Իշխան Սաղաթելյանն ազատվեց ԱԺ փոխխոսնակի պաշտոնից
Խորհրդարանի արտահերթ նիստում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն ԱԺ փոխխոսնակ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանին զրկեց փոխնախագահի պաշտոնից:
ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը ներկայացրեց քվեարկության արդյունքները, ըստ որի մասնակցել է 66 պատգամավոր, այդքանն էլ կողմ է քվեարկել Սաղաթելյանին պաշտոնից հետ կանչելու նախաձեռնությանը: Ըստ ՔՊ-ի` նման որոշման են հանգել հաշվի առնելով Իշխան Սաղաթելյանի անհարգելի բացակայությունները:
Երկու քվեարկությամբ մերժված և միայն երրորդ քվեարկությամբ ԱԺ փոխխոսնակի պաշտոնում ընտրված Իշխան Սաղաթելյանը և իր մյուս գործընկերները բոյկոտում էին խորհրդարանական աշխատանքը` փողոցային պայքար մղելով «Դիմադրության» շարժման շրջանակներում: Նա և ևս 13 ընդդիմադիր պատգամավոր հատել են հարգելի բացակայությունների շեմը:
ԱԺ նախագահը կարող է անհարգելի բացակայած պատգամավորների լիազորությունների դադարեցման հարցով ԱԺ խորհրդի նիստ հրավիրել, և խորհրդի հավանությանն արժանանալու դեպքում դիմել Սահմանադրական դատարան:

Ишхан Сагателян освобожден от должности вице-спикера НС
На сегодняшнем внеочередном заседании Национального Собрания фракция “Гражданский договор” лишила депутата оппозиционной фракции “Айастан” Ишхана Сагателяна должности вице-спикера НС.
Все участвовавшие в голосовании 66 депутатов высказались за отстранение И. Сагателяна с занимаемого им поста. Принятие такого решение было обусловлено многочисленными неуважительными пропусками представителя парламентской оппозиции.
Ишхан Сагателян, который был избран вице-спикером парламента только с третьей попытки, вместе со своими коллегами по оппозиции бойкотировал работу законодательного органа и начал уличную борьбу в рамках движения “Сопротивление”. Сагателян и 13 других депутатов-оппозиционеров превысили порог отсутствий по уважительныой причине.
Согласно закону-регламенту НС, спикер может созвать заседание совета Национального Собрания по вопросу прекращения полномочий имеющих многочисленные неуважительные пропуски депутатов. В случае принятия положительного решения глава парламента может обратиться в Конституционный суд.