Հայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարների հեռախոսազրույցը
Օգոստոսի 2-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ-ի կայքը։
«Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին:
Արարատ Միրզոյանն ու Սերգեյ Լավրովը քննարկել են նաև տարածաշրջանում տիրող անվտանգային իրավիճակը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների վերաբերյալ: Այս համատեքստում երկուստեք կարևորվել է հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց ազատ արձակումը և հայրենադարձումը:
Կողմերն անդրադարձել են նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային ու միջազգային օրակարգի այլ հարցերի»,- նշված է կայքում:

Телефонный разговор глав МИД Армении и России
2 августа состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым. Об этом сообщает официальный сайт Министерства иностранных дел.
Собеседники коснулись хода выполнения договоренностей, достигнутых трехсторонними заявлениями от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года.
Арарат Мирзоян и Сергей Лавров обсудили также текущую ситуацию с безопасностью в регионе.
В ходе телефонного разговора состоялся обмен мнениями относительно гуманитарных проблем, созданных в результате 44-дневной войны. В этом контексте была обоюдно отмечена важность освобождения и возвращения армянских военнопленных и других удерживаемых лиц.
Стороны коснулись также других вопросов региональной и международной повестки, представляющих обоюдный интерес.