Նիկոլ Փաշինյանը և Կատարի Էմիրը քննարկել են երկու երկրների համագործակցության զարգացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր
Պաշտոնական այցով Կատարի Պետությունում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Կատարի Պետության էմիր, շեյխ Թամիմ Բին Համադ Ալ Թանիի հետ:
Վարչապետի պաշտոնական կայքի հաղորդագրության համաձայն՝ ողջունելով վարչապետ Փաշինյանին` Կատարի էմիրը բարձր է գնահատել Հայաստանի և Կատարի միջև ձևավորված բարիդրացիական հարաբերություններն ու փոխվստահությունը` ընդգծելով, որ կատարական կողմը շահագրգիռ է զարգացնել ու ամրապնդել երկկողմ փոխգործակցությունը տարբեր ոլորտներում:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և վստահություն հայտնել, որ այս այցը նոր ազդակ կհաղորդի հայ-կատարական համագործակցությանը, այդ թվում` տնտեսության և հումանիտար ոլորտներում:
Հայաստանի վարչապետն ու Կատարի էմիրն ընդգծել են երկու բարեկամ երկրների միջև փոխգործակցության մեծ ներուժը, հարաբերությունների ընդլայնման ու ամրապնդման երկուստեք պատրաստակամությունը:
Կողմերը կարևորել են հարաբերությունների զարգացումը հատկապես տնտեսության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գիտության, ավիահաղորդակցության, զբոսաշրջության, մշակույթի ոլորտներում։
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է մեր երկրում ձևավորված գործարար միջավայրին և նշել, որ ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է իր գործիքակազմերի շրջանակում նպաստել Կատարի ընկերությունների կողմից հնարավոր ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը:
Զրուցակիցները վստահություն են հայտնել, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնական այցն ու օրակարգով նախատեսված հանդիպումները կնպաստեն ներդրումների և առևտրաշրջանառության ոլորտներում կապերի ընդլայնմանն ու խորացմանը:

Премьер-министр Армении и эмир Катара обсудили ряд вопросов развития сотрудничества между двумя государствами
Находящийся с официальным визитом в Катаре премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с эмиром Государства Катар, шейхом Тамимом Бен Хамадом Аль Тани.
Приветствуя премьер-министра Пашиняна, эмир Катара высоко оценил налаженные между Арменией и Катаром добрососедские отношения и взаимное доверие, подчеркнув, что катарская сторона заинтересована в развитии и укреплении двустороннего сотрудничества в различных сферах.
Никол Пашинян поблагодарил за теплый прием и выразил уверенность, что этот визит придаст новый импульс армяно-катарскому сотрудничеству, в том числе в экономической и гуманитарной сферах.
Премьер-министр Армении и эмир Катара подчеркнули большой потенциал сотрудничества между двумя дружественными странами и взаимную готовность к расширению и укреплению отношений.
Стороны подчеркнули важность развития отношений особенно в сферах экономики, информационных технологий, науки, воздушной коммуникации, туризма и культуры.
Никол Пашинян коснулся сформированной в нашей стране бизнес-среды и отметил, что правительство Армении готово в рамках своего инструментария поддержать реализацию со стороны катарских компаний возможных инвестиционных программ.
Собеседники выразили уверенность, что официальный визит премьер-министра Армении и предусмотренные повесткой дня встречи будут способствовать расширению и углублению связей в сферах инвестиций и торговли.
Премьер-министр Пашинян пригласил эмира Государства Катар посетить Армению с официальным визитом. Приглашение было с радостью принято.