառիկ ցուցանմուշները այցելուների համար ճանապարհ են բացում դեպի հայկական գինեգործության անցյալ և գերժամանակակից լուծումների շնորհիվ ցույց տալիս տարածաշրջանի, կրոնի, մշակույթի և բժշկության խորը կապը հայկական գինու հետ:
«Թանգարանը գտնվում է Երևանից ընդամենը 30 կմ հեռավորության վրա՝ Արմենիա Վայն գինեգործարանում, տեղակայված է 8 մետր խորությամբ բազալտե ապարներում․ երբ անցնում ես գետնափոր թունելի միջով, քեզ թվում է, թե մտնում ես գինու հսկա մառան»,-նշում է «Եվրանյուզն» ու ավելացնում,- «թանգարանում գտնվող պատմահնագիտական և ազգագրական նմուշները ցույց են տալիս, թե ինչպես է գինին հայերին ուղեկցել օրորոցից մինչև թաղման ծեսեր»։
Կարևորելով հնագույն գինեգործության մշակույթը հանրահռչակելու թանգարանի միտումը, «Եվրանյուզը» մատնանշում է նաև մատենագրության առկայությունը, ինչը փաստում է, որ Հայաստանն իսկապես գինեգործության բնօրրանն է։

"Забудьте о Франции: Армения стала центром виноделия!". «Евроньюс» о музее вина
"Забудьте о Франции: Армения стала центром виноделия!" Так ведущая международная медиасеть "Euronews" озаглавила свой репортаж, объявив Армянское нагорье родиной виноделия.
В своем сообщении СМИ "Euronews" рассказали о 8000-летних традициях виноделия в Армении и 6000-летней винной культуре в нашей стране. Они отметили, что когда говорят о вине, не должны забывать, что самый древний винодельческий район – Армения.
СМИ отмечают важность того факта, что эксклюзивные экспонаты, представленные в Музее истории вина в Армении, приоткрывают завесу таинственного прошлого армянского виноделия, а при помощи современных технических решений экспозиция Музея показывает многовековую связь религии, культуры и медицины данного региона и армянского вина.
«Музей находится всего в 30 км от Еревана, на территории винодельни Armenia Wine. Он расположен в базальтовой скале на глубине 8 метров: когда ты идешь по тоннелю к Музею, тебе кажется, что находишься в огромном винном погребе», – отмечается в репортаже. – "Историко-археологические и этнографические экспонаты Музея показывают, как вино сопровождало человека на протяжении всей его жизни – от колыбели до церемонии захоронения".
Подчеркивая важность Музея, деятельности которого направлена на прославление древнейшей культуры виноделия, "Euronews" отмечают наличие летописных памятников, достоверно свидетельствующих о том, что Армения является колыбелью виноделия.