Տեղեկատվության անվտանգության պետական վերահսկողությունը կարող է հետապնդման գործիք դառնալ
Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը կառավարությանը գրություն է ուղարկել՝ առաջարկելով քննարկել ինտերնետով տարածվող տեղեկատվության անվտանգությունն իրավական կարգավորման ենթարկելու, դրա հիման վրա ոլորտում պետական վերահսկողություն իրականացնելու հարցը: Այս մասին գլխավոր դատախազությունն այսօր հաղորդագրություն էր տարածել։
Այս նախաձեռնության առնչությամբ հիմնական մտահոգությունն այն է, որ դատախազությունն առաջարկում է վերահսկել ԶԼՄ հրապարակումները, ֆեյսբուքյան օգտատերերի անցանկալի գրառումները՝ կրկնելով Ռուսաստանի Կապի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և զանգվածային հաղորդակցությունների վերահսկողության դաշնային ծառայության (Ռոսկոմնադզոր) գործառույթները, քանի որ դատախազության հաղորդագրությունում նույնպես համեմատություն էր անցկացվում Ռոսկոմնադզորի հետ, որը ՌԴ գլխավոր դատախազի կամ նրա տեղակալների կողմից տեղեկատվություն ստանալու դեպքում անհապաղ հեռացման և ինտերնետ ռեսուրսների հասանելիության սահմանափակման պահանջ է ներկայացնում հրապարակման հեղինակին։
«Տեղեկատվության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և տեղեկատվության պաշտպանության մասին» ՌԴ օրենքով սահմանվել է ՌԴ ողջ տարածքում համացանցով արգելված տեղեկատվության ցանկ, որոնցից են ինքնասպանություն գործելու եղանակների և ինքնասպանության դրդելու մասին տեղեկատվությունը, թմրամիջոցների, հոգեներգործուն նյութերի պատրաստման և օգտագործման, անչափահասներին ոչ իրավաչափ վարքագծի ներգրավելու, վաճառքը սահմանափակված կամ արգելված դեղամիջոցների, ալկոհալային արտադրանքի մանրածախ վաճառքի առաջարկ պարունակող տեղեկատվությունը և այլն:
Դատախազությունը որպես օրինակ նշել է նաև Գերմանիայում գործող «Սոցիալական ցանցերում իրավակիրառման վիճակը բարելավելու մասին» օրենքը, ըստ որի՝ արգելվում է հակասահմանադրական ճանաչված կազմակերպության քարոզչություն, պետությանը սպառնացող ծանր արարքի նախապատրաստման, նման արարքի կատարումը մոտիվացնող գրականության տարածման, հանցավոր վարքագծի խրախուսման, ազգային, կրոնական, սեռական կամ այլ թշնամանք սերմանող և այլ տեղեկատվությունը, իսկ սոցիալական ցանցերի վրա դրվել է օրենքին հակասող տեղեկատվությունը վերացնելու կամ էլ արգելափակելու պարտականություն։
Սա մարդկանց հետապնդելու և պատժելու հերթական գործիքն է
Տեղեկատվական անվտանգության մասնագետ Արթուր Պապյանը վատատեսորեն է վերաբերվում այս նախաձեռնությանը։ Նրա համար շատ կասկածելի է, որ հենց դատախազությունն է դրա հեղինակը։ Ասում է՝ սա վկայում է այն մասին, որ դատախազությունը ցանկանում է մարդկանց հետապնդելու և պատժելու հերթական գործիքը ստեղծել։ «Հետքի» հետ զրույցում Արթուր Պապյանը նշեց, որ այսպիսի վերահսկողություն սահմանելու հասարակական պահանջ չկա։
«Եթե սա հանրության համար կարևոր ու առանցքային թեմա էր, ինչո՞ւ դա չի բարձրացնում օրենսդիր մարմինը՝ Ազգային ժողովը։ Ինձ համար շատ տարօրինակ էր, որ հաղորդագրության մեջ բերվում էր Ռոսկոմնադզորի օրինակը, քանի որ իմ առաջին տպավորությունն էլ այն էր, որ ցանկանում են այդպիսի մարմին ստեղծել։ Վերջին տարիներին ինչքան ինտերնետի և խոսքի ազատության սահմանափակումներ են լինում, համարյա բոլոր դեպքերում նախաձեռնությունները սկսվում են անչափահասներին պաշտպանելու մասին հայտարարություններով, հետո տեսնում ես, որ այդ նախագծերն այլ ուղղություն են ստանում։ Այսինքն՝ ես չեմ վստահում մոտիվացիաներին, թե ինչու է հենց դատախազությունը նախաձեռնել, բացատրություններն այդքան էլ համոզիչ չեն, ոչ էլ օրինակները»,- նշում է Արթուր Պապյանը։
Տեղեկատվության անվտանգության մասնագետի կարծիքով՝ դատախազության այս նախաձեռնությունը կարող է շատ վտանգավոր լինել, և լավ կլիներ, որ շահագրգիռ կողմերը՝ քաղհասարակությունը, լրագրողական հանրությունը խոշորացույցի տակ պահեն, որպեսզի այն դատախազության ձեռքում մահակ չդառնա։ Եվ եթե նույնիսկ նախաձեռնությունը հավանության արժանանա, ապա դա արվի՝ հաշվի առնելով շահագրգիռ կողմերի նկատառումներն ու երաշխավորելով խոսքի ազատության պաշտպանությունը։
Դատախազության հաղորդագրությունում նշվում է, որ վերջին տարիներին ավելացել է ինտերնետային կայքէջերով, սոցիալական ցանցերով ազգային, կրոնական, սեռական կամ այլ խտրականություն, ՀՀ-ում շրջանառությունն արգելված նյութերի, այդ թվում՝ թմրամիջոցների գովազդ, կամ վաճառքի բացահայտ հրավեր պարունակող կամ հանցավոր այլ դրսևորում ունեցող տեղեկատվության տարածումը, և ըստ դատախազության՝ Հայաստանում բացակայում են օրենսդրական կարգավորումները, որոնք կկանխարգելեն նմանատիպ նյութերի տարածումն ու վերահկսողությունը։
Արթուր Պապյանն ընգծում է, որ ընդհանուր առմամբ դեմ է ինտերնետի սահմանափակման գաղափարին, միևնույն ժամանակ իշխանությունները պետք է կատարեն հանցագործությունները կանխելու իրենց պարտականությունը։ Սակայն դատախազությունը, ըստ Արթուր Պապյանի, չպետք է զբաղվի այսպիսի նախաձեռնություններով։
«Սա իրենից ենթադրում է որոշակի գործիքակազմի ստեղծում, այսինքն՝ այս նախաձեռնությունը կյանքի կոչելու համար պետք է ստեղծվեն մոնիթորինգային գործիքներ, հարթակներ, որոշել, թե ով է հետևելու՝ ինչպիսի բովանդակություն է տարածվում։ Այս ամենը ստեղծելուց հետո պատժելն ու հետապնդելն ընդամենը տեխնիկական հարց է լինելու»,- նշում Է Արթուր Պապյանը։
Դատախազությունն արձանագրել է խնդիրը, բայց լուծում չի առաջարկում
Գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը «Հետքի» հետ զրույցում նշեց, որ դատախազության մասնագետներն ուսումնասիրություն են կատարել, և, հիմնվելով քրեական գործերի տվյալների, ԶԼՄ հրապարակումների և սոցիալական ցանցերի գրառումների մշտադիտարկման վրա, գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը հանդես է եկել այսպիսի առաջարկով։ Գոռ Աբրահամյանը շեշտում է՝ ուսումնասիրության արդյունքում արձանագրվել է, որ ներկայիս իրավական կարգավորումները թույլ չեն տալիս ապահովել տեղեկատվության անվտանգությունը։
Գլխավոր դատախազի խորհրդականն ասում է, որ դատախազության պատկերացմամբ՝ վերահսկողություն լինելու է միայն այն հրապարակումների վրա, որոնք թշնամանք են հրահրում, հանցագործություններ են արդարացնում, թմրամիջոցներ են գովազդում և այլն։ Գոռ Աբրահամյանի վստահեցմամբ՝ ամեն ինչ պետք է անել, որ այս նախաձեռնությունը չդառնա խոսքի ազատության սահմանափակման գործիք։
Անդրադառնալով այն քննադատություններին, թե դատախազությունն իր հաղորդագրությունում որպես օրինակ նշում է Ռոսկոմնադզորը, ուստի ցանկանում է այդպիսի մի մարմին ստեղծել Հայաստանում, Գոռ Աբրահամյանը նշեց, որ իրենք տարբերակում չեն դնում, և այդ օրինակով ցանկացել են ցույց տալ, թե ինչպես է ՌԴ գլխավոր դատախազությունը համագործակցում վերահսկողություն իրականացնող մարմնի հետ։
Հարցին, թե դատախազությունն առաջարկում է նոր մարմի՞ն ստեղծել, թե՞ վերահսկողական գործառույթներ տալ արդեն իսկ գոյություն ունեցող որևէ մարմնի, Գոռ Աբրահամյանը նշեց, որ դատախազությունն այս պահին որևէ մեխանիզմ չի առաջարկում, այլ բերում է օրինակներ, թե ինչպես է տարբեր երկրներում դաշտը կարգավորվում։ Ըստ Աբրահամյանի՝ դատախազությունը պարզապես արձանագրել է Հայաստանում առկա տեղեկատվության անվտանգության խնդիրները և դրանց լուծման անհրաժեշտությունը, թե ինչ մեխանիզմներով, դա հետագա քննարկումների թեմա է։
ՀՀ կառավարության 2022թ․ ապրիլի 7-ի նիստում հավանության արժանացավ «ՀՀ կառավարության և ՌԴ կառավարության միջև տեղեկատվական անվտանգության ապահովման բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագրի ստորագրման առաջարկութունը։ Արդեն ապրիլի 19-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ՌԴ կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում այդ համաձայնագիրը ստորագրվեց։ Գոռ Աբրահամյանից հետաքրքրվեցինք, թե ՀՀ դատախազության այս նախաձեռնությունն արդյոք կապ ունի՞ վերը նշված համաձայնագրի հետ, ինչին նա բացասական պատասխան տվեց՝ շեշտելով, որ սա դատախազության սեփական նախաձեռնությունն է։

PGO officials claim new rules will only monitor “banned” content. Others argue they can be used to restrict freedom of speech.
Armenian Prosecutor General Artur Davtyan, in a letter today to the government, proposes that various state agencies discuss the issue of subjecting the security of information spread over the Internet to legal regulation and implementing state control over such content.
The main problem with this proposal is that the prosecutor's office wants to monitor media publications and unsolicited posts by Facebook users, thus duplicating the functions of Russia's Federal Service for Supervision of Communications, Information Technology and Mass Media (Roskomnadzor).
Davtyan, in his letter, noted that Russia has created a list of “proscribed” information (including information on suicide methods and inciting suicide, preparation and use of narcotics, psychoactive substances, involvement of minors in illegal behavior, sale. information containing the offer of retail sale of restricted or prohibited drugs, alcoholic products, etc.) that needs to be blocked.
Once Russia’s prosecutor general sends Roskomnadzor alerts regarding such “banned” information, the agency then immediately requests that the author(s) immediately remove it and not spread it via the internet.
Armenian Prosecutor's Office, in its letter, also mentions, as an example,  Germany’s law "On improving the state of law enforcement in social networks", according to which it is prohibited to promote an organization recognized as unconstitutional, to prepare a serious act threatening the state, to spread literature motivating the execution of such an act, to encourage criminal behavior, national, religious, sexual or other information inciting enmity and other information, and social networks have been put under the obligation to remove or block information that contradicts the law.
A tool to restrict freedom of speech?
Critics of such legislation argue the Russian government uses it to silence government opponents, given that the law is quite arbitrary and not subject to judicial review.
Armenian information security specialist Artur Papyan believes the Armenian Prosecutor General’s Office wants to create another tool for persecuting and punishing people.
Papyan told Hetq that there is no public demand for establishing such internet monitoring.
"If this was an important and key topic for the public, why isn’t the National Assembly, the legislature, raising it? I find it very strange that the example of Roskomnadzor was cited in the report, because my first impression was that they wanted to create such a body. In recent years, as much as there are restrictions on the Internet and freedom of speech, in almost all cases, initiatives start with statements about protecting minors, then you see that these projects take a different direction. In other words, I don't trust the motivations as to why the prosecutor's office took the initiative. The explanations are not very convincing, nor are the examples," Papyan said.
Papyan believes this initiative of the prosecutor's office can be very dangerous, and it would be good if the interested parties, political society, the journalist community, pays close attention, so that it does not become a club in the hands of the prosecutor's office. And even if the initiative is approved, it should be done considering the considerations of the interested parties and guaranteeing the protection of freedom of speech.
The Armenian Prosecutor General’s Office (PGO), in its letter to the government, says there has been an increase in the spread of national, religious, sexual or other discrimination on internet websites and social networks, and other banned content in Armenia, including drug advertisements, and that there are no legislative regulations in Armenia to prevent the distribution any monitoring of such content.
Papyan points out that he is generally against the idea of ​​restricting the Internet, even though the authorities must fulfill their duty to prevent crimes.
He believes, however, that the prosecutor's office should not engage in such initiatives.
"This implies the creation of a certain set of tools, that is, to implement this initiative, monitoring tools and platforms must be created that will monitor what kind of content is distributed. After creating all this, punishing and prosecuting will be just a technical issue," Papyan says.
Prosecutor General’s Office says the information security issue must be discussed
Gor Abrahamyan, an adviser Prosecutor General Artur Davtyan, told Hetq that the proposal was made based on criminal case data and research on media outlets and social network posts. Abrahamyan says current regulations are inadequate to ensure information security.
Abrahamyan claims the proposed legislation, if approved, will only monitor publications that incite enmity, justify criminal activity, advertise drugs, etc. He says the government will take all necessary steps to guarantee the new regulations are not used as a tool to limit freedom of speech.
When asked if the Armenian prosecutor's office proposes to create a new body or to give supervisory functions to an existing body, Gor Abrahamyan said the prosecutor's office isn’t proposing any mechanism now but has cited examples of how the field is regulated in different countries.
According to Abrahamyan, the PGO has simply pointed out the existing information security problems in Armenia and the need to solve them.
The mechanisms to do so are up for discussion, he said.
On April 7 of this year, the Armenian government said it was ready to approve a Ministry of High-Tech Industry proposal that Armenia sign an agreement with Russia designed to expand the coordination of information security between their two governments.
Armenian PM Nikol Pashinyan signed the agreement on April 19, while in Moscow on an official visit.
Abrahamyan told Hetq that the prosecutor general’s proposal has nothing to do with the April 19 agreement.