«Կամ գալու են խելոք էստեղ նստեն, կամ չեն գալու ու զրկվելու են մանդատներից». Ալեն Սիմոնյանը՝ ընդդիմության մասին
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդդիմությունից կտրուկ քայլեր է սպասում փողոցային պայքարը տապալելու համար: Նա ՔՊ գործընկերների հետ քննարկել է անհարգելի բացակայած ընդդիմադիրներին մանդատներից զրկելու հարցը, սակայն դեռ վերջնական որոշում չունեն:
«Քննարկում եղել է, կարծիքները կիսվել են, մեր գործընկերների մի մասը համարում է, որ իրենք իրենց հայտարարություններով մանդատներից զրկել են: Կամ գալու են խելոք էստեղ նստեն, կամ չեն գալու ու զրկվելու են մանդատներից՝ էնքան ժամանակ, մինչև գան նորմալ պատգամավորներ իրենց ցուցակներից»,- խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Սիմոնյանը:
Ալեն Սիմոնյանը ողջունեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Սրթուր Վանեցյանի՝ մանդատից հրաժարվելու հայտարարությունը եւ հիշեցրեց Վանեցյանի խոստումը՝ խորհրդարան չվերադառնալ, եթե չհաջողվի վարչապետին հեռացնել։ Ըստ նրա՝ ԱԺ փոխխոսնակ Իշխան Սաղաթելյանը ոչ թե պետք է հարցազրույց տա, այլ մանդատից հրաժարվելու դիմում ներկայացնի:
Աժ նախագահը զուգահեռ անցկացրեց 2016 թվականի Վանաձորի ՏԻՄ ընտրությունների հետ, երբ ՔՊ-ն անցողիկ շեմը չէր հաղթահարել, որի պատճառով ընտրություններից հետո ՔՊ վարչությունը հրաժարական է ներկայացրել, և նոր վարչություն է ձևավորվել:
Սիմոնյանի կարծիքով՝ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն անիծել է Իշխան Սաղաթելյանին, երբ վերջինիս ներկայացրել է որպես ընդդիմության առաջնորդ: Այդ բառերով, ըստ Սիմոնյանի, Սարգսյանը ճանապարհել է Իշխան Սաղաթելյանին քաղաքականությունից դուրս:

“Либо они послушно придут в парламент, либо не придут и лишатся мандатов”: Ален Симонян о парламентской оппозиции
Председатель Национального Собрания Ален Симонян ждет от оппозиции решительных шагов в связи с провалом их уличной борьбы. Спикер обсудил с коллегами из фракции “Гражданский договор” вопрос лишения мандатов имеющих неуважительные пропуски оппозиционных депутатов, однако окончательное решение, по его словам, пока не принято.
“Состоялось обсуждение. Мнения разделились, часть наших коллег считает, что своими заявлениями оппозиционные депутаты лишили себя мандатов. И они либо послушно придут в парламент, либо не придут и лишатся мандатов, пока из их списка не придут нормальные депутаты”,- заявил журналистам А.Симонян.
Спикер приветствовал решение лидера оппозиционной фракции “Честь имею” Артура Ванецяна отказаться от мандата, напомнив его обещание не возвращаться в парламент, если не удастся добиться отстранения премьер-министра.
По словам Алена Симоняна, вице-спикер НС Ишхан Сагателян вместо того, чтобы давать интервью, должен был представить заявление о сложении с себя депутатских полномочий.
По мнению спикера, третий президент Серж Саргсян, представив Ишхана Сагателяна лидером оппозиции, фактически “проклял” его, тем самым проложив путь для ухода того из политики.