Տիեզերագնաց Քրիս Հեդֆիլդը դպրոցականներին խորհուրդ է տալիս չվախենալ սխալվելուց եւ պատրաստ լինել դրան
Կանադացի Քրիս Հեդֆիլդը (Chris Hadfield), որը բացի տիեզերագնացությունից հայտնի է նաեւ տիեզերքում կատարած իր երգերով, այս օրերին Հայաստանում է եւ մասնակցում է գիտության եւ արվեստի «Սթարմուս» 6-րդ միջազգային փառատոնին։
Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում, որտեղ անցկացվում են փառատոնի գլխավոր միջոցառումները, կանադացի տիեզերագնացը հանդիպել է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրի դպրոցականներին։ Տիեզերք հասած կանադացու խորհուրդը հայ երեխաներին հետեւյալն է՝ կյանքի ցանկացած իրավիճակում երբեք չընկճվել։ «Չպիտի հանձնվել, պետք է գնալ քո երազանքի հետեւից»,- ասում է Քրիս Հեդֆիլդն աշակերտներին։
Նրանցից մեկի հարցին, թե արդյոք երբեւիցե մտածել է, որ իր թռիչքը կարող էր ձախողվել, 63-ամյա տիեզերագնացը պատասխանում է, որ եթե չլիներ ձախողման հավանականությունը, չէր լինի նաեւ իր աշխատանքը։
Ըստ Հեդֆիլդի՝ ոչ միայն տիեզերանավում, այլեւ առօրյա կյանքում պետք է մտածել, որ կյանքը ճանաչելու համար ամենալավ ձեւն այն է, երբ որոշ բաներ սխալ են ընթանում։ Ամենակարեւորը՝ պետք է պատրաստված լինել դրան։
«Գեղեցկությունն այն է, որ երբ ամեն ինչ սխալ է ընթանում, դու պատրաստ ես դրան։ Դու ծանրաբեռնված չես։ Դու չես վախենում։ Դու անօգնական չես։ Դու վերահսկում ես քո սեփական ապագան։ Ահա այսպես միշտ պատկերացրեք, որ ինչ-որ բաներ սխալ են գնում, իսկ հետո պատրաստ եղեք լուծել դրանք»,- ասում է Քրիս Հեդֆիլդն ու վերցնում կիթառը՝ նվագելով դպրոցականների համար։
3 անգամ տիեզերք թռած եւ այդ ընթացքում 166 օր այնտեղ անցկացրած ու ընդհանուր առմամբ շուրջ 15 ժամ բաց տիեզերք դուրս եկած Քրիս Հեդֆիլդը ժամանակին խոստովանել է, որ տիեզերագնաց դառնալու ճանապարհին իր ոգեշնչման աղբյուրը եղել է «Ապոլոն 11» առաքելության ժամանակ առաջին վայրէջքը Լուսնի վրա 1969-ին, երբ ինքը 10 տարեկան էր։
Հեդֆիլդն առաջին անգամ տիեզերք է թռել 1995 թ․, ապա՝ 2001-ին եւ 2012-ին։ Լայն հանրությանը Քրիս Հեդֆիլդն առավել հայտնի է դարձել նրանով, որ իր վերջին թռիչքն ակտիվորեն լուսաբանել է սոցցանցերում։ 2013-ի մայիսի 12-ին, երբ դեռ գտնվում էր տիեզերքում, Հեդֆիլդը «Youtube»-ում տեղադրել է Դեւիդ Բոուիի «Space Oddity» («Տիեզերական տարօրինակություն») երգի իր կատարումը, որը դարձել է պատմության մեջ առաջին երաժշտական վիդեոն, որ նկարահանվել է տիեզերքում (տես վերեւում)։ 2013-ից մինչ օրս այդ վիդեոն «Youtube»-ում ունի 51,7 մլն դիտում։

Астронавт Крис Хэдфилд советует школьникам не бояться ошибаться
Канадский астронавт Крис Хэдфилд (Chris Hadfield), который помимо полета в космос известен также исполнением песен на борту космической станции, в эти дни находится в Ереване для участия в международном фестивале науки и искусства STARMUS VI ( “Стармус”).
В Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна, где проходят главные мероприятия фестиваля, канадский астронавт встретился с школьниками, участвующими в программе “Преподавай, Армения!”. Побывавший в космосе Хэдфилд посоветовал армянским детям не унывать ни в какой жизненной ситуации. “Нельзя сдаваться. Надо идти за своей мечтой”,- сказал астронавт школьникам.
Один из них спросил, думал ли когда-нибудь Хэдфилд о том, что его полет может закончиться неудачей, на что астронавт ответил: если б не было вероятности неудачи, не было бы и его работы. Главное – быть готовым к этому, добавил Крис Хэдфилд.
“Красота – в твоей готовности к тому, что все может пойти не так. В этом случае ты не боишься, не чувствуешь себя беспомощным. Ты контролируешь свое будущее. Всегда представляйте себе, что что-то может пойти не так и будьте готовы исправлять ошибки”,- посоветовал школьникам астронавт. Потом он взял гитару и спел.
Хэдфилд, который трижды летал в космос, где пробыл в общей сложности 166 дней и около 15 часов провел в открытом космосе, в свое время признался, что мечта стать астронавтом появилась у него после первой высадки на Луну американского космического корабля “Аполлон 11” (Apollo 11) в 1969 году, когда ему было 10 лет.
Впервые Крис Хэдфилд побывал в космосе в 1995 г․, затем в 2001-ом и 2012-ом. Широкой общественности он стал известен тем, что активно освещал свой последний полет в соцсетях. 12 мая 2013 г., когда он еще находился в космосе, астронавт выложил в Youtube свое исполнение песни Дэвида Боуи Space Oddity (“Космическая странность”), ставшее первым в истории музыкальным клипом, снятым в космосе.