Մեծ պաշտոնյաների փոքր հէկերը-3. վարչապետի փեսայի համար հէկի լսումները ձևակա՞ն են
ՀՀ բնապահպանության նախարարության կայքում տեղադրվել էր հայտարարություն, համաձայն որի' մայիսի 8-ին՝ ժամը 12.00-ին, «Հ.Հ. Ն. Մ. Ս.» ՍՊԸ-ն Վայոց ձորի մարզի Գողթանիկի գյուղապետարանում կազմակերպում է «Գողթանիկ» փոքր հիդրոէլեկտրակայանի կառուցման աշխատանքային նախագծի վերաբերյալ հասարակական լսումներ: Հաղորդագրության մեջ նաև հեռախոսահամար և հասցե էր նշված, որով կարելի էր կապ հաստատել «Բնապահպանական փորձաքննություն» ՊՈԱԿ-ի հետ՝ լրացուցիչ տեղեկությունների համար:
Հայտարարության մեջ նշված հեռախոսահամարով մայիսի 7-ին կապ հաստատեցինք «Բնապահպանական փորձաքննություն» ՊՈԱԿ-ի հետ, որպեսզի ճշտենք' արդյոք փոփոխություններ չե՞ն եղել, լսումները տեղի ունենալո՞ւ են, և ՊՈԱԿ-ից ներկայացուցիչ մասնակցելո՞ւ է լսումներին, թե՞ ոչ: Մեր հեռախոսազանգին ի պատասխան՝ հավաստիացրին, որ լսումները կկայանան, և ՊՈԱԿ-ի փորձագետն էլ ներկա կլինի:
Մայիսի 8-ին Գողթանիկում էինք. լսումները տեղի չունեցան, որովհետև ոչ հէկը կառուցող «Հ.Հ. Ն. Մ. Ս.» ՍՊԸ-ից, ոչ էլ բնապահպանության նախարարությունից ներկայացուցիչ չկար: Գյուղապետարանի մուտքի ցուցանակը դատարկ էր, լսումների մասին հայտարարություն փակցված չէր: Գյուղապետն էլ ավագանու մի քանի անդամների հետ ջրագծերի հետ կապված գործերով սար էր բարձրացել: Գյուղում բնակիչների հետ զրույցներից պարզ էր, որ «լսումներ» ասվածի մասին նրանք տեղյակ չէին, միայն լսել էին, որ նոր հէկ է կառուցվելու գյուղում:
Գողթանիկում արդեն իսկ սկսվել է երկու նոր փոքր հէկի կառուցումը: Արփա-Սևան ճանապարհին լայն թափով կառուցվում է «Եղեգիս-3» փոքր հէկը, գյուղի ներքեւում՝ «Եղեգիս-2»-ը: Մինչ սպասում էինք գյուղապետին ու ավագանու անդամներին, գողթանիկցի Արմինեն մեզ տարավ արդեն կառուցվող «Եղեգիս-2» հէկը ցույց տալու: Ճանապարհին պատմեց, որ փոքրիկ ջրվեժ կա գետի վրա, ամռանը զբոսաշրջիկներ են գալիս այնտեղ հանգստանալու: Եղել են դեպքեր, երբ վրաններով մնացել են ջրվեժի մոտ գիշերելու:
Ջրվեժի ապագայի համար գյուղապետ Համբարձում Սամվելյանը չի մտահոգվում: Ասում է' եթե փոքր հէկ կառուցեն, ջրվեժը կմնա, քանի որ ճանապարհին խողովակներից դուրս եկող և գետին միացող առու կա: Գուցե ջրի քանակը նվազի հէկի պատճառով, բայց ավագանու անդամները կատակով ավելացնում են, որ ավելի լավ է ջուրը նվազի, որովհետև երբ ջուրն առատ է, գետում լողալ չի լինում, «տանում կոխում է սալի արանքը, չես կարում լողաս»:
Երեք փոքր հէկերը հաջորդելու են իրար. մեկի խողովակաշարի ավարտից սկսվելու է մյուսինը: Ըստ գյուղապետ Համբարձում Սամվելյանի' «Գողթանիկ» հէկը պետք է լինի գյուղի ներքեւի' «Եղեգիս-2» հէկից անմիջապես հետո' Գողթանիկ թեքվող կամրջից ներքև, և «Եղեգիս-2»-ի ջուրը պետք է վերցնի «Գողթանիկ» հէկը' 1,6 կմ խողովակներ անցկացնելով:
«Մինչև հիմա ոչ մի պրետենզիա չունենք: Մի քիչ ջրի թողքով ենք մտահոգված ու ձկան պահով (գետում կարմրախայտ, բեղլու և կարաս տեսակի ձկներ կան - Ք. Ա.), բայց դա էլ կլինի ինձ թվում է: 150 լիտր պետք է թողք լինի»,- ասում է գյուղապետ Սամվելյանը: Նա վստահ է, որ գյուղին հէկերը վնաս չեն տա, քանի որ գյուղը գետից գրեթե չի օգտվում, չի ոռոգում գետի ջրով, ընդամենը 2 հա հող կա գետից ոռոգվող: Գյուղապետը կարծում է, որ գետը չի ջրազրկվի, քանի որ Խանջյանի առվից կառավարության որոշմամբ ոռոգման սեզոնին 4 խմ ջուր պետք է բաց թողնվի: «Այսինքն' դոտացիա են տալու, Արփա-Սևան թունելը մեզնից վերև է, խնդիր չենք ունենալու»,- համոզված է Հ. Սամվելյանը:
Գյուղապետը նաև հավաստիացնում է, որ մյուս երկու հէկերի վերաբերյալ գյուղի ավագանու և ակտիվիստների հետ հանրային քննարկում է եղել է, բնապահպանության նախարարությունից էլ ներկայացուցիչ է եղել, սակայն երբ խնդրեցինք ցույց տալ որևէ քննարկման արձանագրություն, Հ. Սամվելյանն ասաց, որ այդ փաստաթղթերն իր մոտ չեն, քարտուղարի մոտ են, ով արդեն չի աշխատում գյուղապետարանում և իր հետ տարել է դրանք:
«Ճիշտն ասած՝ էդ գործընթացը սկզբի օրվանից էլ գնում է, ժողովուրդը տեղյակ է, ուրախ են, ողջունում են: Այսօրվա դրությամբ վերևի հէկերը որ արված են, ժողովուրդն աշխատում է,- ասում է Համբարձում Սամվելյանը: -Այսօր եթե այդ հէկերն ամբողջ հզորությամբ աշխատեն, մեր համայնքի ջահելությանը տեղեր չի հերիքելու»: Գյուղից 6 բնակիչ է աշխատում հէկում, նախատեսված է, որ 5 հոգի էլ կառուցվողում կաշխատի, նույնքան էլ՝ ներքևի' «Գողթանիկ» հէկ-ում:
-Հիմա որ լսումները չկայացան, ի՞նչ պետք է անեք,- հարցնում ենք գյուղապետին:
-Դե նորից պետք է անենք, օր կփոխենք, ի՞նչ անենք: Գոնե իրենց ներկայացուցիչն էլ լինի, տենանք՝ ինչ անենք:
-Ձեզ զգուշացրե՞լ էին, որ չեն գալու այսօր:
-Չէ դե, ես սպասում էի:
-Իսկ ընկերության ներկայացուցիչն ինչո՞ւ չկար:
-Դե պիտի գար, ընկերության ներկայացուցիչն ինքը պիտի շահագրգիռ լիներ: Այստեղ իրենց շահագրգռվածությունն է, ինձ էնքան էլ բան չէ: Եթե էս չեղավ, վաղը իրենք թղթաբանության հետ պրոբլեմ են ունենալու: Ինձ թվում է' օրը կփոխենք, նորից կնշանակենք, կգան:
Մայիսի 8-ից ցայսօր նոր քննարկման մասին հայտարարություն չի տրվել:
Գյուղապետից հետաքրքրվեցինք, թե ում է պատկանում «Հ.Հ. Ն. Մ. Ս.»-ն: Ասաց' չգիտեմ: Գյուղացիներն էլ զրույցի ժամանակ ասում էին, որ իրենց գյուղում վարչապետի խնամին է հէկ կառուցում, թե որն է նրանը' չգիտեին:
«Գողթանիկ» հէկը կառուցող «Հ.Հ. Ն. Մ. Ս.» ՍՊԸ-ն գրանցվել է 2011-ի հուլիսին: Ըստ ՀՀ ԱՆ պետռեգիստրի տվյալների' հիմնադիրը Հայկ Սուվարյանն է: Հայկ Սուվարյանը վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի փեսան է' ավագ դստեր' Նաիրա Սարգսյանի ամուսինը: Հայկ Սուվարյանը «Յունիբանկի» ներքին աուդիտի տնօրենն է:
Ճշտելու համար, թե արդյոք ինքն է զբաղվելու հէկի աշխատանքներով, և ինչու՞ ՍՊԸ-ից լսումներին որևէ մեկը չի մասնակցել, փորձեցինք կապ հաստատել Հայկ Սուվարյանի հետ: Ֆեյսբուքի միջոցով մայիսի 14-ին մեր գրած նամակին Հայկ Սուվարյանը չպատասխանեց: Զանգահարեցինք նրա բջջային հեռախոսահամարին եւ ներկայացանք որպես «Հետքի» լրագրող: Լսելով դա՝ Հայկ Սուվարյանն անմիջապես անջատեց հեռախոսը եւ հաջորդող զանգերին այլևս չպատասխանեց:

Малые ГЭС крупных чиновников-3: для зятя премьер-министра слушания носят формальный характер?
На сайте министерства экологии РА было размещено объявление о том, что 8 мая в 12.00 ООО “РА Н.М.С.” организует в администрации села Гохтаник Вайоцдзорской области общественные слушания по рабочему проекту строительства малой ГЭС “Гохтаник”. В объявлении были также указаны адрес и телефон, по которому можно было установить связь с ГНКО “Экологическая экспертиза” для получения дополнительных сведений.
7 мая мы связались по указанному телефону с ГНКО “Экологическая экспертиза”, чтобы уточнить, состоятся ли слушания и будет ли в них участвовать представитель данной организации. Нас заверили, что слушания состоятся, и эксперт ГНКО будет присутствовать.
8 мая мы приехали в село Гохтаник, однако слушания не состоялись: ни представитель строящей ГЭС ООО “РА Н.М.С.”, ни представтель министерства экологии не явились, а староста села вместе с несколькими членами совета старейшин поднялся в горы по делам, связанным с водоводами. Из разговоров с жителями села выяснилось, что они не осведомлены о слушаниях, знают лишь, что в селе будет построена новая ГЭС.
В Гохтанике уже ведется строительство двух новых малых ГЭС. На дороге Арпа-Севан полным ходом строится малая ГЭС “Ехегис-3”, а в самом селе – “Ехегис-2”. Пока мы ждали старосту и членов совета старейшин, одна из жительница Гохтаника, Армине, повела нас показывать ГЭС “Гохтаник-2”. По пути она рассказала, что на реке есть небольшой водопад, и летом сюда приезжают отдыхать туристы. Были случаи, когда приехавшие оставались ночевать в палатках у водопада.
Старосту Амбарцума Самвеляна будущее водопада не волнует. Он говорит, что если построят малую ГЭС, водопад останется. Возможно, из-за ГЭС объем воды сократится, но члены совета старейшин в шутку добавили, что уж лучше пусть воды будет меньше, потому что в противном случае в реке невозможно купаться.
Три малые ГЭС будут построены друг за другом. По словам старосты, ГЭС “Гохтаник” будет находиться в нижней части села, сразу после ГЭС “Ехегис-2”. ГЭС “Гохтаник” должна забирать воду “Ехегис-2” через трубу протяженностью 1,6 км.
“До сих пор никаких претензий у нас нет. Нас немного тревожат попуски воды и рыба, но мне кажется, что проблем не будет”,- отметил староста. Он уверен, что гидроэлектростанции не причинят селу ущерб, поскольку сельчане практически не пользуется рекой, не использует ее воду для орошения.
Староста также заверил, что общественное обсуждение относительно двух других ГЭС проводилось с участием членов совета старейшин и активистов. Но когда мы попросили его показать протокол обсжудения, Амбарцум Самвелян сказал, что документы находятся у секретаря, который уже не работает в сельской администрации.
“Если слушания не состоялись, что будете делать?” – спрашиваю старосту. “Поменяем день, назначим еще раз. Пусть хотя бы их представитель присутствует, чтобы мы решили, что делать”,- ответил А.Самвелян.
На наш вопрос, кому принадлежит ООО “РА Н.М.С.”, он сказал, что не знает. Однако крестьяне в ходе беседы сообщили, что ГЭС в их селе строит зять премьер-министра, но они не знали, какая из гидроэлектростанций принадлежит ему.
Строящее малую ГЭС “Гохтаник” ООО “РА Н.М.С.” было зарегистрировано в июле 2011 г. Согласно данным госрегистра Минюста РА, его учредитель Айк Суварян. Последний является мужем старшей дочери премьер-министра Тиграна Саркисяна Наиры Саркисян. А.Суварян занимает пост директора внутреннего аудита “Юнибанка”.
Для того, чтобы уточнить, действительно ли именно он занимается строительством ГЭС и почему никто от ООО “РА Н.М.С.” в слушаниях не участвовал, мы решили связаться с Айком Суваряном. На письмо, отправленное 14 мая посредством Facebook, Суварян не ответил. Мы позвонили на его мобильный и представились журналистом “Hetq”-а. Услышав это, Айк Суварян сразу отключил телефон и на следующий день на звонки уже не отвечал.