«Կաթիլ առ կաթիլ լիճ կսարքվի»
Կահույքագործ եղբայրներ Գարիկ եւ Արտյոմ Բաբաջանյաններին մեքենա ձեռք բերելու համար պակասում էր հինգ հարյուր դոլար:
Կանադահայ Անտուան Թերջանյանն առաջարկեց անհատույց տրամադրել այդ գումարը` ծխելն ընդմիշտ թողնելու պայմանով: Իսկ եթե եղբայրները նորից սկսեն ծխել, 500 դոլարն անմիջապես ետ պետք է վերադարձնեն:
Այս առաջարկի մասին մտածելու համար նրանք մի քանի օր խնդրեցին եւ, ի վերջո, ընդունեցին այն: Բեռնատարը խիստ անհրաժեշտ էր հումքը եւ պատվիրված կահույքը տեղափոխելու համար, իսկ ծխել թողնելը նրանք վաղուց էին ուզում:
Բաբաջանյան եղբայրները միակը չեն, ում տրամադրվել է այս յուրահատուկ «վարկը»: Եղեգնաձորում ցանկացած մարդ գիտի Անտուան Թերջանյանի կամ, ինչպես տեղացիներն են ասում, «կանադացու» տունը: Թերջանյանը Եղեգնաձորում զբաղվում է բարեգործությամբ, ավելի ստույգ` նպաստում է քաղաքում փոքր բիզնեսի զարգացմանը:
Թերջանյանը կանադահայ է, նրա ծնողները գաղթել են Էրզրումից: Բոլոր սփյուռքահայերի նման Անտուանն էլ էր երազում Հայաստան այցելելու մասին: 1986 թվականին նա կնոջ եւ երկու երեխաների հետ որոշում է վերջապես իրագործել իր երազանքը: Տոմսերն արդեն գնված էին, ամեն ինչ պատրաստ էր մեկնելու համար, երբ պատահեց Չեռնոբիլի վթարը:
«Մեզ անընդհատ լուրեր էին հասնում, որ ճշմարտությունն աղավաղում են, իրականում սարսափելի բաներ են կատարվում այնտեղ, մենք էլ վախեցանք երեխաների համար ու որոշեցինք չգալ,- պատմում է Անտուանը:- Հետո եղավ երկրաշարժը, Ղարաբաղյան պատերազմը, ցուրտ ու մութ տարիները: Որոշեցինք գալու փոխարեն դրամ ուղարկել Հայաստան՝ որպես օգնություն: Այդպես անցան տարիներ: 2001 թվականին հեծանվով գնում էի աշխատանքի: Հանկարծ արգելակը դուրս թռավ ու մտավ առաջին անիվի մեջ: Շատ վատ վթար էր: Երբ ուշքի եկա, կարծում էի՝ ողջ կյանքս անդամալույծ եմ մնալու: Հասկացա, որ մահ կա, ու եթե ունես երազանք, պետք է շտապես իրագործել այն»:
Այս անգամ Անտուանը չէր ուզում գալ Հայաստան պարզապես որպես զբոսաշրջիկ: «Կանադայում նստած՝ շարունակ քննադատում ենք Հայաստանը, մտածեցի՝ ես զարգացման մասնագետ եմ, գնամ մի օգտակար բան անեմ քննադատելու փոխարեն»:
Լսելով նորաստեղծ «Հայ կամավորների միության» մասին՝ Անտուանը դիմեց նրանց: Միությունը հիմնել է æեյսոն Դեմիրճյանը՝ ամերիկյան «Peace Corps»-ում անդամագրված միակ հայը: Սկզբունքը նույնն է, ինչ որ ամերիկյան կազմակերպությանը, պարզապես Հայաստան եկող կամավորները ոչ թե ամերիկացիներ են, այլ սփյուռքահայեր:
Ինչպես եւ «Peace Corps»-ում, այստեղ էլ հայ կամավորները պետք է սովորեին հայերեն եւ գոնե առաջին մեկ ամիսն ապրեին հայ ընտանիքում, հայերի հետ միեւնույն պայմաններում:
Անտուանը եւ իր շոտլանդուհի կինը` Շիլան, թողնում են իրենց աշխատանքը Կանադայում եւ մեկ տարով գալիս Հայաստան:
«Պարտադիր պիտի սովորեինք հայերեն,- ասում է Անտուանը:- Ես խոսում էի արեւմտահայերեն, որը Շիլան էլ մի քիչ գիտեր: Հիմա նա վարժ խոսում է արեւելահայերեն: Երբ հեռախոսով խոսում եմ երեխաներիս հետ, ասում են՝ հայերեն խոսիր, չենք հասկանում: Ասում եմ՝ սովորեք, դա հիմա ձեր մոր լեզուն է:
Մենք ապրում էինք Երեւանում, մի ընտանիքում, որը մեզ սովորեցրեց, թե ինչ է իսկական հյուրասիրությունը: Նրանց շնորհիվ մենք սիրահարվեցինք Հայաստանին»:
Անտուանի նախաձեռնություններից մեկը օգնելն էր եղեգնաձորցի մի մեղրագործի վաճառել մեղրը Երեւանում՝ պիտակներ պատրաստել, գովազդել ապրանքը: Այդպես մտերմացան, ու մի օր Անտուանն այցելեց նրան Եղեգնաձորում: Այստեղ տեսան մի տուն, որը վաճառվում էր, եւ տասնհինգ րոպեում գնեցին այն: Հիմա տարվա մի մասն ապրում են Եղեգնաձորում, մյուս մասը «գնում են այլ երկրներ` փող աշխատելու, որ այստեղ ծախսեն»:
«Եղեգնաձորի բնության նման բնություն, լեռների նման լեռներ Հայաստանում չկան» - ասում է Անտուանը:- Տունը գնելուց հետո անմիջապես միտք ծագեց այն վերածել Bed and breakfast-ի (մահճակալ եւ նախաճաշ) զբոսաշրջիկների համար: Հիմա շատ կան այդպիսի տներ, բայց հինգ տարի առաջ, երբ եկանք այստեղ, դրանք չկային, հիմնականում ամեն ինչ կենտրոնացած էր միայն Երեւանում»:
Անտուանը ֆինանսապես օգնեց նաեւ մի քանի հարեւանների՝ B&B-ի վերածել իրենց տները: Նա դրամը տրամադրում է որոշակի ժամկետում, աստիճանաբար, առանց տոկոսադրույքի վերադարձնելու պայմանով: Մի գիշերն այդպիսի տներում արժե 20 եվրո, որը զգալի եկամուտ է եղեգնաձորցիների համար:
Արսեն Վարդանյանին Անտուանն օգնել է մասուրի հյութի վաճառքի հարցում: Ուրցի թեյ արտադրող Հազարապետ Նազարյանի համար Կանադայից ջերմակայուն թուղթ է բերել: Այժմ աշխատում են ուրցի թեյն արտահանելու ուղղությամբ:
Բաբաջանյան եղբայրների հետ նաեւ այլ գործ են սկսել. Եղեգնաձորում աճեցնում են կանադական բարդիներ՝ փափուկ կահույքի համար: Արդեն մոտ 800 բարդի են տնկել, որոնք 7 տարուց պիտանի կլինեն փափուկ կահույքի պատրաստման համար:
Դարձյալ Անտուանի տրամադրած վարկի շնորհիվ կահույքագործ Բաբաջանյանների արհեստանոցն ընդլայնվել է, եւ տասնհինգ հոգի այժմ ապահովված է բավականին լավ վարձատրվող աշխատանքով:
«Այստեղ մարդիկ շատ հպարտ են, ոչ ոք դեռ չի եկել ինձ մոտ փող խնդրելու, գալիս են աշխատանք խնդրելու: Արածս մեծ բան չէ,- ասում է Անտուանը,- մի կաթիլ է, բայց կաթիլ առ կաթիլ լիճ կսարքվի»:
Եղեգնաձորում գործազրկության խնդիրը մեծ է: Խորհրդային տարիներին այստեղ գործել են տեքստիլի, պահածոների, էլեկտրական սարքերի գործարաններ: Հիմա նախկին ֆաբրիկաներից գործում են միայն գինու գործարանները եւ ռելեի գործարանը:
Անտուանը մշակել է «Առաջատար օգնություն Եղեգնաձորին» ծրագիրը, որը պատրաստվում է իրականացնել իր եւ օգնելու ցանկություն ունեցող այլ բարերարների միջոցներով:
Ծրագրում մասնավորապես նշված են ջրի, Եղեգնաձորի պարի խմբի՝ հագուստի եւ փառատոններին մասնակցելու համար անհրաժեշտ գումարի, Եղեգնաձորի մանկավարժական համալսարանում համակարգիչների պակասի խնդիրը:
Համալսարանում սովորող յուրաքանչյուր ուսանողի տարեկան վճարը կազմում է մոտ 300 եվրո: Շատ ընտանիքներ ի վիճակի չեն տալու այդ գումարը: Անտուանն առաջարկում է բարերաներին հովանավորել ուսանողներին:
Հայերի մեծ մասն ապրում է արտերկրում բնակվող բարեկամների ուղարկած օգնությամբ: Նրանք, ովքեր դրսում չունեն հարազատներ, ամենավատ վիճակում են: Անտուանն արտասահմանցիներին եւ սփյուռքահայերին առաջարկում է դառնալ որեւէ այդպիսի ընտանիքի «բարեկամը». ամսական 100 եվրոն, ըստ նրա, բավական է չորս հոգանոց ընտանիք պահելու համար:
Իսկ արտասահմանում ծերանոցներում ապրող հայ ծերերին Անտուանը կոչ է անում ծերանոցների փոխարեն գալ, ապրել Հայաստանում: «Այն բավական մեծ գումարով, որ տալիս են լավ ծերանոցներում ապրելու համար, այստեղ թագավորի պես կապրեն»,- համոզված է նա:

“Drop by Drop A Lake Will Be Created”
Canadian-Armenian Antoine Terjanyan offered to give them the money without them having to pay it back on the sole condition that they would quit smoking. If the brothers started smoking again, they would have to immediately return the money.
They requested a few days to think about the offer and finally accepted. They badly needed the truck to move their material and furniture. Also, they had wanted to quit smoking for a long time.
The Babajanyan brothers are not the only ones who have been made this strange offer of “credit”. Everybody in Yeghegnadzor knows the house of Antoine Terjanyan, or as they call him there, “the Canadian”. Terjanyan is engaged in philanthropy in Yeghegnadzor – more specifically, he helps the development of small businesses.
Terjanyan is a Canadian-Armenian whose parents were originally from Erzrum. Like all Armenians in the Diaspora, Antoine dreamed of visiting Armenia. In 1986, he decided to finally fulfill his dream, bringing his wife and two children along. He had already bought tickets and made all the arrangements for his trip, when the disaster at Chernobyl occurred.
“We would constantly get news that the truth was being covered up, that in reality all sorts of horrible things had happened there. We were scared for the children and decided not to come,” said Antoine, “Then the earthquake happened, the Karabakh war, the cold and dark years. We decided to send money as aid to Armenia instead of coming ourselves. The years went by. In 2001, I was riding a bicycle to work when the brake wire suddenly snapped out and jutted into the wheel. It was a very bad accident. When I came to, I thought I was going to be disabled for life. I realized that life is short, and that if you have a dream you should act to fulfill it.”
This time, Antoine did not want to come to Armenia just as a tourist. “Sitting in Canada, we would always criticize the situation in Armenia. I thought, ‘I'm an expert in development. I should go and do something useful rather than criticize Armenia.'”
Having heard about the newly established Armenian Volunteer Corps, Antoine contacted them. The Corps had been established by Jason Demirjyan, the only Armenian who had enrolled in the Peace Corps. The principal behind the organization was the same, the only difference being that the volunteers coming to Armenia were Diasporan Armenians, not Americans.
Like in the Peace Corps, the volunteers had to learn Armenian in this case as well and live with an Armenian family for at least the first month of their stay, getting a taste of the conditions in which an average Armenian lives.
Antoine and his Scottish wife Sheila left their work in Canada and came to Armenia for a year.
“It was mandatory to learn Armenian,” said Antoine, “I spoke Western Armenian, of which Sheila knew a little as well. Now she speaks Eastern Armenian fluently. When I talk to my children on the phone they say, ‘Speak Armenian, we can't understand what you're saying.' I tell them to learn this language, because it is now the language of their mother. We lived in Yerevan with a host family that taught us the real meaning of hospitality. Thanks to them, we fell in love with Armenia.”
One of Antoine's initiatives was to help a beekeeper in Yeghegnadzor sell his honey in Yerevan – he helped make labels and advertise the product. They grew close and Antoine visited him in Yeghegnadzor once. They saw a house for sale there and, fifteen minutes later, had bought it for themselves. Now, they spend a part of the year there, while the rest of the time they “go to other countries, making money to be spent in Armenia.”
“There is no nature like the nature in Yeghegnadzor, no mountains like the mountains there,” said Antoine, “After we bought the house, we got the idea of turning it into a Bed and Breakfast for tourists. There are many houses doing that now, but five years ago there were none. Everything was centered in Yerevan.”
Antoine also helped some of his neighbors financially, allowing them to make B&Bs of their houses as well. He offers loans with a certain period for repayment – the debtors repay in installments and without interest. One night in these houses costs around 20 Euros, which is good income for the people of Yeghegnadzor.
Antoine helped Arsen Vardanyan in the sale of rose-hip juice. He also brought thermal-resistant paper for Hazarapet Nazaryan, who sells thyme tea. Now they are working on exporting the thyme tea.
He has also started a new venture with the Babajanyan brothers. They are growing Canadian plane trees in Yeghegnadzor, to use them later in furniture. They have already planted around 800 plane trees, which can be used in seven years to make furniture.
The workshop of the Babajanyans was enlarged recently, again thanks to a loan from Antoine. Fifteen people now work there and make a decent salary.
“People are very proud here, nobody has come to ask me for money, they come to ask for work. What I am doing is nothing special,” said Antoine, “It's just a drop. But drop by drop, a lake will be created.”
Unemployment is a big problem in Yeghegnadzor. In Soviet times, there were textile factories, canneries and electrical gadget plants here. Now, only the wine factories and railway line plants remain.
Antoine prepared the Yeghegnadzor Primary Aid program, which he was preparing to implement using his own finances and those of other donors willing to help.
The program makes specific mention of problems with water as well as costumes and transport costs for the Yeghegnadzor dance troupe to perform in festivals plus the lack of computers in the Yeghegnadzor Pedagogical University.
The annual tuition fee of each student in the university is around 300 Euros, which many families cannot afford. Antoine suggested that donors should act as sponsors for the students.
The majority of Armenians lives on aid sent from relatives abroad. Those who have no relatives in other countries are in the worst condition of all. Antoine proposed that foreigners and Armenians in the Diaspora become the “relatives” of such families – a monthly transfer of 100 Euros, in his opinion, would be enough to support a family of four.
Antoine has also appealed to elderly Armenians in the Diaspora to leave the retirement home, if they are staying in one, and move to Armenia. “Using the money they pay to stay in retirement homes, they can live like kings here in Armenia,” he said confidently.