Նախարար. «Նախատեսում ենք 2023 թվականին բարձրացնել կենսաթոշակներն ու նպաստները»
2023 թվականին կենսաթոշակներն ու աշխատավարձերը կբարձրանան: Խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը:
«Նախատեսում ենք 2023 թվականին բարձրացնել կենսաթոշակներն ու նպաստները, ինչպես նաև նվազագույն աշխատավարձի բարձրացման մասին է հայտարարել վարչապետը»,- ասաց նա ասաց` հավելելով, որ այժմ քննարկում են 2023 թվականի բյուջեի նախագիծը, ըստ որի նախատեսվում է կենսաթոշակները բարձրացնել մինչև վեց հազար դրամով:
Լրագրողի հարցին, թե արդյոք նախարարները Սահմանադրության օրվա առիթով պարգևավճար ստացել են, նախարարը ժխտական պատասխան տվեց: Նա նաև ընդգծեց` դեմ է, որ համեմատեն պատգամավորների պարգևավճարները թոշակառուների ստացած թոշակների հետ:
«Պատգամավորների և՛ պարգևավճարը, և՛ աշխատավարձը, եթե օրինակ, պրոյեկտենք 500 և ավելի հազար մարդու կենսաթոշակի բարձրացմանը, շատ չնչին է, չի էլ երևա, եկեք այդ համատեքստում չնայենք»,- ասաց նա:

“Планируем в 2023 году повысить пенсии и пособия” – Н. Мкртчян
В 2023 году пенсии и пособия повысятся, сообщил журналистам в парламенте министр труда и по социальным вопросам Нарек Мкртчян.
“Планируем в 2023 году повысить пенсии и пособия, а о повышении минимальной заработной платы премьер-министр уже сообщил”,- отметил Мкртчян, добавив, что в настоящее время обсуждается проект госбюджета 2023 года, которым предусматривается повышение пенсий на шесть тысяч драмов.
На вопрос, получили ли министры премиальные по случаю Дня Конституции, Нарек Мкртчян ответил отрицательно. Он также высказался против сравнения премиальных, которые получают депутаты, с размерами пенсий.
“Если спроецировать премиальные и зарплаты депутатов на пенсии более 500 тысяч человек, то получится ничтожная сумма”,- отметил министр.
Напомним, что по случаю Дня Конституции председатель Национального Собрания Ален Симонян вручил депутатам властной фракции “Гражданский договор” денежные премии.