ԱԺ նախագահի պարզաբանումը՝ անհարգելի բացակայած պատգամավորների վերաբերյալ
Քաղաքական իշխանությունն անհարգելի բացակայած պատգամավորների լիազորությունները դադարեցնելու վերաբերյալ այս պահին որոշում չունի:
Այս մասին «Հետքի» գրավոր հարցմանն ի պատասխան՝ հայտնել են խորհրդարանի լրատվական ծառայությունից:
Նշենք, որ 8-րդ գումարման երրորդ նստաշրջանն արդեն ավարտվել է, և ԱԺ նախագահը կարող է այդ հարցով ԱԺ խորհրդի նիստ հրավիրել:
Հարցը խորհրդի հավանությանն արժանանալու դեպքում խորհրդարանը դիմում է Սահմանադրական դատարան՝ անհարգելի բացակայած պատգամավորների լիազորությունների դադարեցման հարցով:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը քանիցս հայտարարել էր, որ անհարգելի բացակայություններն անհետևանք չեն մնալու: Ուստի մենք հետաքրքրվել էինք, թե մտադիր է արդյոք ԱԺ նախագահն այդ օրակարգով նիստ հրավիրել:
Հարցման պատասխանը ստորագրված է ԱԺ նախագահի մամուլի քարտուղարի անվամբ:
Երրորդ նստաշրջանի ընթացքում տեղի է ունեցել 339 քվեարկություն և գրանցում:
Հարգելի բացակայությունների շեմն անցել է 14 պատգամավոր, բոլորն էլ՝ ընդդիմությունից:
Նրանք են՝ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Իշխան Սաղաթելյանը, Վահե Հակոբյանը, Լիլիթ Գալստյանը, Արմեն Ռուստամյանը, Արթուր Ղազինյանը, Գեղամ Մանուկյանը, Աղվան Վարդանյանը, Ագնեսա Խամոյանը, Անդրանիկ Թևանյանը, Աշոտ Սիմոնյանը, Արմեն Չարչյանը, Ասպրամ Կրպեյանը, Արթուր Խաչատրյանը և «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը:

Спикер НС дал разъяснения о неуважительных пропусках депутатов
Политическая власть пока не приняла решение по вопросу прекращения полномочий депутатов, имеющих неуважительные пропуски.
Об этом Hetq.am сообщили в пресс-службе Национального Собрания. Отметим, что третья сессия НС 8-го созыва завершила работу, и спикер может созвать заседание совета парламента по этой повестке.
Если вопрос будет одобрен, парламент обратится в Конституционный суд для прекращения полномочий имеющих неуважительные пропуски депутатов.
Председатель НС Ален Симонян неоднократно заявлял, что отсутствия депутатов по неуважительными причинам не останутся без последствий. В связи с этим мы поинтересовались, намерен ли спикер парламента созвать заседание по данной повестке. В ответ пресс-секретарь председателя НС сообщил, что порог уважительных пропусков превысили 14 оппозиционных депутатов. Речь идет о членах фракции “Айастан” Ишхане Сагателяне, Ваге Акопяне, Лилит Галстян, Армене Рустамяне, Артуре Казиняне, Гегаме Манукяне, Агване Варданяне, Агнессе Хамоян, Андранике Теваняне, Ашоте Симоняне, Армене Чарчяне, Аспрам Крпеян, Артуре Хачатряне и руководителе фракции “Честь имею” Артуре Ванецяне.