ԱՄՆ դեսպանատունը դատապարտում է փոքրամասնությունների դեմ կատարվող իրադարձությունները
ԱՄՆ Դեսպանատունը դատապարտում է ս.թ. մայիսի 8-ին տեղի ունեցած Երևանի D.I.Y. ակումբի պայթեցումը, ինչպես նաև ակումբի դեմ իրականացվող շարունակական վայրագությունները: Հանցագործությունը ուղղված էր սեռական փոքրամասնություն կազմող խմբի դեմ: Հայաստանի Սահմանադրությունը արգելում է բռնության հրահրումն ու իրագործումը: Ցանկացած փոքրամասնության դեմ ուղղված բռնությունը, լինի այն ազգային, կրոնական, էթնիկական թե սեռական, աններելի է: Ատելության դրսևորումները չպետք է երբևէ արդարացվեն պետական պաշտոնյաների կողմից, առավել ևս՝ գովաբանվեն:
Անկախ իրենց՝ այս կամ այն փոքրամասնությանը պատկանելուց բոլոր քաղաքացիներն ու օտարերկրացի հյուրերը Հայաստանում հավասարապես պաշտպանված են Հայաստանի Սահմանադրությամբ և օրենքով, ուստի նրանց դեմ իրագործված ցանկացած բռնություն պետք է արագ և վճռականորեն դատապարտվի, իսկ օրինազանցները՝ պատժվեն: Մենք կոչ ենք անում Հայաստանի պաշտոնյաներին զրո հանդուրժողականության քաղաքականություն կիրառել ատելության հողի վրա կատարված բոլոր հանցագործությունների և Հայաստանում փոքրամասնությունների դեմ ուղղված բռնությունների նկատմամբ, ինչպես նաև կատարել բոլոր քաղաքացիների՝ օրենքով սահմանված պաշտպանությունը ապահովելու իրենց պարտականությունը:
Այսօր Վաշինգտոնում Պետքարտուղար Քլինթոնը կհրապարակի Մարդու իրավունքների 2011թ. տարեկան զեկույցները, որոնք հանդուրժողականության կոչ են անում բազմազանության բոլոր տեսակի դրսևորումների հանդեպ՝ հիմնվելով միջազգայնորեն ընդունված չափանիշների և սկզբունքների վրա: Հրապարակումը կարող եք առցանց դիտել www.state.gov կայքում ժ. 10:30 (Երևանի ժամանակով՝ 18:30):

The US Embassy condemns the firebombing of Yerevan's D.I.Y. Club on May 8, 2012, and the continued acts of vandalism against the club. The crime appears to have targeted a sexual minority group. Armenia’s own constitution prohibits the incitement and use of violence. Using violence against any minority--racial, religious, ethnic or sexual--is unpardonable. Acts of hate should never be condoned by public officials, let alone praised. Regardless of their minority affiliation, all citizens and foreign guests in Armenia enjoy equal protection under Armenia’s constitution and law, so violence against them should be swiftly and firmly prosecuted and the offenders punished. We urge Armenian officials to adopt a zero tolerance policy against all hate crimes and violence directed at minorities in Armenia, and to fulfill their responsibility for according all citizens protection under the law.
Today, in Washington, D.C., Secretary Clinton is releasing the 2011 Annual Human Rights Reports, which call for tolerance of diversity, all types of diversity, based on internationally accepted standards and principles. You can watch the live broadcast of the release at www.state.gov at 10:30am (6:30pm in Yerevan).