ՔՊ-ն քննարկում է Իշխան Սաղաթելյանին և Վահե Հակոբյանին պաշտոններից հետ կանչելու նախագծերը
Խորհրդարանի արտահերթ նիստում քննարկվում է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ներկայացրած նախագծերը, որոնցով առաջարկում են ԱԺ փոխխոսնակ Իշխան Սաղաթելյանին և Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Հակոբյանին հետ կանչել զբաղեցրած պաշտոններից: Իշխան Սաղաթելյանին պաշտոնից հետ կանչելու նախաձեռնությունը ներկայացրեց ՔՊ պատգամավոր, Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արուսյակ Ջուլհակյանը: Պատգամավորը հիշեցրեց, որ ԱԺ երրորդ փոխխոսնակը ընտրվում է ընդդիմությունից, քաղաքական մեծամասնությունը կողմ է քվեարկել Սաղաթելյանի թեկնածությանը` հարգելով ՀՀ քաղաքացիների ընտրությունը:
«Այս որոշումը կայացնելիս ՔՊ-ն առաջնորդվել է խորհրդարանում կառուցողական մթնոլորտ, ԱԺ բոլոր մարմինների բնականոն ձևավորումը և ըստ այդմ ԱԺ բնականոն գործունեությունը րոպե առաջ ապահովելու նպատակով»,- ասաց պատգամավորը:
Նրա խոսքով` չնայած Դոնթի բանաձևի համաձայն որոշ պաշտոններ պատկանում են ընդդիմությանը, ինչպես` ԱԺ երրորդ փոխնախագահինը և մի քանի հանձնաժողովների նախագահներինը, սակայն, ըստ նրա, պաշտոնից հետկանչի իրավունք ունեն բոլոր խմբակցությունները հավասարապես, ուստի ՔՊ-ն հանդես է գալիս Իշխան Սաղաթելյանին այդ պաշտոնից հետ կանչելու նախաձեռնությամբ:
Արուսյակ Ջուլհակյանը հիշեցրեց, որ պատգամավորը պարտավոր է մասնակցել ԱԺ նիստերին, իսկ հունվարի 17-ից հունիսի 29-ը ներառյալ Սաղաթելյանը 342 քվեարկությունից բացակայել է 198 անգամ, ԱԺ խորհրդի 25 նիստից ներկա է եղել միայն ութին: Նշենք, որ ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն` ԱԺ նախագահը, նրա տեղակալները և խմբակցությունների ղեկավարները կարող են չանդամակցել որևէ հանձնաժողովի աշխատանքներին:
Իշխան Սաղաթելյանը և մյուս ընդդիմադիրները նիստին չեն մասնակցում:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Հակոբյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով նախաձեռնությունն էլ ներկայացրեց պատգամավոր Ծովինար Վարդանյանը:
Նրա խոսքով` նստաշրջանի 342 քվեարկություններից Վահե Հակոբյանը չի մասնակցել 194-ին, 25 խորհրդի նիստից բացակայել է 20 անգամ, Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը կազմակերպել է 27 հերթական ու արտահերթ նիստ, հանձնաժողովի նախագահ Վահե Հակոբյանը 11 նիստում չի նախագահել: Պատգամավորի խոսքով` հանձնաժողովի ընդունարանը պարբերաբար փակ է եղել, իսկ զանգերը մնացել են անպատասխան:
Վարդանյանի ներկայացմամբ` Վահե Հակոբյանին այդ պաշտոնից հետ կանչելով՝ նպատակ են հետապնդում այդ պաշտոնում առաջադրել պատգամավորի, որը կմասնակցի խորհրդի նիստերին և կկատարի իր պարտականությունները հավուր պատշաճի: Վահե Հակոբյանը ևս նիստին չի մասնակցում:
Նշենք, որ նիստին զուգահեռ մի շարք քաղաքացիներ խորհրդարանի դարպասների մոտ ակցիա են իրականացնում` այդ կերպ աջակցելով ընդդիմությանը:
ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանին պաշտոնից հետ կանչելու և Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Հակոբյանի լիազորությունների դադարեցման քվեարկությունները լինելու են փակ, գաղտնի:
Երրորդ նստաշրջանի ընթացքում տեղի է ունեցել 339 քվեարկություն և գրանցում:
Հարգելի բացակայությունների շեմն անցել է 14 պատգամավոր, բոլորն էլ՝ ընդդիմությունից:
Նրանք են՝ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Իշխան Սաղաթելյանը, Վահե Հակոբյանը, Լիլիթ Գալստյանը, Արմեն Ռուստամյանը, Արթուր Ղազինյանը, Գեղամ Մանուկյանը, Աղվան Վարդանյանը, Ագնեսա Խամոյանը, Անդրանիկ Թևանյանը, Աշոտ Սիմոնյանը, Արմեն Չարչյանը, Ասպրամ Կրպեյանը, Արթուր Խաչատրյանը և «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը: Նշենք, որ Վանեցյանը հայտարարել է մանդատից հրաժարվելու մասին:
Երեկ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ասաց, որ ընդդիմության փողոցային պայքարը տապալելը պետք է քաղաքական հետևանք ունենա, և նա ողջունեց Արթուր Վանեցյանի՝ մանդատը վայր դնելու որոշումը:

В НС обсуждаются проекты отзыва с занимаемых должностей И. Сагателяна и В. Акопяна
На проходящем сегодня внеочередном заседании Национального Собрания обсуждаются представленные властной фракцией “Гражданский договор” законопроекты, предусматривающие отзыв Ишхана Сагателяна с должности вице-спикера НС и Ваге Акопяна с должности председателя постоянной комиссии по экономическим вопросам.
Представляющая законопроект об отзыве И.Сагателяна депутат Арусяк Джулакян напомнила, что третий вице-спикер избирается от оппозиции. По ее словам, политическое большинство проголосовало за кандидатуру оппозиционного депутата, тем самым проявив уважение к выбору граждан РА. “Принимая это решение, фракция “Гражданский договор” руководствовалась желанием создать в парламенте конструктивную атмосферу и обеспечить его нормальную деятельность”,- отметила А. Джулакян.
И хотя по формуле Донта некоторые должности в Национальном Собрании принадлежат оппозиции, все фракции имеют право отзыва с этих должностей7 Поэтому фракция “Гражданский договор” выступила с инициативой лишения Ишхана Сагателяна занимаемого им поста вице-спикера, заявила депутат.
Арусяк Джулакян напомнила о том, что в период с 17 по 29 июня Сагателян пропустил 198 голосований из 342 и восемь из 25 заседаний совета НС.
Отметим, что оппозиционные фракции в работе сегодняшнего заседания парламента не участвуют.
Инициативу отзыва Ваге Акопяна с должности постоянной комиссии по экономическим вопросам представила депутат Цовинар Варданян.
Она сообщила, что Акопян не участвовал в 194 голосованиях из 342, отсутствовал на 20-ти из 25-ти заседаний совета НС и на 11-ти из 27-ми заседаний постоянной комиссии по экономическим вопросам. Кроме того, приемная комиссии часто была закрыта, а звонки оставались без ответа.
Отметим, что в ходе сегодняшнего внеочередного заседания перед зданием парламента проходила акция в поддержку оппозиции.
Голосования по законопроектам об отзыве с занимаемых должностей Ишхана Сагателяна и Ваге Акопяна будут закрытыми и тайными.
Допустимый порог уважаемых отсутствий превысили 14 депутатов. Это члены оппозиционной фракции “Айастан” Ишхан Сагателян, Ваге Акопян, Лилит Галстян, Армен Рустамян, Артур Казинян, Гегам Манукян, Агван Варданян, Агнес Хамоян, Андраник Теванян, Ашот Симонян, Армен Чарчян, Аспрам Крпеян, Артур Хачатрян и лидер фракции “Честь имею” Артур Ванецян. Последний уже заявил об отказе от депутатского мандата.
Вчера председатель НС Ален Симонян сказал, что провал уличной борьбы оппозиции должен иметь политические последствия. Спикер также приветствовал решение А.Ванецяна сложить депутатские полномочия.