Երևանում բնակվող ռուս ստենդափ կոմիկ Տատյանա Շյուկինայի պնդմամբ՝ իր ընկերներին ձերբակալել են Ռուսաստանի հրամանով
Ռուս ստենդափ կոմիկ Տատյանա Շյուկինան, որը լքել է Ռուսաստանը իր քաղաքական հայացքների և Ուկրաինայում պատերազմի դեմ լինելու պատճառով, պնդում է, որ «Ռուսաստանի հրամանով» ձերբակալել են իր երկու ընկերներին:
Քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակ Վարդան Թադևոսյանը վստահեցրել է, որ միջադեպում քաղաքական ենթատեքստ չկա և հայտնել է, որ Ռուսաստանի քաղաքացիներին հարցաքննության են հրավիրել մարմնական վնասվածք պատճառելու կասկածանքով, վերջիններս խնդրել են նրանց փաստաբան տրամադրել։
«Եթե ինձ Ռուսաստան վերադարձնեն, ինձ այնտեղ կամ կձերբակալեն կամ կսպանեն Պուտինին ծաղրելու, իմ հակապատերազմական դիրքորոշման, ցույցերի և Ալեքսեյ Նավալնու հետ համագործակցության համար։ Խնդրում եմ քաղաքական ապաստան»,-իր Twitter-ում գրել է Շյուկինան։
Полиция по приказу России арестовала мою подругу Свету и моего парня Мишу. Я скрываюсь за городом.
— Таня Щукина (@tanchaizer) June 16, 2022
Если меня вернут в Россию меня ждёт тюрьма или смерть за шутки про Путина, антивоенную позицию, митинги и сотрудничество с Алексеем Навальным
Прошу политического убежища Помогите
Կոմիկի խոսքով՝ իր ընկերուհուն՝ Սվետային, կանչել են ոստիկանության բաժին, իսկ մյուս ընկերոջը՝ Միշային, բերման են ենթարկել տնից։
Այս մասին իմանալով՝ Շյուկինան հավաքել է իրերը և լքել Երևանը։ Նրա պնդմամբ՝ իր ընկերներից ոստիկանությունը պահանջել է հայտնել Շյուկինայի գտնվելու վայրը, ինչը հակաօրինական է։ Իր երկու ընկերները այժմ գտնվում են Երևանի Էրեբունի ոստիկանության բաժնում։
Որոշ ժամանակ անց Շյուկինան հայտնել է, որ իր հետ կապ են հաստատել փաստաբանները։
Փաստաբանները Շյուկինային հայտնել են, որ ոստիկանության պնդմամբ նա ինչ-որ ծեծկռտոցի վկա է եղել, և Հայաստանում հարուցված քրգործի շրջանակներում նրանից ցուցմունք են ուզում։
Շյուկինայի խոսքով՝ նա որևէ ծեծկռտուքի վկա չի եղել։ Ոստիկանությունում գտնվող իր ընկերները քրգործում որևէ պաշտոնական կարգավիճակ չունեն։
«…նրանք (ոստիկանությունը՝ խմբ.) որևէ անուն կամ այլ բան չեն հայտնում։ Բայց եկել են տուն և ձերբակալել են իմ սենյակակիցներին»,-գրել է Շյուկինան իր Twitter-ում։
Մեր նախնական տվյալներով՝ ոստիկանությունը պատրաստվում է բաց թողնել Շյուկինայի ընկերներին։
Նյութի հրապարակման պահին հայտնի չեն բավականաչափ մանրամասներ հաստատելու կամ հերքելու համար, որ այս միջադեպը քաղաքական հետապնդում է։

Российская стендап-комедиантка Татьяна Щукина, проживающая в Ереване, утверждает, что её друзей арестовали по приказу России
Российская стендап-комедиантка Татьяна Щукина, уехавшая из России из-за своих политических взглядов и антивоенной позиции, утверждает, что двое её друзей были арестованы «по приказу России».
Пресс-секретарь Следственного комитета Вардан Тадевосян заверил, что политического подтекста в инциденте нет, заявив, что граждан России вызвали на допрос по подозрению в причинении телесных повреждений, а они попросили предоставить им адвоката.
По словам комедиантки, её подругу Свету вызвали в полицию, а другого друга, Мишу, привезли, забрав из дома.
Полиция по приказу России арестовала мою подругу Свету и моего парня Мишу. Я скрываюсь за городом.
— Таня Щукина (@tanchaizer) June 16, 2022
Если меня вернут в Россию меня ждёт тюрьма или смерть за шутки про Путина, антивоенную позицию, митинги и сотрудничество с Алексеем Навальным
Прошу политического убежища Помогите
Узнав об этом, Щукина собрала вещи и уехала из Еревана. По её словам, полиция потребовала от её друзей сообщить о местонахождении Щукиной, что незаконно. Двое её друзей сейчас находятся в отделении полиции в районе Эребуни, Ереван.
Спустя некоторое время Щукина сообщила, что с ней связались адвокаты.
Они сообщили Щукиной, что, по версии полиции, она была свидетелем драки, и что они хотели, чтобы она дала показания в рамках уголовного дела, возбуждённого в Армении.
По словам Щукиной, она не была свидетелем драки. Её друзья в полиции не имеют официального статуса в уголовном деле.
«Ни имён, ничего не называют. Зато пришли *** домой и арестовали всех сожителей. ******* тут свидетелей приглашают», — сообщила в своём твите Щукина.
По нашим предварительным данным, полиция собирается отпустить друзей Щукиной.
На момент публикации известно недостаточно подробностей, чтобы подтвердить или опровергнуть заявление, что данный инцидент является политическим преследованием.